Premiery literackie – lipiec. Książkowe hity na wakacje!

Gandalf.com.pl
Napisane przez Gandalf.com.pl
Brak komentarzy
Udostępnij:

Czas na lipcowe zapowiedzi literackie. Wydawnictwa nie mają wakacji, co widać po ilości premier książkowych. Oczywiście latem oficyny trochę zwolniły tempo, nie znaczy to jednak, że na rynku wydawniczym nic się nie dzieje. Wręcz przeciwnie. W lipcu ukażą się ciekawe propozycje literackie dla kobiet, pojawią się też kryminały i thrillery idealne na urlop. Miłośnicy fantasy również nie będą rozczarowani. Lipiec to też czas, kiedy na półki księgarń trafi sporo kontynuacji różnych serii. A oto, co warto przeczytać w lipcu.

Jak co miesiąc 10 moich subiektywnych propozycji wybranych z myślą o każdym z Was 🙂 Zachęcam do lektury.

1. „Uwikłani” tom 3 „Na zawsze”  – Laurelin Pagie


Data wydania: 01.07.2016

Wielbicielki (przypuszczam, że to głównie panie) powieści erotycznych i romansów Laurelin Pagie mogą już zacierać ręce. W lipcu ukaże się trzecia część trylogii „Na zawsze” pod tytułem „Uwikłani”. Przypomnę, że pierwszy tom to „Pokusa”, a drugi „Obsesja”. Jako ciekawostkę powiem Wam, że pisarka lubi śpiewać i jest fanką serialu „Gra o tron”.

Bohaterowie serii „Na zawsze” to Alayna Withers i Hudson Pierce. Ona jest piękna, młoda i zdolna. On, jak przystało na bohatera erotyku, to seksowny facet, który skrywa mroczne tajemnice z przeszłości. Ona kończy prestiżową uczelnię i pracuje jako barmanka w klubie nocnym. Marzy o tym, żeby zostać menadżerką lokalu. On jest nowym właścicielem klubu. Kiedy spotykają się, zaczyna iskrzyć. Ogarnia ich pożądanie i dzika namiętność. Jednak, czy to wystarczy, żeby stworzyć udany związek? Dla ludzi takich, jak Alayna i Hudson, związek to prawdziwe wyzwanie. Oboje mają sekrety, obsesje, a to jest doskonały grunt do piętrzenia się nieporozumień i problemów.

W ostatniej części erotycznej trylogii bohaterowie muszą zagrać w otwarte karty, jeśli chcą uratować związek. Czy miłość, szczerość i budowanie zaufania wystarczą, żeby być na zawsze razem, kiedy jednocześnie łamane są obietnice? Czy Alayna i Hudson będą ze sobą mimo ciągłych przeciwności losu?

Powieści Laurelin Paige czyta się błyskawicznie. Są napisane lekko i plastycznie, szczególnie sceny erotyczne. Książki idealne dla kobiet, które lubią zrelaksować się przy niezobowiązującej lekturze.

2. „Biała noc”  seria Akta Dresdena tom IX – Jim Butcher

Data wydania. 05.07.2016

Jim Butcher to amerykański pisarz fantasy. Jeden z najlepiej sprzedających się autorów tego gatunku w Stanach. W lipcu w księgarniach ukaże się najnowsza książka Butchera „Biała noc”. Fani serii Akta Dresdena na pewno nie mogą się już doczekać.

Bohaterem cyklu jest Harry Dresden. To detektyw i mag jednocześnie. Współpracuje z Wydziałem Śledczym do Spraw Specjalnych w Chicago. Harry ma co robić ponieważ sporo się dzieje, a ściślej mówiąc, pełno dookoła magicznych stworzeń i zjawisk. Tym razem policja prosi detektywa o pomoc w sprawie serii samobójstw. Mag szybko odkrywa, że są to zabójstwa i odnajduje skierowaną do siebie wiadomość… Śledztwo zmierza w niespodziewanym kierunku, a jego wynikami interesują się wampiry. Przed Dresdenem trudne zadanie. Jeśli powinie mu się noga, jego przyjaciele zginą.

