Najlepsze książki o psychopatach i seryjnych mordercach

książki Najlepsze książki o psychopatach Gandalf.com.pl
Napisane przez Gandalf.com.pl
12 komentarzy
Udostępnij:
Geniusz zła, nieobliczalna psychofanka, zwyrodnialec wycinający macice czy morderstwo popełnione z pobudek artystycznych… Nie wiem jak Wy, ale ja mam książki, których nie mogłam przeczytać jednym tchem. Dlaczego? Powodów jest kilka. Jeden z nich to… swoistego rodzaju strach towarzyszący czytaniu o psychopatycznych mordercach, zwyrodnialcach, sadystach. Są w tych lekturach momenty, że trzeba wstrzymać oddech, zamknąć oczy czy też na chwilę odłożyć książkę, po to, żeby ochłonąć. Przedstawiam subiektywny ranking zawierający pozycje, które warto przeczytać, żeby poczuć przeszywający dreszcz.
 

 

Top książki o seryjnych mordercach i psychopatach

Milczenie owiec – Thomas Harris

Jeśli znasz Hannibala Lectera z filmu to zdecydowanie za mało. Film jest świetny, ale książka „Milczenie owiec” to prawdziwy majstersztyk! Czytelnik zostaje porwany z nurtem akcji już od pierwszych słów. Harris doskonale żongluje napięciem, tworzy klimat przyprawiający o dreszcze i buduje wyjątkowe postaci. Oczywiście najbardziej wyjątkowy jest Hannibal Lecter – geniusz zła. Pisarz stworzył niesamowicie wiarygodny psychologiczny portret mordercy i zwyrodnialca, który jest jednocześnie koneserem sztuki, miłośnikiem muzyki. Przeraża i fascynuje. Szokuje i budzi sympatię. Wyśmienicie jest też zbudowana postać Clarice Starling, studentki akademii FBI. Ambitna, ale bez doświadczenia, zostaje włączona do śledztwa dotyczącego Buffalo Billa, seryjnego mordercy, który na ofiary wybiera młode kobiety. Zabija je i obdziera ze skóry. Moim zdaniem w tej książce wszystko jest fenomenalne. Jednak na największą uwagę zasługują rozmowy Hannibala i Clarice. Fenomenalne!

„Istnieje ćma, właściwie nawet kilka gatunków, która żywi się wyłącznie łzami. Nic innego nie je ani nie pije.(…) muszę upolować coś, co żywi się łzami”.

Misery – Stephen King

Na samą myśl o Annie Wilkes przechodzą mnie dreszcze… Paul Sheldon, autor romansów, z których wiele to bestsellery, budzi się w domu Annie Wilkes. Okazuje się, że miał wypadek samochodowy, a kobieta uratowała go wyciągając z auta. Pisarz ma połamane nogi. Annie jako wykwalifikowana pielęgniarka oferuje pomoc. Co więcej, jest to dla niej zaszczyt, ponieważ jest ogromną wielbicielką powieści Paula Sheldona. Annie czyta manuskrypt najnowszej książki. Nie podoba jej się i swoje uwagi przedstawia autorowi. Pisarz lekceważy ją…

Mam nadzieję, że King stworzył Annie Wilkes jedynie w oparciu o swoją wyobraźnię. Kobieta jest przerażająca, okrutna i nieobliczalna. Za każdym razem, kiedy zbliżała się do pokoju Paula, czułam taki lęk, jakby za chwilę miała wejść do mnie. Stephen King potrafi sterować napięciem i emocjami czytelnika z mistrzowską precyzją. Mroczny klimat książki „Misery”, osaczony pisarz, obłąkana psychofanka, zwroty akcji, wciągająca fabuła… Ta jedna z najlepszych powieści o psychopatach jest rewelacyjnie skonstruowana i napisana. Warto po nią sięgnąć i poczuć strach.

Och, kłamcy stale przysięgają!… Kłamcy uwielbiają przysięgać! No cóż, rób dalej swoje, traktuj mnie jak idiotkę, jeżeli tego chcesz. Niech ci będzie. Twoja wola. Traktuj kobietę, która nie jest idiotką, tak jakby nią była, ale ta kobieta i tak będzie o krok przed tobą”.

