Aktualności Recenzje

TOP premiery października!

Aleksandra
Napisane przez Aleksandra

Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie to wyjątkowe święto dla wszystkich Czytelników. Tegoroczne 20. odbędą się w dniach 27-30 października. Wystawcy starają się przedstawić jak najciekawiej swoją ofertę. Wśród wystawców są między innymi wydawnictwa, hurtownie książek, księgarnie, instytucje kultury, stowarzyszenia związane z rynkiem książki w Polsce. W ubiegłym roku na targach pokazało się 700 wystawców z 27 krajów. Odwiedzający mieli w czym wybierać 🙂

Oczywiście poza książkami i wszelkimi atrakcjami, magnesem, który przyciąga co roku tłumy Czytelników, są spotkania z autorami. Wydawcy są świadomi ogromnej popularności targów książki, dlatego w październiku ukazuje się mnóstwo książek. Co ciekawe te poniższe mają premierę dzień przed targami, 26 października.

TOP PREMIERY PAŹDZIERNIKA:

„Konannan Destylator”  – Andrzej Pilipiuk 

Data wydania: 26.10.2016

Andrzej Pilipiuk to pisarz, który może pochwalić się niekończącym się literackim urodzajem. Stworzył postać Jakuba Wędrowycza, chamowatego bimbrownika z Lubelszczyzny, kłusownika i egzorcysty. Choć bohater pije na umór i nie grzeszy kulturą osobistą, zdobył sympatię Czytelników. A Pilipiuk popularność zawdzięcza właśnie temu nieokrzesanemu facetowi 🙂

„Pamiętam, jak urżnąłem się po raz pierwszy. To było w pierwszą wojnę, miałem wtedy dziesięć lat. Raz mi mój tatko zabrał butelkę z piwem. A potem, to z takich mocnych, to jak pierwszy raz uciąłem Szwabowi głowę, ale to było już we drugą wojnę. Trzymałem ją, a ona jeszcze żyła, to znaczy ruszała oczyma i ruszała, i w ogóle nie chciała przestać. A rzuciłem w cholerę. I jeszcze pamiętam, jak mnie ugryzł wampir” – Jakub Wędrowycz, „Weźmisz czarno kure…”  – „Dom bez klamek”.

Historie, w których główną rolę gra Wędrowycz, są przerysowane, inteligentne, trafne i absurdalne. W październiku ukaże się najnowszy zbiór opowiadań Andrzeja Pilipiuka – „Konan destylator”. Czytelnicy po raz kolejny spotkają Jakuba Wędrowycza. Mnie przekonuje już sam tytuł, a Was?

„Mężczyzna z klasą. Przewodni współczesnego gentlemana”  – Łukasz Kielban 

Data wydania: 26.10.2016

Kim jest Łukasz Kielban? Na jego blogu dla mężczyzn z klasą Czas Gentlemanów pisze, że jest: „Mężczyzną, mężem, ojcem, blogerem, historykiem, poznaniakiem… może też gentlemanem. W każdej z tych postaci trochę inny (…) Mimo że lubię dbać o siebie, nie chodzę w cylindrze, nie noszę monokla i nie wywijam laską. Z wyglądu jestem zwykłym facetem, choć ostatnio chadzam w fedorze. Nadal jednak nie porzuciłem jeansów. Mam swoje zasady i staram się być uczciwy wobec siebie. Praktykuję jakąś wewnętrzną wersję honoru. Myślę, że jest to ważne dla utrzymania wysokiego poczucia własnej wartości”.

Łukasz Kielban jest z całą pewnością jednym z bardzo wpływowych twórców internetowych. Jego blog można śmiało uznać za opiniotwórczy w kwestiach stylu bycia i życia. Pokazuje, że we współczesnym świecie, gdzie dobrze się mają banalność i jarmarczność, można zachować klasę.

W swojej książce „Mężczyzna z klasą. Przewodni współczesnego gentlemana”, Kielban zdradza sekrety i daje konkretne wskazówki, jak być gentlemanem. Jak skomponować odpowiedni strój, jak dobrać perfumy, uczy też nienagannych manier i zasad savoir- vivre – to wszystko znajdziecie w książce Kielbana. Autor pisze również o tym, co najistotniejsze – o wartościach moralnych. Autor podpowiada, jak świadomie można siebie kształtować.

„Pełnia życia”  – Agnieszka Maciąg 


Data wydania: 26.10.2016

Życie Agnieszki Maciąg to niekończące się pasmo sukcesów. Była modelką, od lat związana jest z telewizją, pracowała jako dyrektor artystyczny, a nawet nagrała płytę. Ma kochającą rodzinę. Jest szczęśliwą mamą i żoną. Na jej blogu można przeczytać: „Cenię równowagę w życiu, pracy i rodzinie. Ćwiczę jogę, medytuję, codziennie odnajduję pasję w zwykłych czynnościach: pracy w ogrodzie, spacerze z Helenką, w gotowaniu zupy dla bliskich”.

