Aktualności

Marzył żeby być muzykiem, a dostał literackiego Nobla!

Kazuo Ishiguro
Aleksandra
Napisane przez Aleksandra

Od kilku dni ogłaszane są wyniki z różnych dziedzin Nagród Nobla 2017. Wśród nominowanych są też Polacy. Doceniam wszystkie Noble i jestem pełna podziwu dla laureatów, ale zawsze najbardziej czekam na Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Tegorocznym laureatem literackiej Nagrody Nobla został Brytyjczyk japońskiego pochodzenia – Kazuo Ishiguro.

Debiutował w 1982 roku powieścią „Pejzaż w kolorze sepii”. Sukcesy zaczął odnosić publikując drugą książkę – „Malarz światła ułudy”. Druga powieść Kazuo Ishiguro zapewniła mu w 1986 roku Whitebread Award. Sławę zapewniła pisarzowi trzecia powieść. Za słynne „Okruchy dnia” otrzymał w 1989 roku Nagrodę Bookera. Książka Ishiguro została w 1993 roku zekranizowana (Okruchy dnia). Reżyserował James Ivory, a w filmie wystąpili między innymi Anthony Hopkins, Emma Thompson, Christopher Reeve, Hugh Grant.


Kazuo Ishiguro to autor również takich książek jak „Nie opuszczaj mnie” i „Pogrzebany olbrzym”. 63-letni pisarz otrzyma dziewięć milionów koron (1,1 mln dolarów). Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się 10 grudnia.

Zastanawiacie się pewnie skąd tytuł tego wpisu. Wytłumaczenie jest proste. Kazuo Ishiguro marzył o karierze muzycznej. Chciał być gwiazdą muzyki pop. Nagrywał i zasypywał swoją twórczością przez wiele lat wytwórnie muzyczne. Coś mu zostało z tych niespełnionych marzeń, ale to temat na zupełnie inny wpis…

>> Kandydaci do literackiego Nobla 2017

Bukmacherzy co roku przyjmują zakłady, a wiele osób stara się wytypować wyniki. W tym roku w czołówce zakładów bukmacherskich byli: kenijski pisarz Ngugi Wa Thiong’o, Japończyk Haruki Murakami i kanadyjska autorka Margaret Atwood, która pojawiła się w zestawieniach dzięki ekranizacji jej książki „Opowieść podręcznej”. Serial inspirowany jej powieścią powieścią, o tym samym tytule, zdobył w tym roku osiem nagród Emmy, w tym dla najlepszego serialu dramatycznego.

Szanse Polaków na Nagrodę Nobla w zestawieniu Ladbrokes: Adam Zagajewski – 33:1, a Olga Tokarczuk 50:1.
Zdaniem serwisu ladbrokes.com również wysoko obstawiał Haruki Murakamiego, autora m.in. powieści „Kafka nad morzem”, czy „Norwegian Wood” i Ngugi Wa Thiong’o, którego dwie książki były tłumaczone na język polski („Chmury i łzy” i „Ziarno pszeniczne”). Wysoko punktowany był też Izraelczyk Amos Oz oraz Margaret Atwood. Tym razem przypuszczenia speców od zakładów nie sprawdziły się, ale zdarza się też, że trafiają w dziesiątkę. Tak było w 2015 roku, kiedy na zwycięzcę typowali Swietłanę Aleksijewicz, która napisała między innymi książki „Cynkowi Chłopców”, „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”, czy „Czrnobylska modlitwa. Kronika przyszłości”.

Czy Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy dostanie Nagrodę Pokojową – będzie wiadomo w 6 października. Tę prestiżową nagrodę ufundował inżynier i wynalazca Alfred Bernhard Nobel, który miliony zarobione na odkryciu dynamitu postanowił spożytkować w sposób pokojowy. Zapis o niej znalazł się w testamencie podpisanym przez Nobla 27 listopada 1895 roku. Ale nagrodę zaczęto wręczać dopiero w 5. rocznicę jego śmierci (10 grudnia). Do roku 2016 włącznie Nagrodę otrzymało łącznie 886 laureatów i 26 instytucji.

