Co warto przeczytać w maju 2017? Zapowiedzi książek

Gandalf.com.pl
Napisane przez Gandalf.com.pl
6 komentarzy
Udostępnij:

Zapowiedzi książek na maj wyglądają naprawdę barwnie! Książki kuszą autorami, tytułami, okładkami. Ja na pewno ulegnę niejednej z nich. Mam nadzieję, że Wy też. Miłośniczki literatury kobiecej mają w czym wybierać, podobnie fani mocniejszych tonów. Ukażą się bowiem wciągające thrillery i kryminały. Jest też świetna książkowa propozycja dla najmłodszych. Nic tylko czytać, czytać i czytać! Oto wybrane zapowiedzi książek na maj 2017!

Zagadka i humor w kobiecym opakowaniu

Data wydania. 09.05.2017

Olga Rudnicka jest młodą, zdolną i pracowitą pisarką. Debiutowała w wieku 22 lat kryminałem „Martwe jezioro”. Mówi, że pomysły na książki zwyczajnie wpadają jej do głowy. Najpierw pojawia się myśl, a dalej krok po kroku powstaje fabuła i niebanalne postaci. Autorka poczytnych kryminałów nie czeka na specjalny przypływ weny tylko siada, a potem pisze, pisze i pisze. Z przyjemnością sięgnę po najnowszą książkę Olgi Rudnickiej – „Życie na wynos”. A Wy?

Niewysoka, z lekką nadwagą i czterdziestką na karku. Na stanie kredyt, dwójka dzieci i były mąż lubiący młodsze. Kto to taki? Poznaliście ją w powieści „Grant poproszę”. To Emilia Przecinek. Kobieta po przejściach postanawia wziąć się w garść i zapanować nad swoim życiem. I choć plan ma dobry, to nie jest łatwo wcielić go w życie. Jej teściowa pechowo łamie nogę i ląduje na wózku. Starsza pani może teraz do woli spędzać czas w ulubiony sposób i… obserwować przez okno sąsiadów. Teściowa Emilii widzi dużo, a może nawet za dużo. Emilia z kolei odkrywa trupa w piwnicy, ale to nie wszystko… „Życie na wynos” to książkowa premiera dla tych, którzy lubią błyskotliwe połączenie kryminału z humorem i szczyptą literatury kobiecej.

Tajemniczy dom z lokatorami

Data wydania: 10.05.2017

Zanim przejdę do najnowszej książki Magdaleny Witkiewicz kilka słów o autorce. Oglądałam ostatnio live na Facebooku z Magdaleną Witkiewicz i Alekiem Rogozińskim. Jak to się mówi – ubawiłam się setnie 🙂 Polecam, oglądajcie. Na zachętę zdradzę, że dowiecie się, co podnieca Magdalenę Witkiewicz, co je i jaki ma stosunek do alkoholu. Poznacie koty Alka Rogozińskiego i fascynator. Autorzy ujawnią też, ile dostają bezpłatnych egzemplarzy książek od wydawców. Zobaczycie również jak dziękują czytelnikom i dlaczego uwielbiają być pisarzami. Ta internetowa relacja to prawdziwa gratka dla wielbicieli Magdy i Alka!

W maju ukaże się książka Magdaleny Witkiewicz „Czereśnie zawsze muszą być dwie”. Bohaterką powieści jest Zosia Krasnopolska. W jej ręce trafia spadek po pani Stefanii – willa w opłakanym stanie. Poza tym, że dom wymaga kapitalnego remontu, ma w sobie coś, czego nie da się kupić. To skarbnica sekretów i historii mieszkańców. Zosia zacznie je stopniowo odkrywać, a na jej drodze pojawi się mężczyzna… Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość są nierozerwalne i zaklęte w codziennych wyborach.

