Mocna książka na prezent dla Niej i dla Niego

Gandalf.com.pl
Napisane przez Gandalf.com.pl
Brak komentarzy
Udostępnij:

Kolejny wpis z serii o prezentach. Co wybrać? Jak zdecydować się na coś konkretnego w całej masie prezentowych propozycji? Oczywiście można próbować przechwycić list do Świętego Mikołaja i to pewnie sprawdzi się w przypadku dzieci. Więc jeśli wiecie co to jest „takie zielone, co robi różne rzeczy i jest fajne”, to jesteście do przodu 🙂 Jeśli jednak Wasz partner, koleżanka, czy mama nie napisali listów do Mikołaja i nie dali Wam żadnych podpowiedzi, to służę pomocą. W tym wpisie znajdziecie mocne książki na prezent. To tytuły, które przypadną do gustu wielbicielom kryminałów, sensacji, horrorów. Wystarczy, że zerkniecie na półkę z książkami bliskiej osoby. Będziecie wiedzieć, czy ma, którąś z proponowanych książek, czy nie. Pamiętajcie, że książkowe prezenty zawsze cieszą czytających.

Oto Propozycje mocnych książek na prezent!

Pierwszy śniegJo Nesbo 

Ponad 400 stron trzymającej w napięciu książki. A teraz jest właśnie idealna pora roku, żeby zasiąść do lektury „Pierwszego śniegu”. Książka w oryginalne nosi tytuł Snømannen, czyli „Bałwan”. Tak też nazwano seryjnego mordercę, który przez wiele lat pozostawiał jako swój znak rozpoznawczy właśnie bałwana. Tam, gdzie się pojawiał bałwan, znikały kobiety. Mordercę stara się dopaść znany Czytelnikom Nesbo – Harry Hole, któremu partneruje teraz nowa młoda policjantka Katrine Bratt.

Jo Nesbo sprytnie myli tropy i wodzi Czytelnika za nos. Hole, choć bystry, nie od razu wpada na trop mordercy. Dodam, że na podstawie książki nakręcono film o tym samym tytule. Ja filmu nie oglądałam. Mam tak silne swoje wyobrażenie Harrego Hole, że chyba nie chcę, żeby coś je zmąciło.

Mam nadzieję, że po lekturze „Pierwszego śniegu” nie będziecie nerwowo reagować na bałwanki, które pewnie zaczną się pojawiać już niebawem.

TOStephen King 

Pierwsze przerażające historie z miasteczka Derry, które już wcześniej pojawiało się w powieściach Kinga (Łowca snów  i Bezsenność), wydarzyły się w 1958 roku. Wtedy to w niewyjaśnionych okolicznościach zaczęły ginąć dzieci. Wszechpotężnemu złu, przybierającemu czasem postać Tańczącego Klowna przeciwstawił się jednak Klub Frajerów – siedmioro zdesperowanych dzieciaków. Takich zwykłych, nieidealnych kumpli z sąsiedztwa. I kumpelek, bo w Klubie jest jedna dziewczyna Beverly „Bev” Marsh. Po prawie trzydziestu latach żądny krwi potwór wraca. Zmusza to członków Klubu Frajerów do powrotu w miejsca, gdzie w dzieciństwie przeżyli koszmarne chwile. Tylko jeden z nich, ornitolog Stanley „Stan” Uris, nie daje rady. Trauma z dzieciństwa była tak wielka, że na wieść o powrocie zła – popełnia samobójstwo.

Przed Czytelnikiem 1104 strony horroru, ale i opowieści o dojrzewaniu, przyjaźni, sile wspólnoty w plenerach prowincjonalnego amerykańskiego miasteczka. „To” – mocna książka na prezent.

Na podstawie książki powstał dwuodcinkowy film telewizyjny, a w 2017 pełna ekranizacja kinowa.

