Aktualności

Premiery polskich pisarzy – książka na październik 2017

Aleksandra
Napisane przez Aleksandra

Tym razem zapowiedzi literackie na najbliższy miesiąc będą miały dwie odsłony. Jest sporo ciekawych propozycji, dlatego najpierw zebrałam książki polskich autorów na październik, a kolejny wpis będzie poświęcony pisarzom zagranicznym. Będziecie mieli w czym wybierać 🙂 Zachęcam do lektury wpisu. A jeśli coś mi umknęło, zachęcam do pisania w komentarzach.

„Jak być przyzwoitym człowiekiem? Proste pytanie, trudne odpowiedzi”Dorota Wellman 

Data wydania: 11.10.2017

Uwielbiam ją za cięty język, bezkompromisowość, dystans, normalność i moralność. Za to, że nie udaje. Za to, że jest i nie boi się być sobą. Dorota Wellman nie raz udowodniła, że jest Człowiekiem. A „Człowiek – to brzmi dumnie”, jak powiedział Maksim Gorki, rosyjski pisarz.

„To zadziwiające, że w Polsce wciąż najważniejsze jest to, co powiedzą sąsiedzi. Co powie jakaś pani, która się za nami odwróci na ulicy. A nie jest ważne to, co my same myślimy o sobie. Właśnie to chciałabym zmienić. Ja akurat jestem zwolennikiem teorii, że to życie się już nie powtórzy i nie przyjdę tutaj w żadnej innej postaci – ani mrówki, ani słonia. Myślę, że nie trzeba się tego świata aż tak bać i aż tak przejmować ideałami piękna lansowanymi przez media. Ani tym, co mówią o nas inni. Trzeba to mieć centralnie w d…ę, jak mawiał pewien klasyk” – Dorota Wellman powiedziała Angelice Swobodzie w wywiadzie dla Gazeta.pl Weekend.

W październiku ukaże się najnowsza książka Doroty Wellman „Jak być przyzwoitym człowiekiem? Proste pytanie, trudne odpowiedzi”. Tym razem dziennikarka staje oko w oko, słowo w słowo z różnymi osobistościami. Zadaje trudne pytania, punktuje, nie tylko polityków, ale i kolegów/koleżanki po fachu. Pewnie większość z Was miała okazję słyszeć, jak błyskotliwą moderatorką dyskusji jest Wellman. Takich też możecie się spodziewać wywiadów w nowej książce Doroty Wellman. Ta literacka zapowiedź na październik to lektura obowiązkowa!

„Obsesja”  – Katarzyna Berenika Miszczuk 

Data wydania. 11.10.2017

Kolejna literacka propozycja na październik. Nowa książka Katarzyny Bereniki Miszczuk – „Obsesja”.Kilka słów o fabule. Bohaterką książki jest Aśka, młoda lekarka. Jest rezydentką jednego z oddziałów w warszawskim szpitalu psychiatrycznym. Aśka zaliczyła już rozwód, ale nie musi płakać w poduszkę, kręcą się wokół niej mężczyźni. Od jednego dostaje tajemnicze listy. I wszystko mogłoby wskazywać na obyczajową powieść kobiecą, gdyby nie fakt, że w szpitalu zostają znalezione zwłoki. Policja przypuszcza, że zbrodni dokonał seryjny morderca, którego przed laty nie udało się schwytać. Aśkę coraz bardziej zaczynają niepokoić listy, które dostaje, a i mężczyźni z jej otoczenia stają pod znakiem zapytania. Czy morderca ma na celu też Aśkę? Czy powinna obawiać się autora listów? Co musi wydarzyć się, żeby psychopata został schwytany?

Katarzyna Miszczuk jest sprawnym i kreatywnym architektem fabuły, co doskonale wiedzą fani jej pióra. Z „Obsesją” pisarka wkracza w świat powieści kryminalnej i thrillera. Zmyślnie myli tropy, podprowadza Czytelnika, by znów wpuścić go w maliny. A jakby tego było mało to realistyczne rysuje realia polskich szpitali. Dla tych, którzy nie wiedzą dodam, że Katarzyna Miszczuk z wykształcenia jest lekarzem. Co Wy na tę literacką październikową premierę? Ja z przyjemnością dam się wodzić na nos 🙂

