TOP 23 najlepszych świątecznych filmów!

filmy i seriale Najlepsze filmy świąteczne - ranking! Gandalf.com.pl
Napisane przez Gandalf.com.pl
3 komentarze
Udostępnij:

Ho ho ho! Jak święta to i filmy o świętach. Oczywiście pewnie nie jedna osoba chętnie pozbyłaby się na czas Bożego Narodzenia telewizora i innych podobnych sprzętów, ale chyba już się nie da. Filmy w świątecznym klimacie stały się już nową świecką gwiazdkową tradycją 🙂 Familijne, fantasy, obyczajowe, romantyczne, komedie… z jednym wspólnym mianownikiem: święta Bożego Narodzenia!

Zacznę od tego dlaczego ranking kończy się na 22 pozycji, a nie jak w tytule na 23. Na pewno zwrócicie na to uwagę. Otóż jedna lokata zarezerwowana jest dla filmów o Kevinie! „Kevin sam w domu” czy „Kevin sam w Nowym Jorku”. Ta komedia świąteczna ma dla każdego inny wymiar. Dla jednych to obowiązkowy czas przed telewizorem w Boże Narodzenie (tu nie muszę znać programu, żeby wiedzieć, że Kevina pokażą), dla innych to współczesna, świąteczna tradycja. Są też tacy, dla których filmy z niegdyś uroczym blond chłopcem, tworzą magiczny klimat, inni nie lubią tych komedii, a pewnie co poniektórzy dostają od nich nawet świątecznej niestrawności. Zatem decyzja należy do Was, gdzie wyląduje Kevin 🙂

Reszta filmów o świętach, czyli aż 22 tytuły, to mój subiektywny ranking. Jakie są pierwsze trzy najlepsze filmy na święta? Jeśli jesteście ciekawi tytułów, które wybrałam to zachęcam do lektury.

Ranking świątecznych filmów:

22. Elf (2003) – świąteczna komedia fantasy

Ha! Ciekawość nie zawsze popłaca… Mały brzdąc wkrada się do worka Świętego Mikołaja i tym sposobem trafia na Biegun Północny. Tu dorasta i szkoli się na elfa. Niestety rośnie jak na drożdżach i nie mieści się w siedzibie białobrodego starca. Jako dorosły elf (Will Ferrell) wyrusza na poszukiwanie swojej prawdziwej rodziny. I tak w zielonym kubraku, spiczastej czapeczce, cielistych rajtuzach i butach z zagiętym noskiem zjawia się w nieprzyjaznym Nowym Jorku. Czy tu jeszcze wierzą w Mikołaja? Jak poradzi sobie z wrednym sknerą, który jest jego prawdziwym ojcem (James Caan)?

21. Beethoven świąteczna przygoda (2011) – komedia świąteczna

Wielki pies pluszak rozczula jak zawsze. Mądry, odważny, kochany bernardyn mówi w dodatku ludzkim głosem. Aby gwiazdka się udała musi posprzątać bałagan, którego narobił niesforny elf Henry (Kyle Massey) gubiąc prezenty świąteczne. Posłuchajcie narratora opowieści, jest nim John Cleese  – członek grupy Monty Pythona. Siódmą odsłonę przygód Beethovena nakręcił John Putch. Na jego koncie są takie tytuły jak „American Pie 7: Księga Miłości” i „Posejdon”.

20. Przetrwać święta (2004) – komedio-dramat

Pieniądze szczęścia nie dają – tak mówią. Bogactwo nie dało szczęścia też Drew bohaterowi filmu (Ben Affleck). Brakuje mu rodziny i przyjaciół. A czas świąt, jak żaden inny przypomina, że bycie samotnym jest okropne. Drew wpada na pomysł, aby wynająć sobie rodzinę na święta. Wybiera tę, która mieszka w jego starym domu. Zafundował sobie kilka wyczerpujących dni. Czy dobrze trafił?

19. Święta last minute (2004) – komedia

Luther Krank (Tim Allen) i jego żona Nora (Jamie Lee Curtis) mają wyjątkową okazję, aby uniknąć męczących przygotowań do świąt. Mają dość bałwanków, światełek, ozdabiania wszystkiego i szaleństwa zakupów. W tym roku ich córka wyjeżdża, więc planują wypad we dwoje na Karaiby. Ale życie uciekinierów nie jest łatwe. Sąsiedzi i znajomi usiłują zmusić ich do bożonarodzeniowych przygotowań. W dodatku dzień przed Wigilią córka decyduje się na powrót do domu. Wyjadą, czy w panice poddadzą się fali obowiązkowego urządzania świąt?