Ted Bundy. Bestia obok mnie – Ann Rule

Wyobraź sobie, że zajmujesz się opisywaniem makabrycznych zbrodni popełnianych na młodych kobietach. Z biegiem czasu uświadamiasz sobie, że sprawcą tych potwornych morderstw jest Twój przyjaciel. Brzmi jak banalny scenariusz powieści kryminalnej, prawda? Nic bardziej mylnego. Ann Rule w książce Ted Bundy. Bestia obok mnie opisuje historię podwójnego życia Teda Bundy’ego – jednego z najokrutniejszych seryjnych morderców w historii, który zabił ponad 30 kobiet na terenie Stanów Zjednoczonych. 

Książka ukazuje Bundy’ego jako złożonego człowieka, który w jednej chwili z miłego człowieka wzbudzającego zaufanie mógł przeistoczyć się w prawdziwego potwora. Bestia obok mnie jest przygnębiającym świadectwem wstrząsających morderstw Bundy’ego. Jest to zarówno opis zbrodni, jak i opowieść o ludziach, którzy w pewien sposób mieli styczność z tym człowiekiem. Książka Ted Bundy. Bestia obok mnie jest pozycją obowiązkową dla każdego, kto interesuje się tematyką zbrodni seryjnych morderców. 

Chirurg – Tess Gerristen

Ta książka to pierwsza część serii thrillerów medycznych z detektyw Rizzoli w roli głównej. Młoda, ambitna dziewczyna zaczyna pracę w policji. Zostaje przydzielona do sprawy seryjnego, brutalnego mordercy, którego media nazywają „chirurgiem”. Zwyrodnialec wyjątkowo okrutnie traktuje swoje ofiary. Gwałci je, torturuje i okalecza – wycina im macice bez znieczulenia. Wszystko jest jeszcze bardziej przerażające, ponieważ wydaje się, że „to już było”. Zbrodniarz działa tak samo, jak morderca sprzed kilku lat. Wszystko to wywołuje lawinę makabrycznych wspomnień u Cathrine, młodej chirurg. Kilka lat wcześniej zaatakował ją psychopatyczny morderca kobiet. Cathrine ocalała, bo zabiła oprawcę. Teraz znów strach paraliżuje kobiety…

Tess Gerristen serwuje Czytelnikowi gigantyczną dawkę okrucieństwa. Pisarka z zawodu jest lekarzem internistą, więc bez problemu porusza się po ludzkim ciele i słowami maluje bardzo wyraziste opisy. Do tego dynamiczna akcja. Czytając „Chirurga” miałam wrażenie, jak bym oglądała świetny thriller. Rewelacja!

„Moore odstąpił krok od stołu, starając się nie myśleć, ile musiała wycierpieć Elena Ortiz, ale nie umiał odpędzić od siebie koszmarnych wizji, gdy leżała przed nim z otwartymi oczami. Wzdrygnął się i odwrócił usłyszawszy brzęk narzędzi na metalowej tacy. Pracownik kostnicy podsunął ją w kierunku doktora Tierneya, aby ten mógł rozpocząć sekcję. Teraz pochylał się do przodu i przypatrywał ranie na brzuchu ofiary.
– Co się potem dzieje z tą macicą? – zapytał – Co z nią robi, kiedy ją wytnie?
– Nie wiemy – odparł Tierney – Usuniętych organów nigdy nie znaleziono”.

Rozmowy z psychopatami. Masowi mordercy i szaleńcy 

Rozmowy z psychopatami. Masowi mordercy i szaleńcy to książka, dzięki której czytelnik może poznać motywy działania i sposób myślenia osób, które popełniły najbardziej przerażające i makabryczne zbrodnie. Pozycja autorstwa Christophera Berry’ego-Dee – brytyjskiego kryminologa, wybitnego badacza w dziedzinie morderstw i przestępstw zawiera wywiady z okrutnymi psychopatami, z którymi zetknął się w swojej karierze. Rozmowy są przeprowadzone w sposób konkretny, aby odbiorca mógł zrozumieć motywację oraz złożone psychologiczne procesy, które doprowadziły ich do popełnienia tak okrutnych czynów. Omawiane przypadki takich zbrodni to m.in. masakra w kampusie Uniwersytetu Teksańskiego w Austin czy strzelaniny w szkołach w Sandy Hook i Dunblane.

