Planszówki na prezent. Oto, co warto wybrać!

Gandalf.com.pl
Napisane przez Gandalf.com.pl
2 komentarze
Udostępnij:

Choć wszyscy kochamy poczciwego Mikołaja, wiemy, że nie zrobi za nas prezentów. Tylko ciiii, nie mówcie o tym dzieciom. To na dorosłych spoczywa ta wielka odpowiedzialność za trafione upominki. Dzieci jednak muszą wierzyć jak najdłużej, że to starszy pan z białą, długą brodą robi całą tę świąteczną prezentową robotę. Pomocne są pisane do niego listy. To jedyny usprawiedliwiony przypadek czytania cudzej korespondencji.

Jeśli jednak nie będzie listu, jeśli sami tez nie będziecie mieli pomysłu co komu podarować, to może inspiracją będzie ten wpis, Znajdziecie tu pełno różnych gier planszowych, a gry planszowe, to zawsze trafiony prezent.

DOBBLE

Kids, Gdzie jest Dory, Auta   – Rebel dobble-prezent    Liczba graczy: od 2 do 5 osób
Wiek: od 4 lat

Dobble od kilku lat biją rekordy popularności wśród gier planszowych. Pierwsza pojawiła się wersja klasyczna. Błyskawicznie zyskała liczne grono zapalonych graczy. Nie było innej opcji, musiała powstać Dobble dla dzieci. Gra została tak zaprojektowana, żeby najmłodsi bez trudu mogli się nią cieszyć. Podstawowa zasada gry to znalezienie symbolu, który łączy dwie karty. Na tym nie koniec trudności, trzeba to zrobić jak najszybciej, a symbol zawsze jest tylko jeden. Zwycięzcą jest ten kto odwróci (zakryje) wszystkie swoje karty.

Producenci Dobble nie spoczęli na laurach i stale podążają za panującymi trendami. Dowodem na to jest gra Dobble nawiązująca do bajki Disney`a „Gdzie jest Dory”, czy do animacji „Auta”. Bez względu na to, którą wersję Dobble wybierzecie, będziecie świetnie się bawić. I choć na pozór wydaje się, że łatwo jest znaleźć właściwy symbol, uwierzcie, że nie raz będziecie wpatrywać się w kartonik i mówić: o nie, nie ma takiego symbolu na 100%, po czym… ktoś go wskaże 🙂 Dużo radości daje też nazywanie znaczków. Nazwy, które gracze wymyślają na poczekaniu bywają baaardzo zabawne.

Mały Pociąg  – TACTIC 

Liczba graczy: od 2 do 4 osób
Wiek: od 4 lat

Grę Mały Pociąg najmłodsi pokochają od pierwszego spojrzenia. A to wszystko za sprawą jej atrakcyjnego wykonania. Nie jest to tradycyjna planszówka. Mały Pociąg to plansza z torami kolejowymi i urocze drewniane elementy. Z racji tego, że gra została stworzona z myślą o najmłodszych graczach, zasady zabawy są proste. Trzeba przemierzać pociągiem planszę w poszukiwaniu zaginionego bagażu. Wygrywa ten, kto pierwszy odnajdzie bagaż!

Grillowanie  – COBI 

Liczba graczy: od 2 do 4 osób
Wiek: od 6 lat

Sezon na grillowanie rozpocznie się za kilka miesięcy. Teoretycznie, ponieważ jeśli chcecie, możecie zacząć grillować już teraz. Wystarczy gra Grillowanie i do dzieła! Szybko sumujesz, dobrze grillujesz, jak pisze producent na pudełku.
Zasady Grillowania nie są skomplikowane. Należy rzucać kostkami, liczyć oczka i łapać łopatką przysmaki, które mają właściwą liczbę oczek. Nie tak szybko, każdy błąd kosztuje utratę smakołyków! Zatem, jak widzicie nie wystarczy jedynie świetny refleks, trzeba też bezbłędnie liczyć. Ci, którzy czują się na siłach, mogą zagrać w wersję dla zaawansowanych.

Spy Code – Złam Szyfr  – EPEE 

Liczba graczy: od 2 do 4 osób
Wiek: od 6 lat

Gra Złam Szyfr od razu przyciąga uwagę. Wszystko za sprawą tego, że nie ma tradycyjnej planszy, a elektroniczny sejf. Dodatkowo gracze mają do dyspozycji szpiegowski stetoskop, żetony, karty do gry i naklejki.

