Najlepsze głosy – audiobooki. Złota dziewiątka polskich lektorów

Gandalf.com.pl
Napisane przez Gandalf.com.pl
29 komentarzy
Udostępnij:

Postaram się, żeby ten wpis był jak najbardziej obiektywny, choć to będzie trudne. To, jak odbieramy czyjś głos jest zawsze subiektywne. Tak, jak odczucia i emocje, które temu towarzyszą. Myślę jednak, że są ludzie obdarzeni taką barwą głosu, której trudno się oprzeć. Taką, która zachwyca większość osób.

Słuchanie audiobooków wbrew pozorom nie jest łatwe. Tak, jak czytanie książek, wymaga odpowiedniego klimatu i skupienia. Tylko wówczas można się tym w pełni delektować. Rzecz jasna możliwości jest wiele. Można słuchać jadąc autem, albo pociągiem, prasując, czy obierając warzywa. Można siedzieć wygodnie w fotelu, albo wyciągnąć się na łóżku. Wszystko zależy od naszych upodobań. W tym wszystkim najważniejsze jest, żeby słuchając książki przenieść się do innego wymiaru. Żeby to się stało muszą być spełnione dwa warunki: wciągająca historia i głos, który ją opowiada.

Uważam, że nie ma jednego uniwersalnego głosu, który może przeczytać wszystko tak, żeby zachwycić. Niektóre książki bardziej pasują kobietom, inne mężczyznom. Nie wyobrażam sobie, żeby „Ojca chrzestnego” czytała Magdalena Zawadzka zamiast Janusza Gajosa. Dziwne byłoby też słuchanie „Wyznań chińskiej kurtyzany” w wykonaniu Zbigniewa Zapasiewicza. Jest to dla mnie oczywiste tak samo jak fakt, że słuchając książki muszę przyjąć interpretację narzuconą przez lektora. I tak czasami bywa, że dobry głos „podciągnie” słabą lekturę, zaś słaby pogrąży dobrą.

Bardzo często lektorami są aktorzy, mniej lub bardziej popularni. Bywa też, że są osobowości, które są „słuchane, ale mało kto o nich słyszał”. Ależ się rozpisałam, a Wy pewnie czekacie, żeby poznać najlepsze polskie głosy, które czytają książki. Oto moja subiektywna lista. Na pewno też macie swoich ulubionych lektorów. Zachęcam do pisania o nich w komentarzach.

1. Anna Dereszowska

dereszowskaJest jedną z największych gwiazd książek czytanych. Dereszowska to także aktorka teatralna i telewizyjna związana z teatrem muzycznym Studio Buffo. Znana także między innymi z filmów „Lejdis”, „Klub szalonych dziewic”, czy „Dzień dobry, kocham cię!”.

Audiobooki: „Emma”– Jane Austen, Saga Zmierzch, Stephenie Meyer: „Zmierzch”, a także „Księżyc w nowiu”, „Zaćmienie” i „Przed świtem”.

2. Krzysztof Gosztyła

GosztyłaOd najmłodszych lat występował przed kamerą. Nie dziwi zatem, że został aktorem. Gra w telewizji i teatrze. Bardzo często dubbinguje. Gosztyła to również jeden z najlepszych męskich głosów czytających książki.

Audiobooki: Seria Millenium, Stieg Larson: „Zamek z piasku, który runął”, „Dziewczyna, która igrała z ogniem” i „Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet” , „Hannibal”, Thomas Harris, „Więcej krwi”, Jo Nesbo.

3. Zbigniew Zapasiewicz

ZapasiewiczAktor, reżyser i pedagog. Występował na scenach wielu polskich teatrów i grał w licznych filmach. Można go zobaczyć między innymi w „Ziemi obiecanej”, „Marszałku Piłsudskim”, czy w produkcji „Persona non grata”.

Audiobooki: „Zielona mila”, Stephen King, „Skazani na Shawshank”, Stephen King, „Nazywam się Moore, Roger Moore”, Roger Moore.

4. Roch Siemianowski

Fotogrph Image #461872367 Grassy GreenUkończył PWST w Warszawie. Grywa w filmach, ma na swoim koncie także filmy przeczytane, między innymi „Bonanze”. Jego głos znany jest także z programu sprzedażowego TV Market. Na szczęście to nie mój repertuar i bez skojarzeń mogę zasłuchiwać się w czytanych przez Siemianowskiego książkach.

Audiobooki: „Łańcuch zdarzeń”, Frederik T. Olsson, „Doktor Sen”, Stephen King, „Modlitwa o deszcz”, Wojciech Jagielski.

5. Anna Gajewska

GajewskaPolska aktorka, która ma na swoim koncie niekończącą się listę dubbingów. Jest Scarlet O’Haracz w „Minionkach” , Wróżbitką w „Kung Fu Panda 2”, Lindą w animacji „Barbie i diamentowy pałac”. Annę Gajewską słychać też w „Przyjaciołach z Kieszonkowa” i serialu „Scooby Doo i brygada detektywów”.