Tajemnica i demony z przeszłości

Data wydania: 10.05.2017

W maju będzie miała premierę nowa książka Pauli Hawkins. Na pewno kojarzycie „Dziewczynę z pociągu”. Pisarski debiut Hawkins okazał się światowym bestsellerem. Teraz autorka powraca z psychologicznym thrillerem „Zapisane w wodzie”. Hawkins zaledwie jedną książką uwiodła czytelników na całym świecie. Trafnie pokazuje instynkty drzemiące w człowieku, pisze dynamicznie i sprawia, że z pośpiechem przerzuca się kolejne strony. Ciekawe, czy tym razem Paula Hawkins usatysfakcjonuje czytelników?

Wielka Brytania. W ciągu niespełna miesiąca na dnie rzeki płynącej przez miasto zostają znalezione ciała dwóch kobiet. Jedna to samotna matka, druga nastoletnia dziewczyna. Jules po śmierci siostry musi zaopiekować się siostrzenicą. Nel kilka dni przed śmiercią prosiła ją o pomoc, ale ona nie potraktowała tego serio. Teraz musi wrócić do miejsca, które dawno opuściła. Powrót wiąże się z obudzeniem demonów przeszłości. Kobieta jest przerażona. Doskonale pamięta, co się wydarzyło kiedyś, a umykają jej codzienne sprawy. Nie daje jej spokoju także myśl o śmierci siostry. Miejscowi uważają, że popełniła samobójstwo, ale Jules, wie, że to nie możliwe…

Nowa sprawa dla detektyw Maguire

Data wydania: 10.05.2017

Graham Masterton to niekwestionowany mistrz horroru i niesamowicie płodny pisarz, który doskonale porusza się w rozmaitych gatunkach literackich. Radzi sobie nawet z pisaniem wierszy. W maju do księgarń trafi najnowsza książka Mastertona. To thriller z cyklu, którego bohaterką jest Katie Maguire. Pierwszy tom serii, wznowiony w ubiegłym roku, to „Białe kości”. Przyszedł czas na siódmą część cyklu, czyli „Pogrzebanych”.

Katie Maguire, irlandzka detektyw, ma przed sobą kolejną sprawę. „Domek robotnika obok starej przędzalni wełny w Blarney w hrabstwie Cork pilnie strzeże sekretu sprzed lat. W 1921 roku zamieszkująca go rodzina – matka, ojciec i dwoje dzieci – zniknęła bez śladu w niewyjaśnionych okolicznościach. Dziewięćdziesiąt lat później ich zmumifikowane zwłoki wydobyto spod podłogi” (opis wydawcy). Ambitna policjantka, której życie nie oszczędzało, nie daje się zwodzić pozorom. Choć ślady po kulach w czaszkach ofiar wskazują na egzekucję, Katie dostrzega inną perspektywę sprawy. Żeby wyjaśnić, co naprawdę się wydarzyło, Maguire musi odkryć przeszłość. W Cork nie jest ona zapomnianym czasem, lecz wciąż żywą historią, która nie pozwala o sobie zapomnieć.

Morderstwa w Tatrach

Data wydania: 10.05.2017

Jestem pełna podziwu dla Remigiusza Mroza, a dokładniej dla jego niekończącej się weny i werwy do pisania. Aż trudno uwierzyć, że wydaje dosłownie książkę po książce. Nie zwalnia, nie pauzuje. Nie każe czekać czytelnikom i zdecydowanie nie ulega dywagacjom, że pisarz nie powinien wydawać za dużo w krótkim czasie, bo książki nie będą się sprzedawały. Jego książki cieszą się zainteresowaniem, a fakt, że tyle pozycji jego autorstwa trafia na rynek jeszcze bardziej intryguje.