Początek, tom 5 – Dan Brown 

Jeśli ktoś szukał powtórki z „Aniołów i demonów”  czy „Kodu Leonarda da Vinci”, to może się nieco rozczarować, ale czytelnicy zafascynowani tematami nowoczesnych technologii powinni być usatysfakcjonowani. Przystojny profesor Robert Langdon z nieodłącznym zegarkiem z Myszką Miki musi rozszyfrować zagadki prowadzące do odkrycia genialnego wynalazku miliardera i futurysty – swojego dawnego ucznia – Edmonda Krischa. Brown serwuje Czytelnikowi dynamiczną akcję i klasycznie, mnóstwo odniesień do religii. Zadaje też trudne pytania: Czy lepszy byłby świat bez nauki, czy bez religii? Czy wiarę w Boga można łączyć z kultem do superinteligentnych sztucznych mózgów? Czytelnik sam musi znaleźć odpowiedzi na te pytania. Oczywiście do odkrycia tego, czym jest wynalazek Kirscha poprowadzi Czytelnika Robert Langdon.

„Początek” to piątka książka z Langdonem w roli głównej. Ci, którzy go znają wiedzą, że mocna emocje gwarantowane.

GłębiaHenning Mankell 

Mroczna fascynująca powieść Henninga Mankella, który większości może kojarzyć się z kryminałami o detektywie Wallanderze.

„Głębia” wciąga jak wir wodny i długo nie pozwala się wynurzyć. Surowe krajobrazy, surowa, rzeźbiona przez słoną wodę twarz kapitana Larsa Tobiassona-Svartmana. Twardy marynarz chciałby odciąć się wreszcie od wspomnień dzieciństwa i zapomnieć o ojcu. Kapitan statku „Svea” marzy też by wyznaczać nowe trasy dla okrętów wojskowych. Kiedy rusza z misją w morze nie wie jeszcze jak bardzo skomplikuje się teraz jego życie. Na małej prawie bezludnej wysepce spotyka młodą kobietę… Z jednej strony chce żyć z młodą wyspiarką, z drugiej nie zamierza porzucać żony. Patrząc w lustro już nie widzi człowieka, którego znał od lat. Co wybierze?

„Głębia” to mocna książka na prezent. Lektura, która jest swoistego rodzaju studium męskiej duszy.

OskarżenieRemigiusz Mróz 

Wśród mocnych książek na prezent nie może zabraknąć książki Remigiusza Mroza. W piątej części serii z Joanną Chyłką. W „Oskarżeniu” ktoś oblał ją kwasem. Pani mecenas w związku z tym jest już kolejny tydzień na zwolnieniu lekarskim. Z tego co mówią lekarze, uszkodzenia na twarzy będą bardzo widoczne. Zawsze aktywna i przebojowa prawniczka, siedzi sama w domu. Nic nie robi, nie chce nikogo widzieć, więc kiedy odzywa się do niej żona Tadeusza Tesarewicza, skazanego kilka lat temu za morderstwa, bardzo znanego solidarnościowca, zaczyna drążyć sprawę. Akcja nabiera tempa, kiedy tuż po kontakcie z Chyłką, żona osadzonego ginie. Do tego DNA mężczyzny rzekomo zamordowanego przez jej męża pojawia się w innej sprawie. Chyłka ręka w rękę z Oryńskim szuka prawdy. Czy zdąży zamknąć sprawę zanim na świecie pojawi się jej maleństwo? Rozwiązanie zagadki zaskakuje.

Najmroczniejszy sekret – Alex Marwood 

Najgorsza rzecz, która może przydarzyć się w rodzinie. W trakcie urodzinowej imprezy seniora rodu znika jedna z jego córek, trzyletnia bliźniaczka Coco. Po takim weekendzie nic już nie może być takie samo. Mija ponad dziesięć lat, a rodzina nadal nie zapomina o dziewczynce i o tym, co się wydarzyło. Jej zniknięcie zerwało rodzinne więzi, a na światło dzienne wyszły brzydkie tajemnice.

Marwood buduje barwne, nieszablonowe postacie. Jej bohaterowie kłamią, oszukują, starają się ugrać coś dla siebie. Co mogłoby połączyć członków takiej rodziny? Po śmierci Seana Jacksona, wszyscy jeszcze raz muszą się zmierzyć z emocjami sprzed lat. Kłamstwo i sprawiedliwość nie są jednoznacznie określone.

