Aktualności

Najpiękniejsze współczesne pisarki

Aleksandra
Napisane przez Aleksandra

      Tak, jak obiecałam – był wpis ze specjalną dedykacją dla Pań – najprzystojniejsi współcześni pisarze, teraz jest coś dla Panów 🙂 Oczywiście Drogie Panie, Was też zachęcam do lektury, ponieważ będzie nie tylko o urodzie i seksapilu, ale pojawią się również ciekawostki z życia pisarek. Tym razem, podobnie, jak w przypadku najprzystojniejszych pisarzy, podzielę piękne literatki na kategorie wiekowe zaczynając od 30 +.

 •  30 +

Małgorzata Warda, ur. 1978 r.

warda

Kobieta z duszą artystki. Poza tym, że pisze książki, to zdarza się jej też popełnić tekst piosenki, a do tego maluje i rzeźbi. I nic dziwnego, bo jest absolwentką ASP. Jej debiut literacki to „Bajka o laleczce” w zbiorze wesołych opowiadań. Z kolei prozatorskim debiutem jest książka „Dłonie”. Liczne talenty Małgorzaty Wardy dorównują jej urodzie. Piękny, szeroki uśmiech i uwodzicielskie spojrzenie na pewno zahipnotyzowały nie jednego czytelnika.

      

Katarzyna Bonda, ur. 1977 r.

bonda

Prawdziwa blond piękność! Moim zdaniem to niepodważalny dowód na to, że Polki są śliczne. Długie włosy, pełne usta, zniewalający uśmiech. Katarzyna Bonda z wykształcenia jest dziennikarką i przez długi czas pracowała w zawodzie. Jako pisarka zadebiutowała w wieku 30 lat powieścią „Sprawa Niny Frank”. Jej dziennikarskie, a raczej reporterskie zacięcie jednak nie zniknęło. Dowodem na to są książki „Polskie morderczynie” i „Zbrodnia niedoskonała”. Tę drugą Bonda napisała razem z psychologiem śledczym Bogdanem Lachem. Czy można dziwić się zatem, że Zygmunt Miłoszewski nazwał ją „królową polskiego kryminału”?

     

Chimamanda Ngozi Adichie, ur. 1977 r.

Chimamanda Ngozi Adichie

Nigeryjska pisarka z inteligenckiej rodziny. Mając 19 lat zamieszkała w Stanach Zjednoczonych, gdzie kontynuowała naukę. Zadebiutowała „Fioletowym hibiskusem”, a jej prace przetłumaczono na 30 języków. Swój czas dzieli między rodzinną Nigerię, a USA. Choć jej imię i nazwisko trudno zapamiętać i wymówić, to uważam, że twarzy nie sposób zapomnieć. Piękne, ciemne oczy, zgrabny nos, wydatne usta i czarne włosy zaplecione w mnóstwo warkoczyków sprawiają, że można się zapatrzeć i trzeba zapamiętać.

      

 • 40 +

Zadie Smith, ur. 1975 r.

zadie

Jej prawdziwe imię to Sadie. Zmieniła je jako czternastolatka. Z kolei jej pomysły na życie stale ewoluowały. Smith jako dziecko kochała stepowanie i marzyła o występowaniu w musicalach. Chciała też zostać dziennikarką. Zaliczyła również epizod z zarobkowym śpiewaniem jazzu. Ostatecznie jednak skoncentrowała się na pisaniu. I co ciekawe nie tylko książek, bo jak się okazuje została zwerbowana wraz ze swoim mężem Nick’iem Laird’em (również pisarzem) do napisania scenariusza filmowego.

Zadie Smith ma jamajskie korzenie. Jej egzotyczna, nieprzeciętna uroda bez wątpienia zwraca uwagę. Twarzy Zadie uroku dodają piegi, okulary w grubej oprawce i stylowe turbany, które często nosi.

   

Shan Sa, ur. 1972 r.

200px-Shan_Sa_internet_3

Chinka pisząca po francusku. Myślę, że można pokusić się o stwierdzenie, że jej droga życiowa od początku była przesądzona, ponieważ jej rodzice byli literatami, a ona zaczęła pisać już jako dziewczynka. Shan Sa znaczy szum gór i to imię pisarka sama sobie wybrała. Jako dziecko nazywała się Yan Ni, co znaczyło po prostu dziewczynka. Poza sukcesami literackimi Shan może pochwalić się osiągnięciami jako malarka. Jej pierwsza wystawa prezentowana była w galerii sztuki nowoczesnej w Paryżu. Pisarka olśniewa azjatycką urodą. Alabastrowa cera, proste, czarne włosy i tajemnicze spojrzenie kryjące piękną duszę. Co Wy na to Panowie?

