Najlepsze serie książkowe – TOP 7

Najlepsze serie książkowe Gandalf.com.pl
Napisane przez Gandalf.com.pl
12 komentarzy
Udostępnij:
Idealne na długie, jesienne wieczory. Nie kończą się ani na dwóch, ani na trzech tomach. Można zaczytywać się godzinami, dniami, tygodniami… Serie, cykle, sagi! To jest dokładnie to, co umili Wam każdy pochmurny dzień.

Najpopularniejsze serie książek – ranking

Nie było mi łatwo wybrać najlepsze książkowe serie. Cykli jest sporo, a mi zależało, żeby każdy wybrał coś dla siebie. Dlatego też nie skupiłam się na jednym gatunku, na przykład fantasy. Wówczas na pewno znalazłby się saga o Wiedźminie Andrzeja Sapkowskiego. Na to przyjdzie jeszcze czas, ponieważ serii fantasy jest naprawdę dużo. Wśród cykli, które wybrałam nie ma też trylogii. Zestawienie najlepszych trylogii obiecuję przedstawić niebawem. Też jest z czego wybierać. Skupiłam się na długich i jeszcze dłuższych książkowych seriach. Są tytuły dla pań, panów, młodzieży i dzieci. Miłej lektury!

Serie książek, które warto przeczytać

1. „Pieśń Lodu i Ognia” – George R.R. Martin

Zaczynam od sagi Martina, ponieważ bardzo ją lubię. To monumentalny kawał świetnej literatury fantasy. Od pierwszych stron wciąga Czytelnika do Siedmiu Królestw. Mogę śmiało powiedzieć, że tę serię chłonie się, a nie czyta. Od książkowego cyklu nie odbiega też serial HBO. Na początku był dość mocno oparty na literackiej fabule. Zmieniało się to wraz z powstawaniem kolejnych części.

piesn-lodu

A wszystko zaczyna się „Grą o tron”. Tron, o który walczy kilka rodów. Starkowie, Lannisterowie, Targaryenowie, Baratheonowie, to między innymi oni uważają, że absolutna władza powinna należeć się właśnie im. Intrygi, bitwy, miłość, spiski, przyjaźń, zdrada… Ta historia opowiadana jest przez wielu jej bohaterów. To ich oczyma oglądamy kolejne zdarzenia, niejednokrotnie bardzo zaskakujące.

George R. R. Martin rozpisał się. Dotychczas ukazało się 8 tomów sagi. Co ciekawe Martin pisząc „Ucztę dla wron” rozpędził się do tego stopnia, że przekroczył możliwości wydawnicze. Musiał więc podzielić historię. Część wydarzeń przedstawił w „Uczcie dla wron”, a pozostałe opisał w „Tańcu ze smokami”.

Oto osiem części sagi w kolejności chronologicznej:

1. „Gra o tron”
2. „Starcie królów”
3. „Nawałnica mieczy. Część 1: Stal i śnieg”
4. „Nawałnica mieczy. Część 2: Krew i złoto”
5. „Uczta wron. Część 1: Cienie śmierci”
6. „Uczta wron. Część 2: Sieć spisków”
7. „Taniec ze Smokami” część 1
8. „Taniec ze Smokami” część 2

2. „Harry Potter” – Joanne K. Rowling

Tego najmłodszego czarodzieja na świecie znają wszyscy. Kto z Was nie słyszał o jego przygodach? Kiedy mówimy Harry Potter, od razu widzimy bladego, ciemnowłosego, szczupłego chłopaka, który nosi okrągłe okulary. Czytelnicy mogli go poznać naprawdę dobrze, ponieważ Rowling opisała jego losy aż w siedmiu książkach.

harry_potter

Na deser powstała ósma część „Harry Potter i przeklęte dziecko” napisana na podstawie scenariusza dwuczęściowej sztuki teatralnej granej na londyńskim West Endzie. Współautorami najnowszej części „Harry’ego Pottera” są John Tiffany i Jack Thorne.

Myślę, że to właśnie ta seria wielu współczesnym dzieciakom będzie kojarzyła się z dzieciństwem. To jej bohaterów podziwiają, to oni są inspiracją. Oczywiście czytanie „Harry’ego Pottera” to też doskonały relaks dla dorosłych. Po przeczytaniu wszystkich tomów warto obejrzeć tę opowieść i sięgnąć po kolejne części ekranizacji, gdzie w rolę czarodzieja wcielił się Daniel Radcliffe.