3. „Odwet Bourne’a”  – Robert Ludlum, Eric van Lustbader

Data wydania: 06.07.2016

Bourne’a stworzył Robert Ludlum. Jason Charles Bourne, tajny agent wyszkolony przez CIA, jest bohaterem trzech powieści pisarza:  „Tożsamość Bourne’a”, „Krucjata Bourne’a”  i „Ultimatum Bourne’a”. W tym przypadku bohater nie umarł wraz z jego twórcą, jak to zazwyczaj bywa. Eric Van Lustbader, autor fantasy i thrillerów, został poproszony w 2003 roku o to, by kontynuować serię. I to właśnie spod jego pióra wyszły kolejne tomy opowiadające losy Jason Charles Bourne’a. Dla tych, którzy nie czytali jeszcze tych bestsellerów, na zachętę powiem, że wszystko zaczyna się, kiedy zostaje z wody wyłowiony mężczyzna. Okazuje się, że nic nie pamięta.

„Ale zapominam, że nie jestem całkiem normalny… jestem człowiekiem, który nic nie pamięta, nie pamięta całego swojego życia”.

Najnowsza część serii ukaże się już niebawem pod tytułem „Odwet Bourne’a”. Choć zdania co do kontynuacji są podzielone, Eric Van Lustbade zyskał duże grono fanów, którzy z całą pewnością nie mogą się doczekać premiery.

Miłośnicy Ludluma i sensacji na pewno wiedzą, że w 1988 na podstawie pierwszej powieści pisarza nakręcono miniserial „Tożsamość Bourne’a” z Richardem Chamberlainem. Z kolei w 2002 powstał film, w którym agenta zagrał Matt Damon. Następna była „Krucjata Bourne’a”, a później „Ultimatum Bourne’a”  i  „Dziedzictwo Bourne’a”. A na 29 lipca planowana jest premiera kinowa nowego filmu z Mattem Damonem w roli Bourne’a.

4. „Pani Dalloway” Virginia Woolf

Data wydania: 06.07.2016

Nie jest to nowość, a kolejne wydanie. Warto jednak sięgnąć po książkę Virginii Woolf, jeśli ktoś nie miał jeszcze okazji, ponieważ to jedna z najbardziej znanych powieści pisarki.

Akcja książki obejmuje zaledwie jeden dzień. Dokładnie jest to dzień, w którym pani Dalloway urządza przyjęcie. Bohaterkę poznajemy, kiedy idzie kupić kwiaty, przygotowuje wieczorną imprezę, spotyka dawnego ukochanego. Na pozór nic nie znaczące czynności…

Pani Dalloway ma szczęśliwą rodzinę. Należy do elity. Mieszka w centrum Londynu. Bywają u niej przedstawiciele wyższych sfer. Choć goście to intelektualiści, głównym tematem rozmowy na przyjęciu staje się samobójstwo. Popełnia je skacząc z  okna Septimus Warren Smith, były żołnierz. To wydarzenie wdziera się w życie bohaterki.
„Pani Dalloway” to książka pełna myśli i uczuć. Autorka błyskotliwie przeplata opisy z myślami bohaterów. Ukazuje rutynę i intymne myśli. Virginia Woolf prześlizguje się ze wspomnień do teraźniejszości. Ukazuje to, co naprawdę kryje się za pozornym ładem i szczęściem…

5. „Francuzki nie potrzebują liftingu. Sekrety piękna i radości życia w każdym wieku”  – Mireille Guiliano

Data wydania: 06.07.2016

Kiedy słyszysz Francuzka, myślisz: elegancka, zadbana, szykowna, modna, piękna, wiecznie młoda. Zastanawiasz się, jak one to robią? Też chcesz być wiecznie młoda i piękna?

Francuzki w przeciwieństwie to gwiazd Hollywood zrozumiały, że jest to nieosiągalne. Cudowne kremy i zabiegi zatrzymujące czas nie istnieją. Dlatego kobiety we Francji wypracowały sposoby na zachowanie naturalnego piękna, elegancji i radości życia.