     

Kiran Desai, ur. 1971 r.

kiran

Talent literacki odziedziczyła pewnie po mamie, która też jest pisarką (Anita Desai). Kiran jest Hinduską, jej rodzina wyjechała z Indii, kiedy miała 14 lat. Przez rok mieszkali w Anglii, a następnie przenieśli się na stałe do USA. Kiran Desai nie zapomniała jednak o swoich korzeniach i nie dała się zwariować zachodniej modzie. Jest dumna z hinduskich tkanin i strojów i wstydzi się, kiedy przylatuje do Indii ubrana „niestosownie”. Współczuje też kobietom Zachodu, które marzną zimą w skąpych strojach, kiedy w cieniutkich szpilkach grzęzną w śniegu 🙂

Pisarka bez wątpienia jest piękna. Ma w sobie coś szlachetnego, dostojnego. Delikatna twarz i duma charakterystyczna dla kobiet Wschodu… to jest to!

 

Naomi Klein, ur. 1970 r.

naomi

Jej przodkowie przyjechali do Kanady z Polski i Ukrainy. Rodzina Naomi zawsze angażowała się politycznie i społecznie, a jej dziadek był zawodowym rysownikiem pracującym dla Disneya. Nic więc dziwnego, że Klein wyrosła na ikonę światowego alterglobalizmu. Mając zaledwie 23 lata pisała do największego kanadyjskiego dziennika. Cały czas dotykała problemów współczesnego człowieka – gospodarki, sprawiedliwości społecznej, wojny…

Choć jej uroda nie jest klasyczna, to moim zdaniem zasługuje na uwagę. Silne rysy, może nawet nieco męskie doskonale współgrają z jej osobowością, która na pewno byłaby wyzwaniem dla niejednego mężczyzny. Byłaby, bo Naomi Klein jest szczęśliwą mężatką.

 

 • 50 +

J.K. Rowling, ur. 1965 r.

rowling

Od zawsze chciała zostać pisarką. I nie próżnowała, bo pierwszą książkę napisała jako sześcioletnia dziewczynka 🙂 Wiele lat później seria o Harrym Potterze przyniosła jej sławę i pieniądze. To pozwoliło Rowling przekazać zysk z trzech innych książek na cele charytatywne. Pisarka wspiera też finansowo badania nad stwardnieniem rozsianym.

Zanim stworzyła Pottera, pracowała jako sekretarka. Jej uroda zdecydowanie predysponowała ją do tego zawodu. Niestety wrodzone bałaganiarstwo do tego stopnia utrudniało pracę, że postanowiła zrezygnować z posady. Uważam, że dobrze się stało, ponieważ teraz mogą podziwiać jej promienny uśmiech wszyscy na świecie, a nie tylko bywalcy biura.

   

Manuela Gretkowska, ur. 1964 r.

manuela

Wiek nie jest jej wrogiem. Cały czas jest kobieca! Ładna buzia, niebieskie oczy i włosy o charakterystycznym odcieniu blondu na pewno ciągle wzbudzają zachwyt. Gretkowska pisze eseje, felietony, scenariusze i powieści. Jej twórczość często budzi kontrowersje i jest szeroko komentowana. Dzieje się tak pewnie dlatego, że otwarcie i ostro potrafi krytykować, bez pisać o swoim życiu seksualnym, czy też głosić poglądy feministyczne. Walcząc o prawa kobiet zapoczątkowała ruch społeczny Polska Jest Kobietą. I choć Manuela Gretkowska mieszka w Warszawie, czuje się obywatelką świata.

     

Arundhati Roy, ur. 1961 r.

roy

Jest obiektywnie piękną Hinduską, choć przy tym wyborze pewnie patrzę trochę subiektywnie 🙂 Uwielbiam Arundhati Roy! Najbardziej za książkę „Bóg rzeczy małych”, która była jej debiutem. Oczywiście nie tylko ja doceniam tę powieść, bo to dzięki niej Roy stała się znana na świecie. Mnie opisy Kerali w tej książce zachwyciły do tego stopnia, że postanowiłam pojechać do Indii i zobaczyć to wszystko, co namalowała słowami… ale to już zupełnie inna historia. W Polsce z kolei przypadkiem poznałam jej znajomego, który powiedział, że zawsze było widać, że Arundhati jest wyjątkowa – jeździła na rowerze w spódnicy! A w Indiach taki widok wcale nie jest normą.

Pisarka pomimo tego, że zyskała sławę i pieniądze, jak to się mówi „nie zwariowała”. Zaangażowała się za to w sprawy społeczne walcząc m.in. o prawa kobiet.

 

 • 60 +

Danielle Steel, ur. 1947 r.

steel

 Amerykańska pisarka, która tworzy przede wszystkim dla kobiet. Porusza ich emocje, budzi zachwyt, daje nadzieje. Jej książki wielokrotnie ekranizowano. Pewni dlatego, że Danielle Steel pisze bestsellery znane na całym świecie. Niektórzy mogą zarzucać jej naiwność, bo w powieściach Stelle dobro zawsze zwycięża zło.