Oto siedem części serii o Harrym Potterze w kolejności chronologicznej:

1. „Harry Potter i kamień filozoficzny”
2. „Harry Potter i komnata tajemnic”
3. „Harry Potter i więzień Azkabanu”
4. „Harry Potter i czara ognia”
5. „Harry Potter i zakon Feniksa”
6. „Harry Potter i Książę Półkrwi”
7. „Harry Potter i insygnia śmierci”

3. „Opowieści z Narnii” – C. S. Lewis

Dzięki tej opowieści na zawsze zmieniłam myślenie o szafie 🙂 Na pozór zwykły mebel okazał się przejściem do innego, niezwykłego świata, do Narnii. Tę baśniową krainę zamieszkują fantastyczne stworzenia, fauny, gadające zwierzęta, centaury. Wszechobecna jest magia, jej twórca to lew Aslan. Wspaniali bohaterowie, niebezpieczne przygody, dobro, które mimo trudności i tak pokona zło, a do tego sporo mądrości, które warto wziąć sobie do serca. Jak nie pokochać takiej serii?

opowiesc-z-narnii

Książki o tej niesamowitej, fantastycznej krainie Lewis napisał w latach 1950-56. Do dziś zaczytują się w nich dzieci i dorośli na całym świecie. Przetłumaczono je na 29 języków, sprzedano ponad 85 milionów egzemplarzy.

Na cykl „Opowieści z Narnii” składa się siedem tomów:

1. „Lew, czarownica i stara szafa”
2. „Książę Kaspian”
3. „Podróż Wędrowca do Świtu”
4. „Srebrne krzesło”
5. „Koń i jego chłopiec”
6. „Siostrzeniec czarodzieja”
7. „Ostatnia bitwa”

4. Cykl „Mroczna Wieża” – Stephen King

Ten cykl to gratka dla miłośników Kinga. Jednak ten King, to nie ten sam, do którego zdążyliśmy się przez lata przyzwyczaić. Mistrz grozy sięgnął po fantasy. Oczywiście nie wyeliminował swojego ulubionego gatunku. W cyklu „Mroczna wieża” jest i groza i fantastyka naukowa, są nawet elementy westernu.
Seria „Mroczna Wieża” uważana jest za najważniejsze, najbardziej znaczące dzieło w dorobku literackim Stephena Kinga. Stworzenie tego wieloksięgu zajęło mu ponad czterdzieści lat.mroczna-wieza-gandalfGłówny bohater cyklu to Roland Deschain. Jego najważniejszym życiowym zadaniem jest dotarcie do Mrocznej Wieży. Nie jest to zwykły budynek. To miejsce odległe i tajemnicze. Może okazać się najważniejszym punktem na świecie. Choć cień wieży pada na całą opowieść, to najważniejsza w sadze Kinga jest droga, podróż. Czytelnik wyrusza w nią razem z Rolandem, ostatnim żyjącym członkiem bractwa rycerskiego znanego jako rewolwerowcy. Poznaje jego historię życia. Towarzyszy w najtrudniejszych wyborach.

Stephen King jest świetnym pisarzem. Jego literacki warsztat jest doskonały! Potwierdza to cykl „Mroczna Wieża” napisany z iście epickim rozmachem. Tysiące stron przyjemności. Polecam!

Książki z cyklu „Mroczna Wieża”:

1. „Mroczna Wieża I: Roland”
2. „Mroczna Wieża II: Powołanie trójki”
3. „Mroczna Wieża III: Ziemie jałowe”
4. „Mroczna Wieża IV: Czarnoksiężnik i kryształ”
5. „Mroczna Wieża V: Wilki z Calla”
6. „Mroczna Wieża VI: Pieśń Susannah”
7. „Mroczna Wieża VII: Mroczna Wieża”
8. „Mroczna Wieża: Wiatr przez dziurkę od klucza”

5. „Jutro” – John Marsden 

„Jutro” to młodzieżowa seria bijąca na świecie rekordy popularności. Dowodem na to jest fakt, że książki z tego cyklu wydawane były w latach 1993-1999 i od tego czasu wznawiane szesnaście razy.

jutro
O czym jest seria Johna Marsdena? Australia jest okupowana przez obce mocarstwo. Główna bohaterka to Ellie Linton, która jest też narratorem. Dziewczyna to jedynaczka, wychowującą się na farmie. Jest jednak na tyle przebojowa i ambitna, że z łatwością zostaje liderką grupy nastoletnich przyjaciół. Młodzi bohaterowie prowadzą partyzancką wojnę z wrogiem. Muszą podejmować trudne decyzje.

„Horn Book Magazine” napisał: „Opowieść Marsdena porusza, ponieważ sprawia on, że wszystko to wydaje się prawdziwe… Rozważania o naturze strachu, odwagi i przemocy dodają głębi trzymającej w napięciu akcji”

Kolejne części serii „Jutro”:

1. „Jutro: Kiedy zaczęła się wojna”
2. „Jutro 2: W pułapce nocy”
3. „Jutro 3: W objęciach chłodu”
4. „Jutro 4: Przyjaciele mroku”
5. „Jutro 5: Gorączka”
6. „Jutro 6: Cienie”
7. „Jutro 7: Po drugiej stronie świtu”

6. „Kwiaty na poddaszu” – Virginia C. Andrews

To jedna z mocniejszych serii książkowych, jakie czytałam. Mówiąc „mocniejsza” mam na myśli ładunek emocjonalny. Pięknie opowiedziana przez Andrews historia jest wstrząsająca, okrutna, przejmująca. Z jednej strony wydaje się być bajkowa, z drugiej realistyczna do bólu. „Kwiaty na poddaszu” to propozycja dla kobiet, kobiet o mocnych nerwach.