Kanwą do napisania „Najmroczniejszego sekretu” była prawdziwa historia. Powstała mocna, wciągająca intryga, z nieoczekiwanym zakończeniem. Ta książka to idealny prezent dla tych, którzy cenią mocne emocje.

Już mnie nie oszukasz – Harlan Coben 

Harlan Coben jest mistrzem wielokrotnych zwrotów akcji. Maya Stern wróciła właśnie z misji w Iraku do męża i małej córeczki. Cierpi na zespół stresu pourazowego, a w dodatku ktoś ma materiały, którymi mógłby ją szantażować. W chwili gdy Czytelnik sięga po książkę, kobieta przeżywa osobistą tragedię. Kilka tygodni wcześniej ktoś napadł i zabił jej męża Joe. Maya zostaje sama z dwuletnią córeczką. Może powoli zaczęłaby już sobie porządkować życie, gdyby nie to, że koleżanka podarowała jej małą kamerę. Prezent miał pomóc w monitorowaniu zachowania niani opiekującej się małą Lily. Pewnego dnia Maya przeglądając nagrania z przerażeniem odkrywa, że jej dziecko bawi się z tatusiem. A przecież pochowała go kilka tygodni wcześniej. Czy to już szaleństwo? Czy dopadła ją wojenna trauma? May, emerytowana kapitan sił specjalnych rozpoczyna własne śledztwo.

Ta propozycja to książka, która ani przez chwilę nie pozwala się nudzić.

Sekrety Twin Peaks  – Mark Frost 

Pamiętacie serial „Miasteczko Twin Peaks”? Pamiętacie, kiedy pierwszy raz pojawiło się na ekranach telewizorów? To było prawie 30 lat temu! Też baliście się?

Wcześniej tak poplątanego filmu nie widziałam. Szybko zaczęło się mówić o Laurze Palmer, sowie, czy pieńku Margaret Lanterman. Mnóstwo dziewczyn kochało się w agencie Cooperze. A muzyki z filmu słuchało się na okrągło.
Autorem „Sekretów Twin Peaks” jest Mark Frost – współscenarzysta serialu. Cała opowieść zaczyna się koło 1800 roku dziennikami z ekspedycji Lewisa i Clarka (postaci historycznych) , a kończy w 2016 roku. Przez „Sekrety Twin Peaks” przewija się mnóstwo prawdziwych bohaterów i wydarzeń. Opisywane szczegóły i fakty z pogranicza jawy i snu stworzyły mitologię Twin Peaks. Całość podbudowana został ponad setką fotografii. Książka fantastycznie dopełnia serial. Postacie drugoplanowe i niezapamiętywane czasem epizody nabierają nowych znaczeń.

W „Sekretach Twin Peaks” rozwiązania serialowych zagadek nie znajdziemy, ale na tajemnice miasteczka Twin Peaks spojrzymy w innej strony.

„(…) Tajemnica jest zasadniczym elementem życia z następujących powodów: tajemnica budzi zdziwienie, które prowadzi do ciekawości, a na niej z kolei opiera się nasze pragnienie zrozumienia, kim i czym naprawdę jesteśmy”. (Sekrety Twin Peaks)

Adres nieznany – Lee Child 

Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. I tak stało się z karierą brytyjskiego pisarza Lee Child’a. Kiedy w ramach restrukturyzacji zwolniono go z pracy, zajął się pisaniem książek i robi to z dużym powodzeniem. Już pierwsza książka „Poziom śmierci” zdobyła Anthony Award i zapoczątkowała serię thrillerów z emerytowanym żandarmem wojskowym Jackiem Reacherem. W „Adresie nieznanym” zebrano 11 historii o przygodach Jacka, które wypełniają luki między książkami serii.

To świetna lektura dla fanów uroczego, prawie dwumetrowego i pięknie umięśnionego Jacka Reachera, który wygrywa z każdym bandziorem, po czym odchodzi w siną dal. To też książka dla tych, którzy go jeszcze nie znają. Może być świetnym początkiem czytelniczych przygód z Lee Childem.

Tą pozycją zamykam listę propozycji mocnych książek na prezent. Mam nadzieję, że udało mi się Was zainspirować. Oczywiście czekam też na Wasze propozycje w komentarzach 🙂

Udostępnij:
28 listopada 2017

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.