Zapowiedzi – sprawdźcie, co czytać we wrześniu

Gandalf.com.pl
Napisane przez Gandalf.com.pl
7 komentarzy
Udostępnij:

          Na rynku wydawniczym będzie się sporo działo, to znaczy, że będzie w czym wybierać. Tęskniący za Grey’em w końcu będą mogli dowiedzieć się, co czuje i myśli ten tajemniczy, przystojny milioner. Będzie też świetna propozycja dla miłośników biografii z Arethą Franklin w roli głównej. Ciekawe książki pojawią się również na półkach z literaturą faktu. A także kolejny raz czytelnicy docenią talent Kinga. Tym razem do tworzenia świata fantasy.

         Kochani, wybrałam dla Was propozycje moim zdaniem najciekawsze. Oczywiście, to nie wszystko, co proponują wydawcy. Jeśli chcecie poznać więcej wrześniowych nowości, zapraszam na stronę z zapowiedziami.

 Oto moje propozycje na wrzesień:

Człowiek z Sankt PetersburgaKen Follett 

Data wydania: 02.09.2015

           Śmiało można powiedzieć, że Follett utrzymuje książkę w tempie dobrego filmów akcji. Fabuła dzieje się w przededniu I wojny światowej. Niemcy rosną w siłę. Churchill chce potajemnie zawrzeć sojuszu z Rosją. Do Londynu przybywa wysłannik cara – książę Aleksy Orłow. Rosyjscy anarchiści nie chcą przymierza. Jednym z nich jest Feliks Krzesiński. Mężczyzna ma za zadanie zgładzić Orłowa. Jego śmierć miałaby ogromny wpływ na zbliżającą się wojnę. Czy Krzesiński wykona misję? Follett jak zwykle świetnie porusza się w wątkach historycznych. W powieści nie brakuje też doskonałej intrygi, politycznych rozgrywek i burzliwego romansu. Pisarz trzyma formę!

Respect. Życie Arethy FrankilnDavid Ritz 

Data wydania: 02.09.2015


Ritz pracował nad biografią Arethy Franklin blisko czterdzieści lat. I trudno sobie wyobrazić, żeby ktoś mógł lepiej udokumentować życie Królowej Soulu. Biograf odbył z nią mnóstwo długich rozmów. Stał się jej powiernikiem. Rozmawiał nie tylko z gwiazdą, ale także z jej rodzeństwem i współpracownikami. Ritz stworzył wypełniony i głęboki portret piosenkarki. Jak się okazuje kobiety utalentowanej i zagubionej. Genialnej, ambitnej, nagradzanej, a jednocześnie pełnej smutku. Z całą pewnością jest to biografia na miarę ponadczasowego, wciągającego dramatu. Pisarz nie tylko odkrywa przed czytelnikami niesamowitą Arethe Franklin, ale też doskonale maluje   obraz środowiska gospel, soulu czy R’n’B. Opowiadają o nim między innymi Smokey Robinson, Ray Charles, Luther Vandross, Jerry Wexler, BB King.

Kalifat terroruSamuel Laurent  

Data wydania: 02.09.2015

        Państwo Islamskie – samozwańczy kalifat działający w Syrii i Iraku. Ideę krytykują międzynarodowe organizacje, politycy i muzułmanie nie uznający organizacji. Jednak dla ugrupowania szerzącego terror nie ma to znaczenia. Ma ono na celowniku nie tylko Zachód, ale też każdego, kto sprzeciwia się jego wizji świata. Samuel Laurent, francuski dziennikarz, dzięki informatorom tworzy studium działania ekstremistów, którzy wciąż poszerzają swoje wpływy. Autor pokazuje, że Państwo Islamskie, to nie tylko fanatyczni bojownicy i zamachy. To też przemyślane zdobywanie pieniędzy i skuteczna propaganda w internecie.

Nieprzyjaciel Jack ReacherLee Child

Data wydania: 04.09.2015

           Ten kolejny tom przygód żandarma Jacka Reachera, chronologicznie jest pierwszym. Główny wątek krąży wokół zabójstw i spisków w wojsku. Dla pasjonatów tematyki to nie lada gratka, bo wszystko przedstawione jest realistycznie, nawet zawiłe wojskowe procedury. Rok 1990, Reacher ma 29 lat i jest majorem żandarmerii. Pełni służbę w Panamie, gdy nagle przenoszą go do Karoliny Północnej. Jak się okazuje nie tylko jego…

Grey. 50 twarzy Greya oczami ChristianaE.L. James 

Data wydania: 11.09.2015


To prawdopodobnie już ostatnia część opowieści o losach przystojnego milionera i niewinnej studentki. Romans Christiana Greya i Anastasii Steele, który zafascynował czytelników na całym świecie. Do tej pory losy bohaterów znali jedynie z perspektywy dziewczyny. W najnowszym tomie będą mogli w końcu poznać historię widzianą oczami przystojnego, pełnego tajemnic Christiana. A zaczyna się ona od momentu, kiedy Ana przeprowadza wywiad ze znanym biznesmenem.