kwiaty-na-poddaszu-gandalfKilka słów o fabule. Rodzina Dollangangerów wiedzie szczęśliwe, stabilne życie. Wszystko zmienia się, kiedy w wypadku samochodowym ginie ojciec i mąż. Rodzina zostaje bez środków do życia. Po tragicznej śmierci głowy rodziny, Dollangangerowie zostają bez środków do życia. Matka nie mając wyjścia zabiera czwórkę dzieci do swojego rodzinnego domu. Jednak jej ojciec nie wie, że jest dziadkiem. Corrine i babcia dzieci ukrywają je na poddaszu wielkiego domu. Kilka dni, które mają tam spędzić zamieniają się w lata… w trzy lata koszmaru.

Bohaterowie stworzeni przez Andrews nie są ani jednobarwni, ani jednoznaczni. Autorka potrafi też sprawnie żonglować napięciem. W kolejnych częściach sagi pisarka snuje opowieść o dalszych, poruszających losach rodzeństwa Dollangangerów. Bez problemu można się zaczytać…

5 części sagi „Kwiaty na poddaszu”:

1. „Kwiaty na poddaszu”
2. „Płatki na wietrze”
3. „A jeśli ciernie”
4. „Kto wiatr sieje”
5. „Ogród cieni”

7. „Dziennik cwaniaczka” – Jeff Kinney 

To jedna z moich ulubionych serii 🙂 Dziwicie się? Spróbujcie, a przekonacie się sami. „Dziennik cwaniaczka” to gwarancja świetnej zabawy.

dziennik-cwaniaczka-gandalf

Tytułowego cwaniaczka polubiłam od pierwszych stron. Greg Heffley to gimnazjalista jedyny w swoim rodzaju. Zdecydowanie nie jest fanem gimnazjum i traktuje szkołę, jak zło konieczne. Rówieśników też nie darzy sympatią i generalnie uważa, że wszystko ma pod górkę, a jego życie to same utrapienia i kłopoty. Ujściem tego całego „egzystencjalnego cierpienia” jest dziennik, który prowadzi Greg. Oczywiście, jak to w takich razach bywa, dziennik nie jest „upstrzony” obrazkami. W rzeczywistości to rysunkowe morały Jeffa Kinney’a.

Jedną z mocniejszych storn serii „Dziennik cwaniaczka” jest humor. Inteligentne żarty, komiczne sytuacje, niefrasobliwy bohater – rozbawią nie tylko młodzież, ale i dorosłych. Nie powiedziane jednak, że będziecie śmiać się w tych samych momentach 😉

Cykl „Dziennik cwaniaczka”:

1. „Dziennik cwaniaczka”
2. „Rodrick rządzi”
3. „Szczyt wszystkiego”
4. „Ubaw po pachy”
5. „Przykra prawda”
6. „Biała gorączka”
7. „Trzeci do pary”
8. „Zezowate szczęście”
9. „Droga przez mękę”
10. „Stara bieda”

Jedenasta część „dziennika cwaniaczka” ukaże się niebawem 🙂

Które serie książek Wy polecacie na długie, jesienne wieczory? W czym warto się zaczytać w pochmurne dni?

Udostępnij:
6 października 2016

12 odpowiedzi na “Najlepsze serie książkowe – TOP 7”

  1. Avatar KUBISZONGG pisze:

    ZWIADOWCY!!! Koniecznie!!!

  2. Avatar gesiepioroo.blogspot.com pisze:

    Bardzo ciekawy opis. Przyznam się, że „Jutra” nie czytałem. Trzeba będzie nadrobić zaległości.

  3. Avatar Sylwia Brzywczy pisze:

    Moja ulubiona seria to ta napisana przez Tess Gerritsen z Maurą i Rizzoli 🙂 Świetne thrillery a do tego główne bohaterki, które wzbudzają tyyyle sympatii czytelnika 🙂

  4. Avatar Stylowa Misja pisze:

    Koniecznie dodaj Simon’a Beckett’a i jego serię z dr Davidem Hunterem. Genialna 🙂

  5. Avatar Kuba pisze:

    A ja dodałbym tutaj świat Endera stworzony przez Orsona Scotta Carda w której skład wchodzą 2 sagi (Saga Endera i Saga Cienia).
    Do dziś nie mogę znaleźć czegoś w podobnym klimacie.

  6. Avatar pocopotka j pisze:

    jeżycjada Musierowicz jeszcze 😉

    • Avatar Aleksandra pisze:

      Oooo tak! 🙂 Jeżycjada zdecydowanie tak. Tym bardziej, że ma się ukazać już 22. tom. Mam nadzieję, że stanie się to niebawem.

  7. Avatar Nat pisze:

    Ja dodałabym jeszcze cykl z Harrym Hole Jo Nesbo. Świetne kryminały 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.