Pomimo spełnienia na wielu płaszczyznach, Agnieszce Maciąg wciąż czegoś brakowało i miało to związek ze stanem emocjonalnym i duchowym. „W tej książce opisuję, jak to się stało, że odnalazłam szczęście i pokochałam swoją duszę. Teraz doświadczam trwałego dobra, radości, spokoju – są we mnie i promieniują na innych. Szczęście na dobre się u mnie zadomowiło. Doświadczam pełni życia.

„Mam nadzieję, że moja historia zainspiruje Ciebie” – pisze autorka na okładce swojej najnowszej książki.

„Wezbrane wody”  – Danielle Steel 


Data wydania: 26.10.2016

W październiku pojawi się w księgarniach najnowsza książka Danielle Steel. Pisarka kolejny raz chwyci za serca swoich Czytelników. Tym razem za sprawą opowieści, która pokazuje, że w życiu wszystko może zmienić się w ułamku sekundy. Wszystko można też zawsze zacząć od nowa i znaleźć upragnione szczęście.

Nowy Jork. Każdy jest pochłonięty swoimi sprawami. Ellen Wharton odwiedza matkę. Chce też znaleźć lekarza, który wyjaśni, co się dzieje. Od lat starają się z mężem o dziecko i nic. Charles Williams to bankier, który jest tu w interesach. Pragnie też zobaczyć swoje córki, które mieszkają z jego byłą żoną. Juliette Dubois jest lekarzem. Pracuje na oddziale ratunkowym w jednym z nowojorskich szpitali. Peter Holbrook i Ben Weiss to studenci mieszkający w obskurnym budynku centrum miasta. Do Nowego Jorku zbliża się huragan Ofelia…

„Niebezpieczne kobiety”  – Patryk Vega 

Data wydania: 26.10.2016

Patryk Vega jest scenarzystą i reżyserem znanego filmu sensacyjnego „Pitbull”, na podstawie którego powstał serial telewizyjny pod tym samym tytułem.

Patryk Vega nie tylko robi filmy, ale też pisze. Jego najnowsza książka nosi tytuł „Niebezpieczne kobiety”, czyli cała prawda o kobietach w polskiej policji. Vega jako pierwszy Vega jako pokazuje świat policjantek. To nie tylko funkcjonariuszki w mundurach, ale też żony, matki, koleżanki. Książka Patryka Vegi opowiada o ich życiu, o pracy, która jest niebezpieczna, czasami przerażająca i wymagająca poświęceń. Panują w niej twarde zasady i reguły, a do tego kobiety muszą stale udowadniać, że nie są gorsze od mężczyzn. Policjantki niejednokrotnie ocierają się o makabrę, okrucieństwo, po czym wracają do domu…

„Czy wieczorem spokojnie przeczyta bajkę swojemu dziecku, skoro parę godzin wcześniej znalazła ciało noworodka? Czy zje obiad z rodziną, jeśli tego dnia czuła smród rozkładających się, kilkutygodniowych zwłok? Czy mąż zobaczy w niej kochankę, gdy z patrolu wróci ze złamanym żebrem i wybitą szczęką?”.

„Pracownia dobrych myśli”  – Magdalena Witkiewicz 


Data wydania: 26.10.2016

Giga wprowadza się do kamienicy przy ulicy Przytulnej 26. Jej sąsiadkami są Ewa i jej córka Amelka. Ewa ma za sobą trudny okres. Na szczęści tragiczne przeżycia nie udzieliły się dziecku. Dziewczynka jest bardzo pogodna i otwarta. Zaprzyjaźnia się Norbertem, dojrzałym mężczyzną, który czasami wpada do kamienicy. Jego była żona to szalona artystka cierpiąca na brak weny. Natomiast jej syn Florian rzuca studia i otwiera w kamienicy kwiaciarnię. Pomaga mu Tomasz, spec od marketingu. W budynku mieszka też leciwa pani Wiesława, która wie wszyto. Jest miłą staruszką, jednak nie dla wszystkich. Nie lubi swojego sąsiada Zbigniewa.

Nowa kwiaciarnia, o wdzięcznej nazwie „Pracownia dobrych myśli” w nieoczekiwany sposób łączy sąsiadów…

„Pod prąd”  – Robert Biedroń 

Data wydania: 26.10.2016

Robert Biedroń, prezydent Słupska, polityk, publicysta. Konsultant organizacji praw człowieka w Polsce i za granicą. Aktywnie działa prz eciwko homofobii. Otwarcie mówi o tym, że jest homoseksualistą. Jego wieloletnim partnerem jest prawnikiem, pracującym w Zakładzie Praw Człowieka UW.

Robert Biedroń ma już na swoim koncie książkę „Tęczowy elementarz czyli (prawie) wszystko co chcielibyście wiedzieć o gejach i lesbijkach”  Teraz czas na drugą kontrowersyjną publikację.

„Jestem chłopakiem z Krosna, któremu często idąc pod prąd udaje się spełniać swoje marzenia. Liderem, który umie prowadzić dialog i pociągać za sobą ludzi. Synem, bratem, kolegą i w końcu też partnerem Krzyśka. Człowiekiem kochającym i szanującym naturę, z empatią patrzącym na los zwierząt” – to cytat z jego książki „Pod prąd”, która ukaże się 26 października.