W maju ukaże się nowa książka Mroza z serii o komisarzu Forście – „Deniwelacja”. Dla niewtajemniczonych słów kilka o Wiktorze Forście: bohater wykreowany przez autora to twardziel z zasadami. Nie da się go zaszufladkować. Jest niepokorny, bystry, przenikliwy, ironiczny i lubi czytać. W najnowszej książce komisarz Forst będzie miał niemały problem… Tym razem w Tatrach wiosna nie przyniesie powiewu świeżości. Wręcz przeciwnie. Topniejący śnieg odsłoni zwłoki kilku kobiet. Wstępne ustalenia pokażą, że nie miały ze sobą nic wspólnego. Śledczy nie odkryli też na ich ciałach żadnych śladów po morderstwie. Sprawa musi jednak nabrać tempa, ponieważ giną kolejne kobiety. Pewne jest, że to seryjny morderca, a ślady kierują funkcjonariuszy do Wiktora Forsta. Nikt jednak nie wie, gdzie on jest i co się z nim dzieje.

Tajemniczy malarz

Data wydania: 10.05.2017

Colleen Hoover potrafi precyzyjnie trafiać słowem w serca czytelników. Przypuszczam, że to głównie czytelniczki sięgają po jej kolejne książki, bo Hoover to autorka bestsellerowych romansów. Zaledwie pięć lat temu opublikowała swoją pierwszą powieść, a dziś po jej tytuły sięgają miliony wiernych fanek. Wśród propozycji książek na maj znalazła się powieść „Confess”, nagrodzona w 2015 roku Goodreads Choice Award za najlepszy romans.

Owen to malarz z wielkim talentem. Tworzy nietypowe i bardzo emocjonalne dzieła. Maluje wyznania ludzi. Przenosi na płótno uczucia, tajemnice i – jak się okazuje – nie tylko innych, ale też własne. Auburn to dziewczyna po przejściach. Straciła ukochanego i desperacko potrzebuje pieniędzy. Los się do niej uśmiecha, gdy trafia do galerii. Przystojny malarz szuka właśnie asystentki. Ona ma pracę, on natchnienie. Ona dopiero go poznaje i nie wie, że on już dużo o niej wie. Czy już kiedyś się spotkali?

Paddington w stolicy Wielkiej Brytanii

Data wydania: 10.05.2017

Ta literacka zapowiedź na maj szczególnie przypadnie do gustu młodym czytelnikom. To dlatego, że jej bohaterem jest miś Paddington. Jego literacki ojciec to brytyjski pisarz Michael Bond. Brzmi to trochę zabawnie – tym bardziej, że ten uroczy miś ma prawie 60 lat! Pierwsza książka opowiadająca o przygodach misia Paddingtona ukazała się 13 października 1958 roku. Inspiracją do stworzenia tej bajkowej postaci była maskotka, którą Bond kupił w Wigilię dwa lata wcześniej. Historia jest tym bardziej wzruszająca, że pisarz nie kierował się ani specjalnym gwiazdkowym zamówieniem, ani modą. Nie był to też przypadkowy zakup. Michael Bond kupił pluszaka, ponieważ… miś stał samotnie na półce i wzbudził ogromną litość mężczyzny. Postanowił sprezentować go żonie. Paddington zyskał dom, a kolejne pokolenia dzieci wspaniałego książkowego bohatera.

Seria o misiu Paddingtonie niezmiennie cieszy małych czytelników na całym świecie. W Polsce pierwsza książka ukazała się w 1971 roku – „Miś zwany Paddington”. W kolejnych częściach niedźwiadek zwiedza miasto, wyrusza za granicę, krząta się, daje sobie radę i robi mnóstwo mniej i bardziej misiowych rzeczy. Teraz przyszedł czas na wycieczkę do stolicy UK. Czy można wymarzyć sobie lepszego przewodnika niż Paddington? W książce „Londyn z Paddingtonem” przytulny przewodnik pokaże ciekawe rzeczy, lokalne atrakcje i swoje ulubione miejsca. Zapowiada się naprawdę bajkowa podróż i, podobnie jak wcześniejsze opowieści, zostanie sfilmowana.