Audiobooki: „Lato przed zmierzchem”, Doris Lessing, „Za kogo ty się uważasz”, Alice Munro, „W stronę Toskanii”, Marianna Pilot

6. Artur Barciś barcis

Aktor wszem i wobec rozpoznawalny. Lista produkcji z którymi był i jest związany jest imponująca. Często widać go na drugim planie. Nie przeszkadza to jednak w zapamiętywaniu jego kreacji. Barciś sprawdza się też w dubbingu i nagrywaniu audiobooków – wiele z nich to tytuły dla dzieci.

Audiobooki: „Gwiezdny pył”, Neil Gaiman, „Alladyn”, „Kubuś i przyjaciele. Opowieść filmowa”

7. Edyta Jungowska

sekr_140510Absolwentka PWST w Warszawie. Swoją zawodową drogę rozpoczęła w Teatrze Nowym pod okiem Adama Hanuszkiewicza. Bardzo szybko zauroczyła widownię. Bez wątpienia Jungowska może pochwalić się także wokalnym talentem. Świetnie podkłada głos w bajkach. Dzieci znają ją ze „Smoczego Wzgórza”, „Toy story”, czy „Flinstonów”. Moim zdaniem jako lektorka najlepiej sprawdza się w literaturze dla dzieci i młodzieży.

Audiobooki: „Emil ze Smalandii”, Astrid Lindgren, „Bracia Lwie Serce”, Astrid Lindgren, „Wyznania zakupoholiczki”, Sophie Kinsella.

8. Zofia Kucówna

kocownaTo aktorka i pisarka. Była żoną Adama Hanuszkiewicza, grała w Teatrze Telewizji, związana też z Teatrem Współczesnym w Warszawie. Napisała między innymi książkę „Szara godzina”, „Zapach szminki”, czy „Zatrzymać czas”. Zofia Kucówna doskonale czyta klasykę literatury. Dzięki niej można nadrobić zaległości 🙂

Audiobooki: „Dowody na istnienie”, Hanna Krall, „Noce i dnie”, Maria Dąbrowska, „Dziewczęta z Nowolipek”, Pola Gojawiczyńska

9. Ksawery Jasieński

jasienskiSpiker, lektor radiowy i telewizyjny. Jest jednym z najbardziej charakterystycznych głosów polskiej telewizji. Podobnie, jak Zofia Kucówna, doskonale czyta klasykę literatury.

Audiobooki: „Uwięziona”, Marcel Proust, „Zbrodnia i kara”, Fiodor Dostojewski, „Wojna i pokój”

 

A na koniec jeszcze jedna perełka – autorzy, którzy czytają własne książki. Zaliczam do nich Szymona Hołownię i Marcina Prokopa z ich książką „Bóg, kasa i rock’n’ roll”. Świetny jest też Jacek Hugo-Bader i jego „Dzienniki kołymskie”, a także „Krótkie całe historie” Sławomira Mrożka czytane przez samego Mrożka. Opowiadania czytają też Artur Barciś i Olgierd Łukaszewicz.

Mam nadzieję, że choć częściowo się ze mną zgadzacie. Jeśli nie, piszcie koniecznie! Jeśli tak, to również piszcie 🙂

Udostępnij:
8 lutego 2016

29 odpowiedzi na “Najlepsze głosy – audiobooki. Złota dziewiątka polskich lektorów”

  1. Avatar Błażej Sobaszek pisze:

    hmm… ja jestem zszokowany ze nie ma w tym zestawieniu Wiktora Zborowskiego, ponieważ jest fenomenalny i to nie tylko moja opinia 😉 Pozdrawiam Serdecznie

  2. Avatar Marta Kowalczyk pisze:

    A gdzie Teleszyński, Ferenc, Ferency, Kosior, Mastalerz, Utta. ?

  3. Avatar Piotr pisze:

    Krzysztof Gosztyła chyba jest najlepszy lektorem. Nie wymieniono tu czytanej przez niego w sposób rewelacyjny powieści Andrzejewskiego „Ciemności kryją ziemię”.

    Poza tym uważam, że fenomenalnie czytał – niestety już nieżyjący – Andrzej Łapicki, np. powieść (audiobook na YouTube) Stanisława Lema „Niezwyciężony”. Choć to technicznie bardzo stare nagranie, to serdecznie polecam każdemu.

  4. Avatar Marek Marecki pisze:

    Hej, tu Marek od Bogusława Wołoszańskiego;)
    Aleksandro, Pana Bogusława nadal brakuje w Twoim zestawieniu;)

    ale do rzeczy:
    1) ostatnio miałem okazję posłuchać darmowej części „Złego” w wykonaniu Adama Ferencego
    facet pobija wszelkie rekordy… polecam koniecznie, ponad 3 godziny „Złego” w jego interpretacji do znalezienia w necie
    2) Jerzy Stuhr jest świetny w „Stuhrowie. Historie rodzinne”

    • Avatar Aleksandra pisze:

      Marku….obiecuję, Wołoszański będzie 🙂 Ferency świetny, tak jak i „Zły”. Stuhra lubię, ale i rodzinnych historii jeszcze nie znam. Nadrobię 🙂

  5. Avatar Jurek Bed pisze:

    A ja mam zupełnie inne typy i tak Grzegorz Pawlak za Jakuba W. nr.1, Wojtek Masiak za Pratchetta nr.2 ,Adam Ferency za Lema nr.3 oraz Marek Kondrat + Piotr Fronczewski za całokształt.

