Polecamy

„Prowadź swój pług przez kości umarłych” Olga Tokarczuk – niekonwencjonalny kryminał z morałem

Pokot
Napisane przez Gandalf

W kinach właśnie pojawił się „Pokot” w reżyserii Agnieszki Holland. Długo wyczekiwany film to tak naprawdę ekranizacja „Prowadź swój pług przez kości umarłych” – książki Olgi Tokarczuk, która po raz pierwszy w swojej twórczości sięgnęła po gatunek kryminału zachowując jednocześnie niepowtarzalny styl, co czyni jej nową powieść jedną z najbardziej zaskakujących powieści tego roku.

Ocena Blog Gandalf:

Prowadź swój pług przez kości umarłych

„Prowadź swój pług przez kości umarłych” ukazała się na rynku wydawniczym 16 lutego tego roku i od razu wywołała niemałe zamieszanie zarówno wśród fanów twórczości Tokarczuk, jak i samej krytyki. Dlaczego? Autorka po raz pierwszy chyba zwróciła się w stronę komercyjnego i bezsprzecznie jednego z najmodniejszych ostatnimi czasy gatunków literackich. Nowa powieść Tokarczuk to bowiem w znacznej części kryminał, którego fabuła kręci się wokół fali morderstw popełnianych na myśliwych polujących gdzieś w ciemnych i głębokich lasach Kotliny Kłodzkiej. Dlaczego w znacznej części, a nie w pełni? Bo „Prowadź swój pług przez kości umarłych” to także (według autorki) „thriller metafizyczny” z morałem oraz jak zwykle u Tokarczuk zresztą, próba analizy różnych grup społecznych – tym razem zamieszkujących prowincję. To z pewnością książka niekonwencjonalna, w której bestsellerowa pisarka bawi się gatunkami i udowadnia swój literacki kunszt.

Gdzieś nieopodal jednej z górskich osad ulokowanych w malowniczej Kotlinie Kłodzkiej zaczynają ginąć myśliwi. Fala morderstw, która przetacza się przez wioskę wywołuje ogromne przerażenie, szczególnie, że policja nie jest w stanie uchwycić sprawcy. Główna bohaterka i jednocześnie narratorka tej powieści – Janina Duszejko to emerytowana inżynier, która obecnie pracuje jako nauczycielka. Jako wielka miłośniczka William’a Blake’a, którego twórczość wywarła niemały wpływ na jej sposób postrzegania świata, uważa, że seria zbrodni to kara dla zdemoralizowanego społeczeństwa XXI wieku. Ślady znalezione na miejscach zabójstw wskazują natomiast na fakt, iż ich popełnienia winne mogą być zwierzęta, które odpłacają się ludziom za ich okrucieństwo.

„Prowadź swój pług przez kości umarłych” to absolutnie niesamowita książka, w której Tokarczuk kreśli portret prowincjonalnej społeczności zestawiającej ze sobą lokalne władze i mniejsze grupy outsider’ów. Komizm tej powieści szybko ustępuje miejsca dramatom, które rozgrywają się nie tylko wokół miejsc zbrodni, ale także i pomiędzy ludźmi zamieszkującymi niewielką osadę. Choć powieść ta zbliżona jest do kryminału, wytrawni czytelnicy znajdą w niej o wiele, wiele więcej. Ale to właśnie twórczość Olgi Tokarczuk, której inne tytuły znajdziecie na Gandalfie.

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Gandalf