18. Grinch: Świąt nie będzie (2000) – komedia fantasy

W malutkiej wiosce trwają przygotowania do Bożego Narodzenia. W Ktosiowie wszyscy kochają święta. No prawie wszyscy. Bo mieszkający w górach Grinch (Jim Carrey) gwiazdki nie cierpi. Postanawia więc zepsuć święta innym. Dorośli jak zwykle niczego nie zauważają, jedynie mała Cindy Lou Who (Taylor Momsen) przeciwstawia się złośliwemu stworowi. To nie będzie prosta rozgrywka. Czy Cindy się powiedzie?

Film dla wielbicieli Jima Carreya. Warto dodać, że narratorem jest Anthony Hopkins. Dla ciekawych: mała Taylor Momsen (Cindy Lou Who) zaczęła pracować w wieku 2 lat, kiedy rodzice zaprowadzili ją do agencji modelingu. W reklamie zagrała mając trzy latka. W dorosłym życiu wybrała jednak karierę muzyczną. Od 2009 roku jest jest liderką i wokalistką rockowego zespołu The Pretty Reckless.

17. Jack Frost (1998) – świąteczny film familijny

Goni nas czas, ale czy warto poświęcać rodzinę dla kariery? Co jest ważniejsze dla Jacka Frosta – lidera zespołu The Jack Frost Band? W jego życiu zawsze coś dzieje się w ostatniej chwili i obietnice złożone synowi i żonie przestają się liczyć. Niestety życie może nagle się skończyć. I niefajnie wrócić na ziemię w postaci bałwana. Czy uda się naprawić dawne przewinienia i pomóc synowi?

Jacka Forsta miał zagrać George Clooney, ale kiedy dostał rolę Batmana, jego miejsce zajął Michael Keaton.

16. Świąteczna historia (2002) – dramat obyczajowy

Kolejny zapracowany ojciec rodziny. Praca pochłania go tak, że zapomina o prezentach dla żony i córki. Ma niewiele czasu, aby zrobić zakupy. W filmie są dwie przeplatające się historie. Przeciwwagą dla ojca pracusia jest mały chłopak, który chce kupić umierającej matce najpiękniejszy prezent – magiczne buciki. Co wyniknie ze spotkania głównych bohaterów? Magia świąt jest wyjątkowa i sprawia, że dzieją się niesamowite rzeczy.

15. Rodzinny dom wariatów (2005) – komedia romantyczna

Gwiazdy spotkały się na planie tego filmu: Claire Danes, Diane Keaton, Rachel McAdams, Dermot Mulroney, Craig T. Nelson, Sarah Jessica Parker, Luke Wilson, Tyrone Giordano. Do rodzinnego domu przyjeżdża starszy syn (Dermot Mulroney) z nową narzeczoną (Sarah Jessica Parker). Dziewczyna nie przypada rodzinie do gustu. Próbują zatem za wszelką ceną ją zniechęcić i zdołować. Zrozpaczona kobieta prosi o pomoc młodszą siostrę, której przyjazd wprowadzi spore zamieszanie. Czy uda się jeszcze uratować święta?

14. Kochajmy się od święta (2015) – komedia

Kochajmy się wszyscy – przecież są święta. W ilu domach oznacza to niezły coroczny teatrzyk? Każdy chce pokazać się z tej lepszej, czasem wymyślonej strony, więc kombinuje jak może. Tylko dzieciaki potrafią być aż do bólu bezpośrednie i prawdziwe. Jak sprawy będą się miały w tej świątecznej komedii? Jeśli ie wiecie to warto zobaczyć.
Na ekranie Diane Keaton, której partneruje John Goodman.

13. Listy do M (2011, 2015, 2017, 2020) – komedia romantyczna

W moim subiektywnym rankingu świątecznych filmów znalazła się też polska produkcja. Wszystkie części „Listów do M” biły rekordy popularności. Trzecią część, która niedawno weszła na ekrany kin, obejrzało już ponad 2 500 000 widzów.

Akcja filmu, jakżeby inaczej, dzieje się w Wigilię Świąt Bożego Narodzenia. Jedni się gubią, inni odnajdują. Wartka akcja, solidne zamieszanie. Każdy chce być kochany, nie każdy potrafi kochać. Mnóstwo dobrych aktorów, do zespołu z poprzednich części (Wojciech Malajkat, Agnieszka Dygant, Piotr Adamczyk oraz Tomasz Karolak) dołączyły nowe twarze: Magdalena Różczka, Borys Szyc, Danuta Stenka, Iza Kuna, Filip Pławiak, Katarzyna Zawadzka, Andrzej Grabowski, Zbigniew Zamachowski, Stanisława Celińska, Marcin Kwaśny i Grażyna Szapołowska. W ostatniej części nie zagrał Maciej Stuhr.