Make Photography Easier” – Katarzyna Tusk 

Data wydania: 11.10.2017

Kasia Tusk jest autorką modowo-kulinarnyego bloga Makelifeeasier. Blog ma zarówno spore grono stałych Czytelniczek, jak i armię krytykantów. Ci drudzy zarzucają, że to hołd składany „shopping’owi” i promocja mało wyszukanego stylu życia i bycia. Autorka, która znana jest z pogodnego i optymistycznego nastawienia, nie tylko pisze bloga dalej, ale wydaje też kolejne książki związane z tą tematyką. Katarzyna Tusk napisała „Elementarz stylu”, w którym pokazuje, że styl i moda nie są jedynie dla wybranych. Są w zasięgu ręki i możliwości większości kobiet. Nowa książka Katarzyny Tusk „Make Photography Easier” uchyla rąbka tajemnicy, jak udaje jej się robić tak dobre zdjęcia na bloga. Fotografii uczyła się między innymi na własnych błędach. Jej książka to nie jest lektura dla fanów nowinek technologicznych, czy profesjonalistów. To książka dla każdego, kto chce robić lepsze zdjęcia. Mnie techniczne detale zawsze odstraszały, dlatego wiem, że z ciekawością sięgnę po nową książkę Kasi Tusk.

„Koszmarne istoty, które spotykasz każdego dnia”  – Marco Kubiś 

Data wydania: 11.10.2017

Pod jego filmami na YouTube jest po 1000, a nawet 3000 komentarzy! Kanał subskrybuje ponad 300 tysięcy osób. We wpisach pod filmikami niektórzy piszą, że nie mogą doczekać się książki Marco Kubisia. Kto to taki? To bardzo popularny youtuber. Działa od 2012 roku. Karierę w internecie zrobił niebanalnymi, trochę (?) dziwnymi i na pewno mrocznymi filmami. „5 błędów myślenia, które niszczą ci życie”, „5 zbiegów okoliczności, które na pewno miałeś”, „5 fałszywych wspomnień, które masz”, „5 najdziwniejszych nawiedzonych miejsc”, czy „5 najdziwniejszych słowiańskich demonów”, to przykładowe tytuły. Jego produkcje to specyficzny miks. Trochę „Nie do wiary”, trochę „Anatomia głupoty według Richarda Hammonda” i szczypta grozy, jak z serialu „Alfred Hitchcock przedstawia” 😉

We wpisach pod filmikami Marco Kubisia można przeczytać między innymi, że niektórzy nie mogą doczekać się już jego książki. Tak więc dobra wiadomość. Pierwsza książka Marco Kubisia „Koszmarne istoty, które spotykasz każdego dnia” ukaże się w październiku. Ta literacka zapowiedź na jesień na pewno spodoba się fanom Marco Kubisia znanego także jako Nocny Marco…

„Ballada o pewnej panience”  – Szczepan Twardoch 

Data wydania: 12.10.2017

Szczepan Twardoch ma mocną pozycję w świecie literatury. Mocna pozycja, bo i mocne książki pisze. Zanim jednak zacznie, musi osiągnąć pewien stan skupienia. Często wyjeżdża gdzieś, właśnie po to, żeby skoncentrować się na pracy twórczej. W jednym z wywiadów powiedział, że „Pisanie niszczy życie. I to nie tylko piszącemu, ale również ludziom mu bliskim”. Dodał też coś, co bardzo intryguje… wyznał: „Już nie jestem w stanie odróżnić, co jest naturalną cechą mojego charakteru, a co jest efektem pisania. Czy ja zawsze byłem tak nieznośny, jak jestem teraz? Czy to jest efekt mojej pracy? Nie wiem. To się zresztą stapia w jedno. Mój charakter kształtuje się pod wpływem mojej pracy, moja praca z kolei wynika z mojego charakteru. Tu chyba nie da się postawić granicy” (wywiad dla Gazeta Prawna.pl). Co Wy na to? Jak nie czekać na kolejną książkę Szczepana Twardocha? Kusi, oj kusi. Ci, którzy lubią jego prozę już za chwilę będą mogli cieszyć się „Balladą o pewnej panience”. Nowa książka Szczepana Twardocha ukaże się 12.10.2017. Jest to zbiór najważniejszych opowiadań pisarza. Szczepan Twardoch w najnowszej książce serwuje Czytelnikowi oczywiście „Balladę o pewnej panience”, „Balladę o Jakubie Bieli”, „Uderz mnie”, „Tak jest dobrze”…i inne. Nie mogę się doczekać.