Sąsiedzi naziści. Jak Ameryka stała się bezpiecznym schronieniem dla ludzi HitleraEric Lichtblau
Data wydania: 17.09.2015


Książkę Erica Lichtblau czyta się, jak doskonałą powieść z tą różnicą, że to nie fikcja, a fakty. Pozycja przedstawia mało znany do tej pory rozdział historii. To opowieść o tym, jak Ameryka stała się rajem dla nazistów. Po II wojnie światowej Niemcy masowo przybywali do Stanów Zjednoczonych. Napływali zarówno strażnicy obozów, jak i wysocy rangą urzędnicy. Zaczynali nowe życie, a zbrodnie, których dokonywali szły w niepamięć. Jak się dowiadujemy niektórzy z nich dostawali duże wsparcie od  rządu USA. Ludzie Hitlera pracowali jako agenci, szpiedzy, wiodący naukowcy. Odtajnienie tajnych dokumentów pokazało cała prawdę o tym, kto tak naprawdę znalazł schronienie w Ameryce.

Księga matematycznych tajemnicIan Stewart
Data wydania: 24.09.2015


Po wakacyjnym odpoczynku czas rozruszać szare komórki. Jak to zrobić? Oczywiście najlepszą formą będzie nauka w formie zabawy. Ci co znają bestseller  „Gabinet matematycznych zagadek” wiedzą o co chodzi 🙂 W nowej książce Stewart zgłębia mnóstwo ciekawych zjawisk z naszego codziennego życia. Odpowiada na przykład na pytania jaki kształt ma skórka pomarańczy i dlaczego urodziny są zdrowe? „Księga matematycznych tajemnic” to świat ciekawostek i łamigłówek po którym oprowadza nas zabawny detektyw Hemlock Soames i jego pomocnik doktor John Watsup! Ian Stewart to jeden z najbardziej znanych matematyków na świecie. Napisał ponad 20 książek popularnonaukowych, a za popularyzowanie nauk ścisłych został wielokrotnie nagrodzony.

Rzeczy ulotneNeil Gaiman
Data wydania: 28.09.2015


Kolejny zbiór opowiadań ukazujący talent Gaimana jako pisarza fantasy. Ponad trzydzieści historii, a każda z nich jest inna, każda zaskakuje. Pisarz bawi się językiem, stylami dotykając rzeczy ulotnych… życia i śmierci. Jedne opowiadania chwytają za serce, poruszają zmysły, budzą wrażliwość, inne są pełne grozy, albo przenoszą nas do świata fantasy. Opowiadanie „Studium w szkarłacie” to inteligentna zabawa z Sherlockiem Holmsem, inne to sequel „Amerykańskich bogów” – „Władca górskiej doliny”, z kolei czytając „Karmiący i karmieni” przenosimy się do sennych koszmarów Gaimana. Mogłabym tak wymieniać każdą historię z tomiku, proponuję jednak, żebyście sami sięgnęli po książkę i wybrali coś dla siebie.

Mroczna wieża IV. Czarnoksiężnik i kryształStephen King
Data wydania: 28.09.2015


King to nie tylko król grozy. Jego fantastyczne powieści czyta się równie świetnie, jak jego sztandarowe książki. Świadczy o tym sukces cyklu „Mroczna wieża”. Czwarta część serii „Czarnoksiężnik i kryształ” skupia się na Rolandzie. Wraz z przyjaciółmi udaje mu się pokonać demoniczną maszynę i uciec z pułapki. Bohaterowie docierają do Topeki, gdzie spustoszenie sieje epidemia zabójczej grypy. Mimo to rozbijają tam obóz, a Roland postanawia opowiedzieć towarzyszom historię swojego życia. Snuje się ona wokół jego pierwszej, wielkiej miłości – Susan Delgado. Wtajemnicza słuchaczy w relacje i uczucie, które łączyło go z Susan. Powrót do przeszłości Rolanda to też wyjaśnienie tego, jak stał się prawdziwym rewolwerowcem. W jego opowieści pojawia się czarownica, która ma magiczną kryształową kulę. Można w niej zobaczyć wydarzenia dziejące się daleko. King doskonale żongluje emocjami i napięciem. Do tego cała plejada fascynujących postaci, szczypta przygody, odrobina westernu, sprawiają, że chce się czytać i czytać!