12. W krzywym zwierciadle: Witaj Święty Mikołaju (1989) – komedia

Uwielbiam Griswoldów! I nie jestem sama. W 2003 roku ten film zajął 2. miejsce w rankingu brytyjskiego oddziału Amazon na najlepszy świąteczny film wszech czasów.

Każdy chce mieć udane święta, więc i Clark Griswold (Chevy Chase) robi wszystko, aby rodzina była wyjątkowo szczęśliwa w tym czasie. Jednak pech go prześladuje na każdym kroku. Nic nie jest takie jak zaplanował. Pojawiają się niezapowiedziani goście, lampki nie chcą świecić, a szef nie daje mu świątecznej premii. Czasem też chętnie złapałabym za elektryczną piłę żeby rozładować napięcie. Ale w rodzinie jest siła. Griswoldowie dają radę.

11. Gdzie jest Gwiazdka? (2012) – familijny film fantasy

Dawno, dawno temu, za górami, za lasami było sobie małe królestwo, które opuściła Gwiazda Bożego Narodzenia. Złotowłosa córka króla wyruszyła na jej poszukiwania i ślad po niej zaginął. Jest oczywiście w filmie zła królowa i knujący książę. Piękne krajobrazy, lodowe komnaty i przerażający las. Z tym wszystkim zmierzy się mała Sonja, która wyruszy z niebezpieczną podróż, żeby pomóc królowi odnaleźć Gwiazdę i zaginioną królewnę.

10. Białe Boże Narodzenie (1954) – musical, komedia

Ten tytuł otwiera pierwszą dziesiątkę w moim rankingu filmów na święta i o świętach. Fantastyczna obsada: Bing Crosby (Bob Wallace), Danny Kaye (Phil Davis), Rosemary Clooney (Betty Haynes), Vera-Ellen (Judy Haynes). Mnóstwo świetnych piosenek, tańca i dobrych uczuć. Romantyczna komedia z przesłaniem.

Po II wojnie światowej dwaj byli żołnierze próbują zrobić karierę na estradzie. Do ich popularnego wokalno-tanecznego duetu dołączają dwie śpiewające i tańczące siostry. Przypadek prowadzi ich do zajazdu byłego dowódcy z wojska. Były szef potrzebuje pomocy.

9. Family Man (2000) – komedia romantyczna, fantasy

W rolę Jacka Cambella wcielił się Nicolas Cage. Partneruje mu Tea Leoni (jako Kate Reynolds). Lepiej być bogatym, w otoczeniu pięknych kobiet, zapracowanym i bardzo samotnym, czy mieć mniej pieniędzy, ale za to żonę i urocze dzieciaki? Los Jacka Cambella zmienia się w jednej chwili. Zasypia jako samotny wilk z Wall Street, a budzi w łóżku z żoną (dziewczyną, którą porzucił 13 lat wcześniej), na dodatek jest w zupełnie innym mieście. Jak sobie poradzi? Czy kosząc trawę i bawiąc się z dziećmi zacznie czuć się szczęśliwy. Czy da się zmienić przeszłość? Co zrobić, kiedy nowa rodzina zniknie?

8. Holiday (2006) – komedia romantyczna

Gdy w życiu nie wychodzi, facet zdradzi, a awans w pracy dostaje kto inny – nie warto się załamywać. Dwie kobiety, dwa różne style życia. Łączy je jeden pomysł – zamieniają się domami na święta Bożego Narodzenia. Cameron Diaz, która gra elegancką pracoholiczkę Amandę, jedzie na zaśnieżoną angielską wieś. Tam mieszka Kate Winslet, czyli romantyczna Iris Simpkins, która przenosi się do luksusowego domu w Los Angeles. Jak się skoczy taka zamiana żyć o domów? Ciekawe jest to szczególnie dlatego, że obie kobiety szukają szczęścia i miłości.Czy im się uda? Jak wypadną święta?

7. To wspaniałe życie (1946) – dramat, fantasy

Dobre uczynki do nas wracają, a pełny portfel nie gwarantuje szczęścia. Liczą się ludzie, którymi się otaczamy. Niektórzy oglądają w święta „Kevina..”, a inni wracają do klasyki oglądając film „To wspaniałe życie”, w którym melodramat przeplata się z komedią.