„Obiady”  – Ewa Wachowicz 


Data wydania: październik 2017

Tym razem książkowa premiera na październik to coś dla wielbicieli dobrego smaku. Jakby inaczej mogło być niż smacznie, kiedy przepisami dzieli się Ewa Wachowicz. Od lat oczarowuje uśmiechem, osobowością i pobudza zmysły wszystkich ceniących sobie dobrą kuchnię. Albo to robi w autorskim programie telewizyjnym, albo w popularnym reality show, albo wydając kolejne książki z przepisami. I tak razem z Ewą Wachowicz można nauczyć się robić pyszne „Ciasta”, rozmaite „Sałatki”, czy też dania główne – „Obiady”. Taki tytuł ma właśnie nowa książka Ewy Wachowicz. Dziennikarka serwuje w niej tradycyjne polskie dania i te z kuchni europejskiej. Jednak to, co intryguje najbardziej, to…. kulinarne wariacje. Ciekawe po co wrzuca obierki do rosołu? I jak się robi frytki z pietruszki?

Tym, którym narobiłam apetytu i chcą dowiedzieć się czegoś więcej o Ewie Wachowicz, polecam wpis „Jak przekuć życiowe pięć minut w życiowy sukces? Historia pewnej dziewczynki”.

„Serce z piernika”  – Magdalena Kordel 

Data wydania: 25.10.2017

Debiutancka powieść Magdaleny Kordel to „48 tygodni” ukazała się 12 lat temu. Od tego czasu z mama dwójki dzieci, miłośniczka czworonogów, Sudetów i Toskanii, stała się też „etatową pisarką”. Na książki Magdaleny Kordel czeka naprawdę spore grono Czytelników. Pisarka w swoim literackim dorobku ma serie Uroczysko (Uroczysko, Sezon na cuda, Wino z Malwiną, Okno z widokiem) i „Malownicze” (Wymarzony dom, Wymarzony czas, Tajemnica bzów, Nadzieje i marzenia) i inne książki niepowiązane z cyklami. A w październiku ukaże się najnowsza książka Magdaleny Kordel „Serce z piernika”. Oto co na swoim blogu pisze autorka: „Akcja opowieści zaczyna się w połowie października i zmierza kroczek po kroczku do świąt. Ale przecież zanim nadszedł październik Klementyna, Dobrochna, Babka Agata, Imka i wszyscy inni, których poznacie niebawem, przeżyli też piękne, słoneczne lato. Choć znając charakter babki Agaty dla Klementyny i Dobrochny na pewno obfitowało ono również w trudne chwile”. I jak dalej pisze Magdalena Kordel, ważną rolę w jej nowej opowieści odgrywają walizki. „(…) Będą wzbudzać niepokój i będą oznaką nadchodzących zmian. Tyle tylko, że moja bohaterka wcale za nimi nie tęskni. I powoli przestaje się godzić z tym co przez lata przyjmowała z pokorą 🙂 Dziewczynka też pojawiła się nie bez kozery. To Dobrochna. A Dobrochna niejednokrotnie Was wzruszy i rozbawi nieomal do łez…”.

„Sendlerowa. W ukryciu”  – Anna Bikont 

Data wydania: 25.10.2017

Książki o Irenie Sendlerowej… ile by ich nie było, to każda kolejna będzie warta przeczytania. Myślę, że życie tej niesamowitej kobiety można by opisać w 2500 książek. Dlaczego? Tyle żydowskich dzieci udało jej się uratować. Każde z nich to osobna, poruszająca historia. Sendlerowa wyzwalała dzieci z warszawskiego getta różnymi sposobami. Każdy był dobry, by uratować jeszcze jedno życie. Dzieci trafiały do sierocińców, klasztorów i rodzin, które angażowały się w pomoc Żydom. W 1943 roku Gestapo aresztowało Irenę Sendlerową. Przesłuchiwali ją, torturowali. Próbowali dowiedzieć się, kto jest przywódcą. Na szczęście nie mieli pojęcia, że to właśnie ona jest jedną z głównych organizatorek. Że to ona zaangażowana jest w działania w getcie i ratowanie żydowskich dzieci. Sendlerowa została skazana na śmierć. Uratowała ją „Żegota” – polska podziemna organizacja pomagająca Żydom.