Światło, którego nie widaćAnthony Doerr 

Data wydania: 30.09.2015

          Za tę powieść Doerr otrzymał w tym roku jedną z najbardziej prestiżowych nagród świata – Nagrodę Pulitzera. „Światło, którego nie widać” to poruszająca opowieść o miłości niewidomej Francuzki i niemieckiego żołnierza. Akcja toczy się podczas II wojny światowej. Marie-Laure traci wzrok w wieku sześciu lat. Jej kochający ojciec chcąc jej pomóc buduje makietę Paryża. Dzięki niej  dziewczynka ma poruszać się po mieście. Kilka lat później Marie-Laure wraz z ojcem uciekają z okupowanego przez nazistów miasta. Trafiają do Saint-Malo w Bretanii, gdzie zamieszkują w domu nad brzegiem morza. Werner Pfennig i jego siostra mieszkają w domu dziecka w Zagłębiu Ruhry. Chłopiec przypadkiem znajduje radio. Dziecięca zabawa sprawia, że staje się ekspertem od  radioodbiorników. Dzięki temu zostaje wcielony do Wehrmachtu. Po powrocie z frontu trafia do Saint-Malo. Tu w dramatycznych okolicznościach splatają się losy dwojga bohaterów…

 

Którą książkę macie ochotę przeczytać? Piszcie w komentarzach, zachęcam 🙂

Udostępnij:
14 sierpnia 2015

7 odpowiedzi na “Zapowiedzi – sprawdźcie, co czytać we wrześniu”

  1. Avatar Erni2015 pisze:

    „Grey”… Coś mi się zdaje, że będzie to idealny prezent dla żony 🙂

  2. Avatar Agnieszka pisze:

    Ja strasznie chcę przeczytać książkę „Światło którego nie widać”.Niestety jestem niepełnosprawna i każde pieniądze przeznaczam na leczenie,więc nie mogę zbyt często pozwolić sobie na zakup książek.

    • Gandalf Gandalf pisze:

      Droga Agnieszko, dziękuję za komentarz. Przykro mi, że jest Ci ciężko. Ja, pewnie jak większość, też nie mogę sobie pozwolić na zakup wszystkich książek, które chciałbym przeczytać. Na szczęście są biblioteki te tradycyjne i internetowe 🙂 Z tych drugich można korzystać nie wychodząc z domu, a wypożyczanie książek oczywiście nic nie kosztuje. Tak jak w projekcie Wolne Lektury https://wolnelektury.pl/. Polecam też wcześniejszy wpis dotyczący bezpłatnego wypożyczania e-booków, a nawet możliwości wypożyczenia czytnika: https://www.gandalf.com.pl/blog/ebook-w-bibliotece-juz-w-polsce/. Mam nadzieję, że udało mi się choć trochę pomóc 🙂

  3. Avatar Kasia pisze:

    Chętnie sięgnęłabym po wszystkie wymienione książki, ale najbardziej ciekawi mnie „Księga matematycznych tajemnic” oraz „Światło, którego nie widać”. Pierwszą wybrałabym ze względu na charakter książki – matematyka? detektyw? interesujące połączenie nauki z dedukcją. Tego jeszcze nie przerabiałam. Natomiast jeśli chodzi o drugą … Ciężko powiedzieć „lubię” tego typu historie, bo jak można lubić opisywany czas wojny? Jednak w tych książkach znaleźć można mnóstwo uczuć i emocji, których w dzisiejszym świecie jest coraz mniej. Ludzie zamykają się w sobie i wydaje mi się, że coraz mniej potrafimy o własnych uczuciach, odczuciach rozmawiać.
    Bardzo kusząca jest również książka „Rzeczy ulotne” i z ogromną przyjemnością zatopiłabym się w niesamowitym świecie stworzonym przez Gaiman’a.
    Idzie jesień, dzień będzie z każdą minutą krótszy, trzeba się zaopatrzyć w stosik książek i jakoś przeżyć ten czas 🙂

    • Gandalf Gandalf pisze:

      Droga Kasiu, dziękuję za komentarz i liczę, że jak przeczytasz te książki, to podzielisz się z nami opinią 🙂 A już niebawem będzie kolejna porcja zapowiedzi na październik. Może też coś Cię skusi 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.