Pisarka inspiracje może czerpać ze swojego życia i doświadczeń – jej rodzice rozwiedli się, dużo podróżowała, zaliczyła kilka nieudanych związków, straciła syna… Danielle Steel pytana, o to skąd bierze pomysły, twierdzi, że często po prostu spadają z nieba 🙂 Jak przyznaje, przeważnie pracuje nad czterema, pięcioma książkami. Oprócz tego, że Steel jest utalentowana, jest też piękna. Wysokie czoło, długie włosy opadające na ramiona, albo gładko uczesane i to spojrzenie pełne czułości, wrażliwości. Kto nie lubi takich kobiet?

     

Elfriede Jelinek, ur. 1946 r.

jelinek

Podziwianie jej nie jest łatwe, ponieważ pisarka cierpi na agorafobie. Z tego powodu nie odebrała Literackiej Nagrody Nobla w 2004 roku w Szwecji, tylko w Wiedniu. Choć ta najważniejsza, austriacka pisarka żyje w odosobnieniu, z dala od mediów to swoją twórczością potrafi skutecznie prowokować i nie daje o sobie zapomnieć. Nawet przyznanie jej Nobla wzbudziło ogromne kontrowersje zarówno w Austrii, jak i na świecie.

Jelinek jest zagorzałą feministką, dlatego w swojej twórczości często dotyka problemów kobiet. Poruszą ją też los ludzi pokrzywdzonych i ofiar. Elfriede choć piękna, to pewnie nie każdemu się podoba, a to dlatego, że nie ma twarzy anioła. Rysuje się na niej raczej zaciętość wojowniczki…

   

 • 70 +

Isabel Allende, ur. 1942 r.

isabel

Urodziła się w Peru w tak zwanej dobrej rodzinie. Ojciec był sekretarzem ambasady Chile w Peru, a kuzyn ojca prezydentem. Jednak trudno mówić w tym przypadku o sielance, bo kiedy Isabel była jeszcze dzieckiem ojciec opuścił rodzinę. Pewnie dlatego pisarka nie uznaje za najważniejsze osiągnięcie w życiu swojego dorobku literackiego. Najbardziej dumna jest z miłości, którą dzieli z rodziną i bliskimi. Jak wiele pisarek pragnie, żeby kobiety miały takie same prawa, jak mężczyźni. Żeby istniała sprawiedliwość społeczna i ekonomiczna. Dlatego też założyła Fundację Isabel Allende działającą na rzecz kobiet i dzieci.

Pisarka ma pogodną buzię i nosi zazwyczaj krótkie, nieco niesforne włosy. W jej pięknych ciemnych oczach odbija się to co ma w sercu, chęć pomocy innym.

     

Margaret Atwood, ur. 1939 r.

margaret-atwood

To nie tylko pisarka, ale też aktywistka ekologiczna. Miłość do przyrody zaszczepił w niej ojciec, który był entomologiem. Atwood nie miała typowego dzieciństwo. Z racji badań ojca wiele czasu spędzała w lasach zamiast w szkole. Zaczytywała się wówczas w książkach i komiksach.

Margaret Atwood debiutowała, jako poetka i to właśnie poezja przyniosła jej sławę. Ma oczywiście na swoim literackim koncie również świetne powieści i książki dla dzieci. Atwood jest zawsze uśmiechnięta, do tego kręcone włosy – mi przypomina pozytywnego figlarza 🙂

   

Jeśli jeszcze nie czytaliście, to zachęcam do lektury wpisu o najprzystojniejszych pisarzach: http://blog.gandalf.com.pl/najprzystojniejsi-wspolczesni-pisarze/i zapoznania się z nieznanymi faktami i ciekawostkami również o autorach książek http://blog.gandalf.com.pl/nieznane-fakty-i-ciekawostki-o-pisarzach/

Oczywiście jak zawsze czekam na Wasze komentarze!

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Aleksandra

Aleksandra

Prowadzi podwójne życie - to w realu i we śnie. A śni tak, że tylko siadać i spisywać. Jej pasją jest m.in. literatura. Czyta wszędzie, zawsze ma zaczęte kilka książek. Ostatnio nie jest to jednak łatwe, bo... giną jej zakładki. Znajduje je po jakimś czasie w pokoju córeczki, a mała "złodziejka" robi niewinną minkę. Kolejna pasja to film...

 • aa

  Jelinek to Austriaczka, nie Australijka.

  A do listy dodałabym Alice Munro.

  • Gandalf

   O tak!!! Jak najbardziej Alice Munro 🙂 Piękna, dojrzała, o twarzy anioła. Mistrzyni krótkich form http://www.gandalf.com.pl/os/munro-alice/.
   Co do Jelinek to dziękuję za uwagę, w ferworze pisania zmieniłam jej narodowość. Już poprawione 🙂