Doktor Jekyll i pan Hyde – Robert Louis Stevenson

Klasyka. Nowela Stevensona z 1886 roku to studium podwójnej osobowości. Historię dr Jekylla i mr Heyde’a stała się inspiracją dla wielu twórców. Nie sposób zliczyć adaptacje filmowe książki, jej przeróbki, dzieła na niej oparte, czy też wariacje na jej temat. Doktor Jekyll i pan Hyde to ikony popkultury.

Każdy wie, że Hyde i Jekyll to jedna i ta sama osoba, która za pomocą eliksiru przeobraża się w ucieleśnienie zła. Książka Stevensona daleka jest współczesnego horroru. Groza tkwi w zaburzeniu porządku, który tworzy ludzki rozum. Czy można sobie poradzić z rozdwojeniem jaźni? Trudno jest dziś obiektywnie ocenić tę książkę jako literaturę grozy. Pewne jest jednak, że doktor Jekylle i pan Hyde nie starzeją się. Każdy, kto gustuje w mrocznych klimatach, musi obowiązkowo przeczytać „Doktora Jekyll i pana Hyde’a”.

Przekleństwo ludzkości polega więc na tym, że dwie sprzeczne natury są ze sobą na wieki złączone, że w otchłani dręczącego sumienia muszą toczyć tragiczne, nie kończące się boje”.

Jak powstaje morderca. Zagadki psychopatycznych umysłów 

Książka Jak powstaje morderca. Zagadki psychopatycznych umysłów napisana przez Johna Douglasa i Marka Olshakera to wnikliwe studium sprawców zbrodni, którzy z zimnym okrucieństwem zamordowali swoje ofiary. Autorzy zastanawiają się, jakie czynniki sprawiają, że ludzie stają się potworami oraz dlaczego są w stanie popełnić tak okrutne czyny. Douglas oraz Olshaker korzystają z wielu źródeł, aby odpowiednio udokumentować swoje tezy. Poprzez ich analizę autorzy opracowują profil psychologiczny osób popełniających zbrodnie i odkrywają, jakie czynniki mogą wpływać na powstanie mordercy. Książka napisana jest w przystępny dla czytelnika sposób i jest szczególnie przydatna dla tych, którzy zajmują się zagadnieniami związanymi z przestępstwami i psychopatami. 

Inne pozycje o psychopatach godne uwagi

Do świetnych książek o psychopatach na faktach zaliczam również pozycję „Strefa cienia: Trzy lata z psychopatą – historia prawdziwa” Wiktorii Zender. Ta książka to rodzaj autoterapii autorki, która była związana z okrutnym psychopatą. Maltretował ją fizycznie i psychicznie, a gdy chciała odejść – okaleczył. Eugeniusz G. nadal jest poszukiwany listem gończym. Lektura dla Czytelników o wyjątkowo mocnych nerwach.

Kolejna mocna pozycja to „Rozpacz” Vladimira Nabokova. Tu do zbrodni dochodzi z pobudek artystycznych. Bohaterem jest Hermann, fabrykant czekoladek, który czuje się artystą. Podczas pobytu w Pradze spotyka swojego sobowtóra i wpada na pomysł zbrodni doskonałej będąc ej wręcz dziełem sztuki… Nie zostaje to jednak przez nikogo zauważone. Nabokov fantastycznie podpuszcza Czytelnika.

„Chemia śmierci” Simona Becketta od pierwszych stron trzyma Czytelnika za gardło i nie puszcza aż do końca. Wszystko dzieje się w małym miasteczku Manham, gdzie wszyscy się znają. Nie jest jednak tak spokojnie jakby się wydawało, ponieważ dochodzi do serii morderstw. Kto jest sprawcą? Mieszkańcy przestają sobie ufać…

Rewelacyjną lekturą jest „Przynęta” autorstwa Jose Carlosa Samozy. Pisarz igra z Czytelnikiem opierając książkę na ciekawym pomyśle. Pokazuje, że każdy jest podatny na „przynęty”. Samoza z finezją zaskakuje i sprawia, że aż chce się zajrzeć na ostatnią stronę. Tytułowa przynęta to Diana Blanco, policjantka, która ma dopaść mordercę wszech czasów – Widza.