„Behawiorysta”  – Remigiusz Mróz 

Data wydania: 26.10.2016

Remigiusz Mróz jest Laureatem Nagrody Czytelników Wielkiego Kalibru z 2016 roku za powieść „Kasacja”. Zyskał już spore grono fanów. Niebawem na półki księgarń trafi jego najnowsza książka „Behawiorysta”.

Zamachowiec zajmuje przedszkole. Trzyma na celowniku dzieci i nauczycieli. Sytuacja jest dramatyczna i trudna ponieważ przestępca nie wysuwa żadnych żądań. Policja jest w kropce, ponieważ nie wie do czego zmierza mężczyzna. Jaki ma cel? Dlaczego trzyma zakładników? Transmisja na żywo z przedszkola pojawia się w sieci, co jeszcze bardziej komplikuje sprawy. Policja zwraca się z prośbą o pomoc do Gerarda Edlinga. To były prokurator, którego zwolniono dyscyplinarnie. Jest on jednak świetnym fachowcem od kinezyki, która zajmuje się badaniem komunikacji niewerbalnej. Jego pomoc jest niezastąpiona, bo ma na swoim koncie same rozwikłane sprawy. Rozpoczyna się decydująca rozgrywka…

„Magnus Chase i bogowie Asgardu. Tom II Młot Thora”  – Rick Riordan 


Data wydania: 26.10.2016

Na tę powieść fantasy z całą pewnością czeka wielu młodych Czytelników. „Magnus Chase i bogowie Asgardu” to kolejna seria Ricka Riordana, autora bestsellera „Percy Jackson i bogowie olimpijscy” .

Magnus Chase to nordycki, niepokorny półbóg. Nie ma on niestety łatwego życia. Jego matka zmarła w tajemniczych okolicznościach, a on wylądował na ulicy. Pewnego dnia spotkał swojego wujka, który wyjawił mu szokujący sekret… co było dalej, pewnie wiecie. W drugiej części cyklu dzieje się nie mniej. Ponownie ginie Młot Thora, najsilniejsza broń w dziewięciu światach. Najgorsze jest to, że młot wpadł w niepowołane ręce. Jeśli Magnus Chase nie odnajdzie go szybko, wszystkie światy mogą ulec zagładzie.

„Osiołkiem”  – Andrzej Stasiuk 

Data wydania: 26.10.2016

Skończył pięćdziesiątkę, załatwił wizy i pojechał. Pojechał tam, gdzie najczęściej jeżdżą kierowcy tirów, a nie turyści. „Nie obchodzi mnie dokąd jadę. Obchodzi mnie tylko to, co widzę. Nic więcej. Kurz, światło, kształt i cień. Obchodzi mnie, jak się ściemnia i gaśnie dzień. Jak to wszystko zamiera. Zamienia się w czerń i nicość”.

Pierwsze auto, do którego wsiadł to samochód sąsiada, marki Warszawa M20. To były czasy, kiedy auta pojawiały się, a nie były codziennością. „Buda z tapczanem”, jak określił auto zrobiła na nim piorunujące wrażenie. 15 tysięcy kilometrów po pustyniach, pustkowiach… „Osiołkiem”. Ukraina, Rosja, Azja. „Narrator napotyka ludzi, duchy i policjantów. Ale przede wszystkim opowiada o swojej miłości do samochodów. Snuje sowizdrzalską elegię na odejście silnika spalinowego”.

„Wołyń. Wspomnienia ocalałych” tom II”  – Marek A. Koprowski 

Data wydania: 26.10.2016

„Wołyń. Wspomnienia ocalałych” tom I  to głos oddaje głos mieszkańców Wołynia, świadków ludobójstwa dokonanego przez UPA oraz żołnierzom 27 Dywizji Piechoty AK. Czternastu ocalałych opowiada o tym, co się wydarzyło, o piekle, które przeszli. Bestialskie mordy, walka, poświęcenie, wszystko przeżyli. Relacje bohaterów to też wspomnienia minionych czasów, przedwojennego życia na Kresach. Drugi tom „Wołyń. Wspomnienia ocalałych” to dalsze historie opowiadane przez ostatnich żyjących świadków. Doświadczyli oni na Wołyniu niewyobrażalnego cierpienia.

„Relacjonują okrutne zbrodnie, ale też cały kontekst wojennej rzeczywistości Wołynia, pełnej paradoksów, niespodziewanych ocaleń, różnych form konspiracji i walki zbrojnej, w której sojusze bywały zaskakujące”.

Lubię październik, bo jest w czym wybierać! A Wy znaleźliście coś dla siebie?

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Aleksandra

Aleksandra

Prowadzi podwójne życie - to w realu i we śnie. A śni tak, że tylko siadać i spisywać. Jej pasją jest m.in. literatura. Czyta wszędzie, zawsze ma zaczęte kilka książek. Ostatnio nie jest to jednak łatwe, bo... giną jej zakładki. Znajduje je po jakimś czasie w pokoju córeczki, a mała "złodziejka" robi niewinną minkę. Kolejna pasja to film...