    • Avatar Aleksandra pisze:

      Jurku, dziękuję za komentarz. Koniecznie muszę nadrobić zaległości i napisać: najlepsze głosy – audiobooki cz.II. I dziękuję za podpowiedź 🙂

  6. Avatar Ann pisze:

    Dereszowska i Gosztyła są ex aequo moimi numer jeden! Audiobookiem numer jeden jest superprodukcja Karaluchy, za to przez Falana nie mogę przejść przez Jo nesbo, zatrzymalam się w połowie Czerwonego gardła … no nie idzie tego słuchać. Porażką numer dwa jest Bohosiewicz. Mogłaby tylko Greya czytać… ewentualnie

    • Avatar Aleksandra pisze:

      Kolejny raz Krzysztof Gosztyła, dlaczego mnie to nie dziwi 😉 Co do Tadeusza Falany, nie zgodzę się. Ja go bardzo lubię, choć wiem, że głosy są skrajnie podzielone. Ostatnio rozmawiał z kolegą, który zdecydowanie woli kryminały Nesbo w wykonaniu Tadeusza Falany niż Mariusza Bonaszewskiego. Dzięki za komentarz 🙂

  7. Avatar aaries pisze:

    Krzysztof Gosztyła bezapelacyjnie i ostatnie moje odkrycie Maciej Stuhr . „Król ” w tego wykonaniu to majstersztyk !

  8. Avatar Marta pisze:

    Bardzo lubię wyżej wymienionych lektorów, brakuje mi tu jednak dwóch panów: Janusz Zadura i Jerzy Stuhr.
    Pozdrawiam

    • Avatar Aleksandra pisze:

      Marto, słuszna uwaga 🙂 Mi brakuje już kilku nazwisk. Przyznam, że osobiście wolę Janusza Zadurę niż Jerzego Stuhra. Tak, czy inaczej, obaj Panowie zasługują na uznanie. Chyba przyszedł czas na drugą część wpisu 🙂

  9. Avatar waldi pisze:

    Krzysztof Gosztyła zdecydowanie najlepszy lektor w Polsce.Ze swojej strony dodałbym Mariusza Bonaszewskiego i Andrzeja Mastalerza.

    • Avatar Aleksandra pisze:

      Zdecydowanie trzy nazwiska, które wymieniłeś powinny pojawić się w tym wpisie 🙂 Ostatnio zasłuchuję się w audiobookach Jo Nesbo. Gosztyła i Bonaszewski są bezkonkurencyjni! Falana nieco mniej mnie urzeka, ale nie jest zły. Dziękuję za rzeczowy komentarz 🙂

  10. Avatar mark pisze:

    Brakuje mi tu Wołoszańskiego… uważam, że to spore zaniedbanie;)
    pozdrawiam

    • Avatar Aleksandra pisze:

      Cóż… Wołoszańskiego najbardziej kojarzę z programem „Sensacje XX wieku” 😉 Głos ma nie do podrobienia 🙂 I zdecydowanie masz rację, powinien znaleźć się na tej liście chociażby za „Twierdzę szyfrów”. Dzięki za komentarz.

      • Avatar Marek Marecki pisze:

        Cieszę się, że miałaś kontakt z Twierdzą Szyfrów… jest też druga część: Sieć – ostatni bastion SS. Jest słabsza niż pierwsza powieść, ale nadal atrakcyjna, nie tylko dla miłośników historii wojen i wojskowości.

  11. Avatar nina pisze:

    Słucham bardzo dużo audiobooków. Zły narrator może każdą książkę „położyć”. Do większości polskich, nawet tych najlepszych, mam dwa zastrzeżenia: zbytnią emfazę, napuszoność, na ogół zupełnie nieusprawiedliwioną czytanymi treściami oraz złą, często skandaliczną wymowę obcojęzycznych terminów, imion i nazwisk. Ostatnio zachwycił mnie Barry Eisler czytający własne książki o Johnie Rainie, kontraktowym zabójcy – moralizatorze. Nb jest to ciekawa oferta Amazona, przy zakupie wersji .mobi, audio kosztuje jedynie $2,29.

  12. Avatar Aleksandra pisze:

    A tak serio to przepraszam za błąd i dzięki za uwagę. Reakcja była natychmiastowa 🙂

  13. Avatar Rafał pisze:

    To rzeczywiście jest perełka.
    „Chołownia”?! Wstyd pani Aleksandro…

  14. Avatar ja__ pisze:

    „Szymona CHOŁOWNIĘ”? Takiego nie znam… Jedynie Hołownię.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.