Ostatnia zaproponowana przeze mnie książka to „Pasażer”. Jest autor to Jean Christophe Grange. Z „Pasażerem” z całą pewnością nie rozstaniesz się szybko. Grange pisze bowiem tak, że trudno odłożyć książkę. Być może dlatego, że czytanie jej można porównać do wciągającego układania puzzli…

A zatem, co macie ochotę przeczytać? Albo może znacie jakieś książki o psychopatach, seryjnych mordercach i innych zwyrodnialcach, które warto przeczytać?

Jeśli jesteś fanem książek trzymających w napięciu, koniecznie przeczytaj artykuł na naszym blogu Dobry thriller psychologiczny? Taki, który na długo zapada w pamięć. Oto 5 wciągających tytułów książek!

Udostępnij:
27 stycznia 2016

12 odpowiedzi na “Najlepsze książki o psychopatach i seryjnych mordercach”

  1. Avatar Cruci89 pisze:

    Proponuję przeczytać całą serie o Robercie Hunterze Chris Cartera, a szczególnie tomy 6 i 10 o Lucienie Folterze, jak dla mnie najlepiej wykreowany fikcyjny psychopata.

  2. Avatar Wolne Litery pisze:

    Mi się bardzo podoba „Szpital dla psychopatów” – wciąga od pierwszych stron i na faktach. Polecam!

  3. Avatar Talita pisze:

    Polecam thrillery Chrisa Cartera, wbijają w fotel, mroczne, makabryczne opisy, to to co lubię.

    • Avatar Aleksandra pisze:

      To tak akurat na jesienne, deszczowe wieczory. Koleżanka mi jakiś czas temu polecała, ale gdzieś mi umknął ten autor. Dzięki za komentarz i trafną propozycję 🙂

  4. Avatar Natalia pisze:

    Etzold Veit „Cięcie” – koniecznie trzeba przeczytać. Fascynujace , wciągające i makabryczne. MEgaaaaaaaa !

    • Avatar Aleksandra pisze:

      Nie czytałam, ale chętnie po to sięgnę, tym bardziej, że to debiut literacki, a debiuty lubię. Dzięki Natalia 🙂

  5. Avatar soulshine pisze:

    Właśnie skończyłam czytać „Chirurg” Tess Gerritsen. Nie sądziłam, że thriller może mnie tak wciągnąć 🙂 Poszukuję innych tak wciągających pozycji.
    Mam pytanie, czy Pani Aleksandra używa może czytnika do e-booków? Jeżeli tak to jaki Pani poleca?

    • Avatar Aleksandra pisze:

      Soulshine, cieszę się, że „Chirurg” wciągnął Cię 🙂 Co do czytnika e-booków, to obecnie korzystam z PocketBooka Aqua i jestem zadowolona – przystępna cena, polskie oprogramowanie. Wśród znajomych mam wielu miłośników Kindle’a i też sobie chwalą. To zależy, kto ile chce przeznaczyć na czytnik e-booków i czego wymaga. Ja dodam, że czytam też książki na tablecie, a nawet w telefonie. Ostatnie rozwiązanie jest chyba najgorsze z tych „nowoczesnych”. Oczywiście książka w tradycyjnej formie jest dla mnie najbliższa i najdroższa 🙂

  6. Avatar Gromel A pisze:

    Gdybym miał coś dodać, to bez wątpienia książkę Czarna Samica Kruka: Lot nad Krawędzią Świadomości. Fascynujący portret psychologiczny seryjnego zabójcy. Dobrze, że to tylko książka.

  7. Avatar Aleksandra pisze:

    A ja bym dodała Adriana Bednarka i jego dwie książki: „Pamiętnik Diabła” i „Proces Diabła”. Moim zdaniem absolutnie genialne!

    • Avatar Aleksandra pisze:

      Aleksandro, te dwie pozycje są rzeczywiście mocne. Na mnie większe wrażenie zrobił „Proces Diabła”, ale zdecydowanie obie są warte przeczytania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.