Sam proces wyboru laureata jest długotrwały i złożony. Ogłoszenie jego nazwiska na krótkiej liście (może ona mieścić nawet dwustu kandydatów) poprzedzają wielomiesięczne konsultacje. Wybór jest szalenie trudny, bo co roku wpływają setki referencji. Szczegółów o konkurentach nie dowiemy się od razu, bo archiwa Fundacji otwierane są po upływie co najmniej 50 lat. I jeszcze jedno – laureat musi żyć w chwili przyznania nagrody. Kilka razy (np. 2011 r.) ten punkt był już obchodzony…

Są lata, w których decyzja Szweckiej Akademii budzi wiele kontrowersji. W ubiegłym roku najwięcej emocji, krytyki ale i poparcia było wokół uhonorowania Boba Dylana, który otrzymał nagrodę …”za tworzenie nowych form poetyckiej ekspresji w ramach wielkiej tradycji amerykańskiej pieśni”.

>> A teraz garść ciekawostek! Czy wiecie, że:

 • Literacką Nagrodę Nobla przyznaje się już od 116 lat.
 • W latach 1901–2016 literacka Nagroda Nobla została przyznana 109 razy (siedmiokrotnie Nagrody nie przyznano), przy czym wyróżnionych zostało 113 osób.
 • Ostateczne głosy akademików zbierane są na srebrną tacę, którą obnosi sekretarz Akademii Królewskiej.
 • Pierwszym laureatem literackiej nagrody Nobla został francuski poeta Sully Prudhomme (1901), który większość otrzymanej kwoty przeznaczył na ufundowanie nagrody dla początkujących poetów. Faworytem wówczas był Lew Tołstoj .
 • Polacy literackiego Nobla otrzymali cztery razy. Nagroda trafiła do rąk Henryka Sienkiewicza – 1905 r., Władysława Reymonta – 1924 r., Czesława Miłosza – 1980 r. i Wisławy Szymborskiej  – 1996 r.
 • Cztery razy Noblem w dziedzinie literatury wyróżniono dwie osoby jednocześnie: 1904r. hiszpański dramatopisarz Jose Echegaray i francuski poeta Frederic Mistral, 1917 r. Duńczycy: Henrik Pontoppidan i Karl Gjellerup, 1966 r. szwedzka poetka Nelly Sachs i prozaik z Izraela Samuel Joseph Agnon oraz 1974 r. Szwedzi: pisarz Eyvind Johnson i poeta Harry Martinson.
 • Siedem razy nie wyłoniono laureata.
 • Dwóch pisarzy nie przyjęło nagrody: 1964 r. – Jean Paul Sartre i 1958 r. Borys Pasternak – zmuszony przez władze radzieckie.
 • Najmłodszym noblistą był Rudyard Kipling. Miał 42 lata, kiedy przyznano mu nagrodę w 1907 roku.
 • Do roku 2015 wśród laureatów znalazło się 14 kobiet.
 • Najstarszą laureatką była Doris Lessing. Miała 88 lat w roku przyznania nagrody (2007 r.).
 • Nagrodę w dziedzinie literatury raz przyznano pośmiertnie. Było to w 1931 roku, a prestiżowe wyróżnienie dostał Erik Axel Karfeldt. Od 1974 nie przyznaje się już pośmiertnych nagród, o ile śmierć nie nastąpiła po ogłoszeniu nominacji.
 • Każdy laureat otrzymuje nagrodę pieniężną, dyplom i medal.
 • Nazwiska kandydatów zgłaszają członkowie Akademii Szwedzkiej oraz innych akademii i instytucji o podobnym charakterze. Prawo to otrzymali także uniwersyteccy profesorowie literatury i filologii, laureaci literackiej Nagrody Nobla oraz przewodniczący stowarzyszeń odpowiedzialnych za twórczość literacką w poszczególnych krajach.

Tegoroczny Nobel za nami. Mi pozostaje czekać do kolejnego. Może w końcu nagrodę otrzyma Haruki Murakami. A kto jest Waszym kandydatem do literackiego Nobla?

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Aleksandra

Aleksandra

Prowadzi podwójne życie - to w realu i we śnie. A śni tak, że tylko siadać i spisywać. Jej pasją jest m.in. literatura. Czyta wszędzie, zawsze ma zaczęte kilka książek. Ostatnio nie jest to jednak łatwe, bo... giną jej zakładki. Znajduje je po jakimś czasie w pokoju córeczki, a mała "złodziejka" robi niewinną minkę. Kolejna pasja to film...