Pewnie domyślacie się, że istotą Spy Code jest złamanie szyfru. Dokładnie tak! Trzeba mieć szpiegowską smykałkę, żeby rozszyfrować sekretny kod. Gracze muszą skupić się, ponieważ w sejfie ukryte są skarby. W odgadnięciu szyfru pomocny okazuje się stetoskop, który naprowadza na właściwy trop. Jeśli urządzenie wyda niski dźwięk, to wartość, którą wpisano jest za niska, jeżeli wysoki to wartość jest za wysoka. Ten, przed kim otworzą się drzwiczki, zgarnie to co, jest w środku. Żeby wygrać trzeba wykazać się nie tylko szpiegowską intuicją, ale też uważnie słuchać podpowiedzi stetoskopu, obserwować i zapamiętywać ruchy przeciwników.

Złam Szyfr to innowacyjna gra, która rozwija myślenie i pamięć graczy oraz wyostrza ich zmysły!

STORY CUBES – Rebel

Kości OpowieściAkcje Podróże StrachySport Scooby Doo 

story-cubes

Liczba graczy: bez ograniczeń
Wiek: od 6 lat

Story Cubes to genialna gra! Zdobyła mnóstwo prestiżowych nagród i wyróżnień na całym świecie. Gra ma proste zasady i daje dużo radości. Popularność klasycznej Story Cubes sprawiła, że wydawcy stworzyli jej rozmaite wariacje.
Story Cubes to dziewięć starannie wykonanych kości. Ich boki mają różne ilustracje. Gracze rzucają kostkami i zaczynają opowiadanie. Początek jest tradycyjny: „dawno, dawno temu” albo „pewnego razu”, dalsza część to już indywidualna kwestia wyobraźni graczy. To jaką opowiedzą historię, może wszystkich zaskoczyć…

Domek  – Rebel

Liczba graczy: od 2 do 4 osób
Wiek: od 7 lat

Jeśli szukacie wymarzonego prezentu dla dziewczynki, albo dla świeżo upieczonych narzeczonych, czy młodego małżeństwa, to gra Domek będzie idealna.

Kto z Was nie marzy o zaprojektowaniu wymarzonego domku? Ta planówka spełni Wasze marzenia. Nie będzie to co prawda lokum do zamieszkania, ale zawsze to fajny początek. W grze Domek decydujecie, jakie chcecie mieć pokoje i co ma się w nich znaleźć. Możecie poszaleć, ale pamiętając o tym, żeby logicznie wykorzystać przestrzeń domu. Bo w tej grze, podobnie jak w życiu, późniejsze zmiany nie są łatwe.

Gracze mają 12 rund na wypełnienie swojej planszy karcianymi pokojami. Muszą zdecydować również, jaki kolor ma mieć dach. Jest też coś dla lubiących dekorowanie wnętrz, ponieważ w domu nie może znaleźć dodatków, tych praktycznych albo tych gustownych.

Kiedy wszyscy ukończą już budowę i urządzanie domu, przychodzi czas na ocenę całości. Gracze otrzymują punkty za projekt, funkcjonalność, jakość dachu i wykończenie wnętrza.

Gra Domek to nie tylko świetna zabawa, ale też wizualna uczta dla wielbicieli planszówek. Składa się na nią ponad 100 fantastycznych grafik!

>> Gry planszowe dla dzieci od 8 lat

Złodzieje! – Rebel

Liczba graczy: od 3 do 6 osób
Wiek: od 8 lat

Jeśli ktoś z Was marzył o przestępczej karierze, to ma szansę spełnić marzenie 😉 Złodzieje! To gra, w której trzeba wykraść łupy, zwiać przed policją, a do tego pokonać resztę szajki. Żeby zwyciężyć należy uzbierać jak najwięcej kosztowności. Atrakcyjności tej karcianej grze dodają specjalne karty, dzięki którym gracze mogą płatać sobie nawzajem różne figle.

Tempo! Masz 30 Sekund  – Granna 

Wiek: od 8 lat
Liczba graczy: od 2 do 12 osób

Tempo! to gra dla tych, którzy lubią wyzwania. Przekonacie się, ile może się wydarzyć w zaledwie 30 sekund! Gra Tempo! Masz 30 Sekund doskonale nadaje się na imprezę, jak też na spędzenie rodzinnego popołudnia. To gwarancja świetnej zabawy. Poza tym wymaga od graczy kreatywności, rozwija słownictwo, uczy skupienia i działania pod presją czasu.

Zasady gry są proste. Gracze losują karty z różnymi kategoriami o różnym stopniu trudności. Jedne są zabawne, inne konkretne, od nazw potraw po pierwiastki chemiczne. W ciągu 30 sekund trzeba wymyślić jak najwięcej słów z danej kategorii na takie litery, jakie wskazuje plansza. Nasza kreatywność nie ma granic. Spróbujcie, a przekonacie się, że potraficie wymyślać naprawdę niesamowite słowa 🙂 Niektóre mogą wywołać eksplozję śmiechu!