Mireille Guiliano, autorka bestsellerowych poradników dla kobiet, pokazuje, że również Ty możesz:

„- odkryć bogactwo składników odżywczych w szpinaku, rybach, cytrusach i orzechach
– mikrodermabrazję zastąpić miodem i olejem arganowym, a sztuczne odżywki do włosów… tabletką aspiryny
– poznać technikę oddychania przeponą i nauczyć się relaksować głęboko i skutecznie
– spalać kalorie lekko, przyjemnie i prawie bez wysiłku…
…a przede wszystkim zyskać pozytywne nastawienie do własnego wyglądu i wieku!”.

6. „Noc z czwartku na niedzielę”  – Gaja Grzegorzewska

Data wydania: 07.07.2016

Gaja Grzegorzewska jest na pewno dobrze znana wszystkim wielbicielom kryminałów. To autorka serii o prywatnej detektyw, Julii Dobrowolskiej. Debiutowała w 2006 roku powieścią „Żniwiarz”. W lipcu ukaże się najnowsza książka Grzegorzewskiej „Noc z czwartku na niedzielę”. Do akcji po raz kolejny wkroczy znana pani detektyw.

Julia Dobrowolska decyduje się, by zagrać w detektywistycznym show. Ma towarzyszyć gwiazdorowi telewizyjnemu, Wiktorowi Bergenowi. Program polega na tym, że jej pracy towarzyszy ekipa telewizyjna. Jakby tego było mało, to prywatna detektyw musi znosić dziwaczne wymagania Bergena. Niebawem okazuje się, że Julia będzie miała do rozwiązania bardzo mroczną i skomplikowaną sprawę… Jej siostra była świadkiem morderstwa… Szybko dochodzi do kolejnej zbrodni. Niebezpieczeństwo, namiętność, tajemnice i morderca, który jest gdzieś blisko. Czy Julia rozwiąże zagadkę?

7. „Zapiski luzaka. Odlot”  – Lincoln Peirce

Data wydania: 13.07.2016

Ta książkowa premiera skierowana jest do młodych Czytelników. Pokochają ją wszyscy, którzy lubią „Dzienniki cwaniaczka”.

W „Zapiskach luzaka” bohaterem jest Natan. I jak sam tytuł wskazuje, chłopak to luzak, a do tego urwis. Jego siostra jest zdecydowanie grzeczniejsza. Tata dokłada wszelkich starań, żeby ogarnąć syna, ale jest to niemożliwe. Natan uważa, że jest najlepszy. Nauczyciele mają inne zdanie, ale dla chłopaka nie ma to najmniejszego znaczenia.

W najnowszej części „Zapisków luzaka” zatytułowanej „Odlot” Natan ma zostać kolegą nowego ucznia. Jest pozytywnie nastawiony. Wszystko się zmienia, kiedy go poznaje. Kim okaże się nowy kumpel? Zachęcam do lektury, ponieważ to książki pełne dobrego humoru.

8. „Pokochać znowu”  – Danielle Steel

Data wydania: 20.07.2016

Książki Danielle Steel dobre są na każdą pogodę. Można zaczytywać się w romantycznych historiach siedząc przed komikiem, albo kołysząc się w hamaku. Nie ma znaczenia. Autorka i tak przeniesie Czytelniczkę do innego świata… do świata miłości.

W powieści „Pokochać znowu” Steel zabiera nas do Isabelli di San Grigorio. Młoda kobieta realizuje się zawodowo jako szefowa jednego z największych domów mody w Europie. Spełnia się też jako żona i matka. Jest szczęśliwa. Ma wszystko i wszystko zmienia się z dnia na dzień. Jej mąż Amadeo zostaje uprowadzony i zabity. Izabella wie, że za wszelką cenę musi chronić synka Aleksandra. Musi uciekać. Wyjeżdża z rodzinnych Włoch. Decyduje się na odważny krok i przenosi się do Nowego Jorku. Jest zmuszona, żeby zacząć wszystko od nowa. Wie, że musi być ostrożna. Izabella zatrzymuje się u przyjaciółki Nataszy i z czasem znajduje pracę. Zaprzyjaźnia się także ze znajomym koleżanki. Czy ta znajomość może okazać się czymś więcej?