Jak ogromne znaczenie miały czyny i postawa bohaterskiej Polki dowodzi list, który osobiście napisał do niej Jan Paweł II. Irena Sendlerowa otrzymała mnóstwo odznaczeń i wyróżnień. Jej postać była inspiracją dla wielu twórców. W oparciu o jej historię powstał spektakl teatralny „Życie w słoiku” – Irena Sendlerowa nazwiska dzieci i nowe dane zapisywała na kartkach, które wkładała do słoików, a te zakopywała w ziemi. Dzięki temu ci, którzy przeżyli wojnę wiedzieli o swoich prawdziwych rodzinach.

Pierwszą biografię Ireny Sendlerowej napisała Anna Mieszkowska – „Matka dzieci Holocaustu”. Jej uaktualniona i rozbudowana wersja to książka „Prawdziwa historia Ireny Sendlerowej”. W październiku z kolei ukaże się kolejna książka o Sendlerowej „Sendlerowa. W ukryciu”. Jej autorką jest Anna Bikont. „Anna Bikont opowiedziała kilkanaście skrupulatnie udokumentowanych historii osób, głównie kobiet, dla których od lata 1942 roku do końca okupacji nie było sprawy ważniejszej niż to, aby przed nieuchronną śmiercią ocalić choćby garstkę – kilkaset? kilka tysięcy? – dzieci z warszawskiego getta (…)”- Jerzy Jedlicki, polski historyk idei.

„Zastrzyk śmierci”  – Małgorzata Rogala 

Data wydania: 25.10.2017

Ta literacka premiera to coś dla miłośników kryminałów. Małgorzata Rogala udowodniła już, że potrafi pisać kryminały. Jej „Ważka” zebrała świetne recenzje, podobnie jak „Dobra matka”. Tym razem na półki księgarń trafi „Zastrzyk śmierci”. Jak przystało na porządny kryminał, będzie zbrodnia, a ujęcie sprawcy okaże się trudną sprawą.

Zostaje zamordowany krytyk kulinarny. Jego owinięte taśmą ciało odnajduje żona. Pierwsze pytanie, które się nazwa to: kogo skrytykował do tego stopnia, że ktoś zapragnął takiej zemsty? A może nie to było powodem zbrodni? Szukaniem odpowiedzi i mordercy starsza aspirant Agata Górska i komisarz Sławek Tomczyk. Sprawa jednak skomplikuje się, kiedy dojdzie do kolejnych zbrodni. Kryminalni będą musieli też wrócić do niewyjaśnionej tragedii, która miała miejsce wiele lat wcześniej.

Choć Małgorzata Rogala przygodę z pisaniem zaczęła od książek obyczajowych, to widać, że rozsmakowała się na dobre w kryminałach. W wywiadzie dla serwisu czytampolskie.pl powiedziała:

„Pisanie powieści kryminalnych wymaga większej uwagi i logicznego myślenia. Trzeba pilnować czasu, przestrzeni i tego, co robią bohaterowie, w odpowiednim tempie dawkować informacje, zawieszać akcję, gdy emocje sięgają zenitu i oczywiście z premedytacją wpuszczać czytelnika w maliny. To jest taki rodzaj rozgrywki między autorem a czytelnikiem: autor robi wszystko, żeby czytelnika trzymać do końca w niepewności, a czytelnik próbuje jak najwcześniej wytypować sprawcę, podświadomie jednak oczekując, że autor go zaskoczy i wyprowadzi w pole”. Teraz już wiecie dlaczego warto sięgać po kryminały Małgorzaty Rogali.

Ta książka na październik kończy zestawienie literackich propozycji. Mam nadzieję, że już coś dla siebie wybraliście!

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Aleksandra

Aleksandra

Prowadzi podwójne życie - to w realu i we śnie. A śni tak, że tylko siadać i spisywać. Jej pasją jest m.in. literatura. Czyta wszędzie, zawsze ma zaczęte kilka książek. Ostatnio nie jest to jednak łatwe, bo... giną jej zakładki. Znajduje je po jakimś czasie w pokoju córeczki, a mała "złodziejka" robi niewinną minkę. Kolejna pasja to film...