Tempo! To ponad 300 haseł i dwustronna plansza złożona z trzech wymiennych części, a tytułowe 30 sekund odmierza klepsydra. Gra zawiera również uproszczoną talię kategorii dla dzieci.

Wsiąść do pociągu: Europa  – Rebel

Wiek: od 8 lat
Liczba graczy: od 2 do 5 osób

Wsiąść do pociągu: Europa to polska edycja bestsellerowego Ticket to Ride: Europe.

„Od urwistych wzgórz Edynburga po słoneczne nabrzeża Stambułu, z dusznych alej Pampeluny do wietrznego Berlina”. Planszówka zabiera graczy w niezwykłą podróż podczas której odwiedzą wielkie miasta Starego Kontynentu u progu zeszłego stulecia.

Wsiąść do pociągu: Europa to bardzo dynamiczna planszówka. Nie sposób nudzić się. Gracze poruszają się po mapie Europy, a ich zadaniem jest zbudowanie planowanych tras. Robi się to za pomocą kolorowych wagoników. Choć zasady są proste, wygrać nie jest łatwo, gdyż ktoś inny może popsuć Wasze plany, realizując własne. Dlatego nie wystarczy realizować jedynie swojego projektu, trzeba jeszcze bacznie obserwować planszę i decydować, jak wsiąść do pociągu Europa: czy losować kartę, zająć trasę pociągiem, czy dobrać dodatkową kartę trasy, albo wybudować stację. W tej grze planszowej poza logicznym myśleniem trzeba też mieć trochę szczęści.

5 Sekund  – Trefl

Wiek: od 8 lat
Liczba graczy: od 3 do 6 osób

5 Sekund to gra planszowa, która podnosi adrenalinę niczym jazda na roller costerze! Na czym polega gra 5 sekund?

Gracze losują pytanie z pudełka z kartami. Odpowiada nie nie osoba siedząca na Gorącym Krześle. Ma na to 5 sekund i ani ułamka sekundy więcej! A odpowiedzi muszą być 3 🙂 Pytania dają pole do popisu, nie jest jednak łatwo jednocześnie myśleć, odpowiadać i kontrolować czas. Nie wierzycie? Spróbujcie 🙂

Oto przykładowe pytania:
Wymień 3 akcesoria do makijażu? Wymień 3 sposoby na zabicie czasu w podróży? Wymień 3 hity karaoke? Wymień 3 rzeczy zaczynające się na literę „G”?

Ten, kto odpowie poprawnie przesuwa pionek w stronę mety. Żeby było jeszcze trudniej i zabawniej, to odpowiedzi nie mogą się powtarzać.

>> Planszówki dla nastolatków

Nie śmiej się! Wersja Standard Alexander 

Wiek: od 10 lat
Liczba graczy: od 3 do 8 osób

Łatwo powiedzieć nie śmiej się, komuś, kto nie gra w tę grę. Ta towarzyska planszówka nie pozwala zachować powagi. A właśnie o to w tym chodzi. Żeby pokonać rywali należy jak najdłużej mieć kamienną twarz. Kto z Was czuje się na siłach? Kto nie roześmieje się jako pierwszy? Kto będzie odporny na 440 zabawnych haseł!

Catan (Osadnicy z Catanu) nowa edycja  – Galaktyka 

Wiek: od 10 lat
Liczba graczy: od 3 do 4 osób

Gra Catan ma na swoim liczne liczne nagrody, a jej popularność nie słabnie. Na całym świcie całe rodziny godzinami nie odchodzą od planszy. Kalkulują, co robić na niedawno odkrytej wyspie Catan. Każdy gracz rozbudowuje swoją kolonię. Buduje drogi, wznosi miasta, zbiera to, co dała natura. Jeśli mu się wiedzie może handlować z innymi. Wygrywa ten kto pierwszy uzyska 10 punktów z wybudowanych przez siebie dróg, osiedli i specjalnych kart.

Cywilizacja: Poprzez Wieki (3 edycja)  – Rebel

Liczba graczy: od 2 do 4 osób
Wiek: od 14 lat

Gra planszowa Cywilizacja: Poprzez Wieki nie jest nowością, mimo to jeszcze nie wszyscy w nią grali, a warto. Planszówka zdobyła tytuł „ Gra Roku 2010” i jest światowym bestsellerem wśród gier planszowych.