George Bailey (James Stewart) pomagał ludziom przez całe życie. Przerwał studia, aby wspierać rodzinę, zrezygnował z podróży poślubnej, kiedy okazało się, że brakuje pieniędzy na wypłaty. Wraz z wujem (Thomas Mitchell) prowadzi kasę budowlaną. Kiedy wuj gubi kilka tysięcy dolarów, załamuje się i chce popełnić samobójstwo skacząc z mostu do lodowatej wody. Ratuje go stary anioł. Zależy mu na tym, aby zrobić wszystko by pomóc, bo za dobre zakończenie historii dostanie skrzydła. Obaj rozpoczynają nowe życie.

6. To właśnie miłość (2003) – komedia romantyczna

Miłość niejedno ma imię. Więc będzie kilka opowieści o uczuciach. Świetna obsada, zabawne historie, szybka akcja. Ludzie spotykają się i rozchodzą, coś ich do siebie przyciąga, coś nuży i odpycha. Przecież nieważne, czy zakochany jest premierem (Hugh Grant), pisarzem (Colin Firth), zdradzaną matką (Emma Thompson), małym chłopcem (Thomas Brodie-Sangster), dublerem w filmie porno (Martin Freeman), zwariowanym starzejącym się rockman (Bill Nighy). Każdy równie intensywnie przeżywa ten podniecający czas euforii, zauroczenia, chęci bycia z tą jedną, jedyną ukochaną osobą. Czas miłości.

„To właśnie miłość” jest debiutem reżyserskim uznanego scenarzysty Richarda Curtisa („Notting Hill”, „Cztery wesela i pogrzeb”).

5. Magiczne święta (1985) – familijny film fantasy

Jest kilka filmów o tym tytule. Phillip Borsos zrobił produkcję o przetrwaniu trudnych czasów i odnajdywaniu dobra w każdej złej sytuacji. Rodzina Graingerów szuka radosnego świątecznego ducha. Będzie dobrze, jeśli każdy spróbuje i nie podda się zwątpieniu. A tym tracącym nadzieję pomoże pomocnik z nieba – anioł Gideon. W roli młodej zapracowanej matki Ginny Granger występuje Mary Steenburgen. Natomiast ojcem wyrzuconym z pracy i wątpiącym w magię Bożego Narodzenia jest Elias Koteas.

W „Magicznych świętach” reżyser Phillip Borsos roztacza gwiazdkową magię. To ciepła, familijna opowieść, która pozwoli poczuć ducha Bożego Narodzenia.

4. Była sobie Gwiazdka (2000) – familijna komedia fantasy

Ach te niegrzeczne dzieciaki. Jest ich coraz więcej na świecie, więc domowy Mikołaj (John Dye) ma dość swoich obowiązków i rezygnuje z dostarczania prezentów. Święta Bożego Narodzenia zostają odwołane. Jest jednak jedna szansa na przywrócenie radości i magii. Młodsza córka – Kristin (Kathy Ireland), podejmuje się praktycznie niewykonywalnego zadania. Ma sprawić, aby dzieciaki były mniej niesforne. Czy jej się uda? Jeśli nie – świąt już nigdy nie będzie. Szczególnie młodsi widzowie mocno dopingują dziewczynkę. Starsi też trzymają kciuki. Bo jakby to było gdyby nie było świąt? Chyba nikt nie potrafi sobie tego wyobrazić. Ta kanadyjska ciepła komedia pełna jest wzruszających i zabawnych scen.

3. Cudowne święta Jonatana (2007) – film familijny

Czas na pierwszą trójkę. Trzy najlepsze filmy na święta! Miejsce trzecie to familijne kino „Cudowne święta Jonatana”. Zgorzkniały mężczyzna i tęskniący za ojcem chłopiec stają się przyjaciółmi. Sąsiedzi nie lubią gburowatego rzeźbiarza Jonatana Toomey’a (Tom Berenger), który odsunął się od ludzi po śmierci żony i dziecka. Gdyby nie nowi sąsiedzi – wdowa Susan McDowell (Joely Richardson) z dziesięciolatkiem Thomasem (Luke Ward-Wilkinson) nie zmieniłby swego życia. Gdy matka Thomasa prosi go o wyrzeźbienie szopki w obecności syna powoli otwierają się dwa samotne serca. Pouczające.