Współczesna kultura oczami Masłowskiej

Data wydania: 11.05.2017

Autorka „Wojny polsko-ruskiej” nie każe długo czekać na kolejne swoje książki. Ciekawe, jaka będzie najnowsza książka Doroty Masłowskiej – „Jak przejąć kontrolę nad światem, nie wychodząc z domu”? Wiadomo, że ilustracje do niej stworzył Maciej Chorąży. Wiadomo też, że pisarka wzięła na warsztat teksty z lat 2014-2016. Dorota Masłowska „przetrząsa lumpeks kultury współczesnej, wyciągając z niego zjawiska niekoniecznie chwalebne i atrakcyjne, ale nieodmiennie barwne i wielomówne”. Autorka po raz kolejny da do myślenia, ale tym razem w nieco innym stylu i formie. Nie wiem, jak Wy, ale ja nie mogę doczekać się tej majowej premiery!

Historia XX wieku

Data wydania: 22.05.2017

„Historia dwudziestego wieku wydestylowana na niecałych dwustu stronach. Triumf literackiego minimalizmu” – tak o książce mówi Deutschlandradio Kultur. Intrygujące? Mnie zaciekawiło, tym bardziej, że „Całe życie” znalazło się na short list do The Man Booker International Prize, czyli jednej z najbardziej prestiżowych nagród literackich. Nie bez znaczenia jest również fakt, że książkę przetłumaczono na blisko 30 języków.

Robert Seethaler akcję powieści osadził w niewielkiej, klimatycznej alpejskiej miejscowości. Bohaterem „Całego życia” jest Andreas Egger – spokojny, pracowity człowiek. Czytelnik zaczyna poznawać jego historię w chwili, gdy mężczyzna pojawia się w osadzie. Nie burzy zastanego ładu. Szanuje porządek natury i potrafi w zgodzie z nią żyć w alpejskiej dolinie. Pisarz z wyczuciem wprowadza czytelnika w świat Eggera. Dotyka tych wartości, które kształtują człowieka, ukazuje samotność, która nie musi być smutna, a może być niesamowitą, trudną, ale piękną przygodą. Seethaler pokazuje, że nic nie trwa wiecznie, a zmiana jest stałą wpisaną w nasze życie. Egger doświadcza tego, gdy do doliny wkracza cywilizacja. Walka z przeciwnościami losu i akceptacja pozwalają na kreację własne losu, który i tak będzie nieprzewidywalny.

Afera polityczna podszyta romansem

Data wydania: 22.05.2017

„Niebezpieczna gra” Danielle Stell to majowa propozycja dla fanek romansów. Alix to dziennikarka telewizyjna, która nie boi się niczego i nie ma dla niej rzeczy niemożliwych. Świat przemierza wzdłuż i w szerz, natykając się na różne niebezpieczeństwa. Nie wie jednak, że najgorsze jest blisko niej. Nie zdaje sobie sprawy, że próbując rozwikłać polityczną aferę, naraża życie. Pomaga jej operator Ben; mężczyzna był dawniej komandosem. Poza wspólną sprawą Alix i Bena zaczyna łączyć coś więcej…

Która książkowa premiera przypadła Wam najbardziej do gustu? Co będziecie czytać w maju?

Udostępnij:
25 kwietnia 2017

6 odpowiedzi na “Co warto przeczytać w maju 2017? Zapowiedzi książek”

  1. Avatar agus2003 pisze:

    Rudnicka, Witkiewicz i Mróz to moi faworyci i ich ksiązki już zamówione 🙂

  2. Avatar Ania Rosińska pisze:

    Czereśnie zawsze muszą być dwie – to mója zdecydowana faworytka wśród majowych nowości 🙂

    • Avatar Aleksandra pisze:

      Aniu, fajnie, że masz wybraną konkretną pozycję. Mam nadzieję, że po przeczytaniu podzielisz się opinią 🙂

  3. Avatar MłodaMama pisze:

    Na pewno sięgnę po „Zapisane w wodzie”, „Dziewczyna w pociągu” bardzo przypadła mi do gustu (choć wiem, że zbiera skrajne opinie).

    • Avatar Aleksandra pisze:

      MłodaMamo, zachęcam do napisania recenzji po przeczytaniu książek w stałym konkursie na recenzję na stronie Gandalfa. Dziękuję za komentarz 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.