Cywilizacja: Poprzez Wieki nawiązuje do legendarnej gry komputerowej Sid Meier’s Civilization i należy do kategorii strategicznych gier planszowych. Tym, którzy raz zagrają, trudno będzie się oderwać. Gra jest bowiem bardzo wciągająca. Gracze mają sporo do zrobienia. W prowadzonych przez nich cywilizacjach muszą wynajdować nowe technologie, budować jednostki wojskowe, wypowiadać im wojny, budować potężne cuda świata, zawierać pakty dyplomatyczne i handlowe, zatrudniać ludzi w kopalniach i na farmach… Wszystko to i jeszcze więcej dzieje się na przestrzeni czterech er historii świata, od starożytności do współczesności.

W grze Cywilizacja: Poprzez Wieki zawarto wszystkie kluczowe mechanizmy komputerowej Cywilizacji, przez co zasady stają się jeszcze bardziej naturalne i intuicyjne dla każdego fana Sida Meiera. Losowy rozkład kart powoduje, że każda rozgrywka jest niepowtarzalna i trzeba adaptować swoją strategię do możliwości pojawiających się w kartach.

Najnowsza edycja gry z 2015 roku została jeszcze bardziej usprawniona i ma nową szatę graficzną.

>> Gry planszowe dla dorosłych

Gierki Małżeńskie. Gra towarzyska ilustrowana rysunkami Andrzeja Mleczki  – MDR Dystrybucja 

Liczba graczy: od 2 do 8 osób
Wiek: od 18 lat

Gierki Małżeńskie to połączenie gry planszowej, towarzyskiej i kalamburów. Pikanterii zabawie dodają znakomite rysunki Andrzeja Mleczki, znanego z satyrycznych rysunków.

W tej grze możecie rywalizować między sobą lub zaprosić inne pary i zmierzyć się drużynowo. Gracze mają do wykonania zadania z czterech kategorii: znamy się, wiem wszystko, między słowami, kalambury. Poprawne odpowiedzi nagradzane są żetonami kupidyna. Wygrywa oczywiście ten, kto zgromadzi ich najwięcej.

W tej serii ukazały się też dwie inne ciekawe planszówki: Korporacja  i Kariera polityczna.

>> Klasyki wśród gier planszowych

Jenga Classic  – Hasbro 

Liczba graczy: od 2 do 8 osób
Wiek: od 6 lat

Jenga to gra zręcznościowa, na którą moda nie mija. Choć wydawca wskazuje, że odpowiednia jest od 6 roku życia, ja gram w Jengę z czteroletnią córeczką 🙂 Bawimy się świetnie. Jakby tego było mało tego ostatnio Jenga zyskała u nas nowe zasady. Odwiedziła nas koleżanka, która miała prawą rękę w gipsie. Postanowiliśmy, że każdy będzie grał lewą ręką, a prawą unieruchomi 🙂 Zabawa była przednia, a rozgrywki naprawdę długie. Drewniana wieża chwilami bardzo przypomniała tę z Pizy, wtedy emocje były największe!

Scrabble Original  – Mattel 

Liczba graczy: od 2 do 4 osób
Wiek: od 10 lat

Scrabble to gra, w której każde słowo jest na wagę złota! Idea tej gry planszowej to wymyślanie słów. Trudność polega na tym, że trzeba układać je na planszy, tak, żeby były ze sobą powiązane, jak w krzyżówce. Do tego liczy się trudność słowa – litery są punktowane. Dodatkowe punkty można zdobyć korzystając z pól z premiami. Wygrywa ten, kto zdobędzie najwięcej punktów.

My czasami urozmaicamy sobie grę i włączamy stoper. Gramy też ze znajomymi parami. Jest przy tym niezły ubaw 🙂

Monopoly Standard  – Hasbro

Liczba graczy: od 2 do 4 osób
Wiek: od 8 lat

Monopoly to najsłynniejsza gra świata. Uwielbiam ją, bo choć przez chwilę mogę poczuć się milionerką. Nie zawsze jest różowo. Wiem też, jak to jest być totalnie spłukanym przedsiębiorcą. Monopoly to gra planszowa wymyślona w Stanach Zjednoczonych w czasie Wielkiego Kryzysu. Takie antidotum na całe zło. Dzięki planszówce gracze mają możliwość obracania wielkimi pieniędzmi. Mają szansę błyskawicznie wzbogacić się i wszystko kontrolować. W tej wersji gry można zostań warszawskim monopolistą!

W jakie gry planszowe lubicie grać? Planujecie jakąś na prezent? Piszcie!

Udostępnij:
23 listopada 2016

2 odpowiedzi na “Planszówki na prezent. Oto, co warto wybrać!”

  1. Avatar Barbara pisze:

    Bardzo pożyteczny blog. Dziękuję za recenzje gier planszowych, niektóre znam i podzielam Twój pogląd. Czekam na kolejne, szczególnie te 14+ 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.