Ekranizacja popularnej powieści Susan Wojciechowski. To piękny film dla wszystkich, którzy kochają święta.

2. Cud na 34 ulicy (1947, 1994) – familijny film fantasy

Cud na 34. ulicy – film z 1947 roku wyreżyserowany przez George’a Seatona zdobył trzy Oscary: dla najlepszego aktora w roli drugoplanowej (Edmund Gwenn), najlepszego opowiadania filmowego (Valentine Davies) i najlepszego scenariusza adaptowanego. Uwielbiam tę wersję!

Film z 1994 roku, wyreżyserowany przez Lesa Mayfielda, jest czwartym remakiem Cudu na 34. ulicy z 1947 roku. Prawdziwy, czy nieprawdziwy? To dylemat dręczący wiele dzieci. Bo wiadomo przecież, że Święty Mikołaj istnieje… Zapracowana matka Doris Walker (Elizabeth Perkins), jak wielu dorosłych, nie wierzy w istnienie Mikołaja. Jej sześcioletnia córka Susan (Mara Wilson) też poatpiewa w obecność świętego. Na szczęście początkujący prawnik Fred Gailey nie ma wątpliwości – Święty Mikołaj istnieje! Zjawia się nawet w mieście i zastępuje podchmielonego przebierańca, który miał uatrakcyjniać zakupy w centrum handlowym. Nowy Mikołaj-pracownik – Kris Kringle (Richard Attenborough) przywraca wiarę w święta i beztroskie marzenia dzieciństwa. Ma jednak przy okazji sporo kłopotów, a o jego prawdziwości musi rozstrzygnąć sąd.

1. Opowieść wigilijna (1999, 2009) – familijny film fantasy

Pierwsze miejsce. Najlepszy film na święta. Obowiązkowy film, który trzeba obejrzeć w Boże Narodzenie. Dla mnie numerem jeden jest „Opowieść wigilijna”  na podstawie opowiadania Karola Dickensa. Książka ukazała się po raz pierwszy w grudniu 1843 roku. I choć mogłoby się wydawać, że stała za tym ideologia, to powód napisania „Opowieści wigilijnej” był zupełnie inny… Cóż, można powiedzieć, że mieliśmy szczęście, bo Karol Dickens tonął w długach. Chcąc je spłacić zasiadł do pisania „Kolędy prozą”. I tak narodziła się znana wszystkim pod nowym tytułem „Opowieść wigilijna”. Tę historię zna chyba każdy. Jej adaptacji jest całe mnóstwo, od wersji dla dzieci z Myszką Miki po ostatnią ekranizację – animowaną adaptację w reżyserii Roberta Zameckisa z 2009 roku.

Nadchodzą duchy. Jeśli ktoś był wredny i miał serce z kamienia, to skończy marnie. Kto opamięta się wcześniej – będzie miał piękniejsze życie, kto będzie czekał z poprawą do późnej starości może nie zdążyć poznać miłości rodziny, ani nie odczuje wszechogarniającej radości, którą daje bezinteresowne pomaganie potrzebującemu.

Czy jest to bajka, czy film, każda „Opowieść wigilijna” skłania do refleksji. Pokazuje życie i przemianę skąpca Ebenezera Scrooge’a. A wszystko dzieje się w tę jedną wyjątkową noc – w noc wigilijną. Scrooge to samotnik. Nie cierpi ludzi, a to, co go cieszy to pomnażanie swojego majątku. W wigilię ukazuje mu się duch Jakuba Marleya – jego zmarłego partnera w interesach. Ma sporo na sumieniu. Jego odwiedziny mają uchronić Scrooge’a przed podobnym losem. Ebenezer wyrusza w podróż z kolejnymi duchami. Duch Dawnych Świąt Bożego Narodzenia, Duch Obecnych Świąt i Duch Świąt przyszłych, pokazują jego życie…

A jakie są Wasze ulubione filmy na święta? Macie tytuły, które oglądacie każdego roku?

Pozostając w  świątecznym klimacie, zachęcamy do przeczytania artykuły o polecanych, najlepszych świątecznych kryminałach, które będą świetnym pomysłem na prezent!

Udostępnij:
21 grudnia 2017

3 odpowiedzi na “TOP 23 najlepszych świątecznych filmów!”

  1. Avatar dddddduś pisze:

    A gdzie „Ekspres Polarny”?

  2. Avatar Kinga pisze:

    Mam sporo zaległości do nadrobienia, bo większości z tym filmów nie miałam okazji oglądać! Ale w te Święta na pewno je nadrobię.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.