9. „Czarny jak ja”  – John Howard Griffin

Data wydania: 20.07.2016

Ta propozycja to literatura faktu. Niezwykła książka, której notka wydawnicza zaczyna się słowami: „Poczuj rasizm na własnej skórze”.

Doskonale to ujmuje eksperyment, któremu poddał się John Howard Griffin. Autor  jesienią 1959 roku zmienił kolor skóry i wybrał się w podróż po USA. Na własnej skórze doświadczał tego, jak traktowani są w Stanach Zjednoczonych Afroamerykanie. Obserwował i notował. Dogłębnie zbadał temat. Jego spostrzeżenia i wnioski są szokujące. Jednak Griffin nie potępia nikogo, a mówi o konkretnych sytuacjach, zachowaniach. Pokazuje, że rasizm to nie jest „oczywiste zło”. Wielu rasistów to zwykli ludzie, którzy mają inny tok myślenia.

„Czarny jak ja” to książka mądra, nieprzegadana i potrzebna. W USA jest lekturą szkolną i jedną z najważniejszych amerykańskich książek o rasizmie. Dzięki temu, jak Griffin podszedł do tematu, ta pozycja jest uniwersalna i aktualna wszędzie. Polecam!

10. „Stalker”Lars Kepler

Data wydania: 27.07.2016

To zapowiedź literacka na lipiec dla tych, którzy lubią mocne thrillery. Jeśli czytaliście coś Larsa Keplera to wiecie, że pod tym pseudonimem literackim pisze para znanych szwedzkich pisarzy: Alexander Ahndoril i Alexandra Coelho Ahndoril.

Policja otrzymuje krótki film. Przedstawia on kobietę sfilmowaną przez okno. Nie jest świadoma tego, że ktoś ją nagrywa. Wszyscy myślą, że to żart. Sprawa przyjmuje inny obrót, kiedy kobieta zostaje brutalnie zamordowana. Kilka dni później pojawia się kolejny film. Policja jest bezradna i sfrustrowana. Wiedzą, że dojdzie do morderstwa, ale nie są w stanie uratować kobiety. Nie wiedzą kim jest, gdzie jest filmowana, ani kto jest autorem nagrania. Wiedzą jednak, że mają do czynienia z bezwzględnym seryjnym zabójcą. Dochodzi do morderstwa. Ofiarę znajduje jej mąż. Jest w szoku widząc okaleczone ciało żony. Sprząta miejsce zbrodni, a żonę obmywa z krwi i układa do snu. Na skutek traumatycznych przeżyć  niewiele pamięta.

Policja decyduje się wezwać hipnotyzera. I tu do akcji wkracza znana psychiatra Erik Maria Bark. Fani Kaplera znają ją z książki „Hipnotyzer”. Biegła postanawia wprowadzić mężczyznę w stan hipnozy. Liczy na to, żeby dotrzeć do jego wspomnień. Nie wiej jednak, że…

W „Stalkerze” pojawi się też Detektyw Inspektor Joona Linna uznany od dawna za zmarłego. Czytelnicy znają go z wcześniejszych powieści Alexandra Ahndoril i Alexandry Coelho Ahndoril.

Czytając „Stalkera” na pewno zasłonicie okna.

Mam nadzieję, że znajdziecie coś dla sobie wśród książkowych zapowiedziach na lipiec. Jest sporo ciekawych propozycji, a do tego czas urlopów, Nie pozostaje mi nic innego, jak życzyć Wam miłej lektury 🙂 Oczywiście liczę na to, że podzielicie się wrażeniami i opiniami.

Udostępnij:
22 czerwca 2016

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.