Aktualności

Literacki Nobel! Faworyci bukmacherów vs zwycięzca

Aleksandra
Napisane przez Aleksandra

PISARZE, KTÓRYCH TYPOWALI BUKMACHERZY

Zaskoczenie, zdumienie, niespodzianka… to emocje, które towarzyszyły ogłoszeniu tegorocznego laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Nobla dostał Bob Dylan!

Ogłosiła to Sara Danius, Sekretarz Akademii Szwedzkiej, pisarka i krytyk literacki. Choć dla wielu nazwisko laureata kojarzy się bardziej z muzyką, to trzeba pamiętać, że Bob Dylan to nie tylko piosenkarz i kompozytor, to także poeta. Jury wyróżniło go za „stworzenie nowego, poetyckiego wyrazu wewnątrz całej amerykańskiej tradycji muzycznej”.

13 października Szwedzka Akademia już po raz 109 przyznała literackiego Nobla. Werdyktowi komisji zawsze towarzyszą emocje i jest on szeroko omawiany. Rozwodzą się nad nim media, dyskutuje opinia publiczna. Ekscytacja jest tym większa, że listy potencjalnych zwycięzców znacznie wcześniej przedstawiają firmy bukmacherskie. Zainteresowani obstawiają swoich faworytów i śledzą z zapartym tchem ich notowania. Komisja obraduje, a gdzieś daleko trwają wirtualne, noblowskie wyścigi 😉 Ciekawi jesteście, jak wyglądały w tym roku listy firm bukmacherskich z potencjalnymi noblistami?

Pierwszą przedstawię Wam krótko. To przypuszczalni laureaci literackiego Nobla według firmy Unibet:

Haruki Murakami, Adonis, Joyce Carol Oates, Ngugi wa Thiong, Philip Roth, Ismail Kadare, Jon Fosse, Peter Nadas, Amos Oz, John Banville, Doris Kareva, Kjell Askildsen, Adam Zagajewski, Leonard Nolens, Olga Tokarczuk.

Unibet to jeden z potentatów internetowych gier losowych z siedzibą na Malcie. Swoje propozycje przygotowała też brytyjska firma bukmacherska Ladbrokes. Ich wyceny nieco odbiegały od konkurencji. Lepsze notowania miał Adonis, a Leonard Nolens wyceniony został identycznie jak Bob Dylan, czyli 50:1. Jednak według obu firm głównym faworytem do otrzymania prestiżowej literackiej nagrody okazał się japoński pisarz Haruki Murakami.

Oto kolejni kandydaci do Literackiej Nagrody Nobla według Ladbrokes:

Haruki Murakami 

harukimurakami

Gdyby o nagrodzie decydowali bukmacherzy to otrzymałby ją z całą pewnością Murakami, japoński pisarz i tłumacz literatury amerykańskiej. Ukończył Dramat Klasyczny na Wydziale Literatury Uniwersytetu Waseda w Tokio. Jego powieści przetłumaczono na kilkanaście języków i sprzedano w milionach egzemplarzy na całym świecie. W Japonii zdobył wszystkie możliwe nagrody literackie. Autor m.in. „Kafki nad morzem”, „Kroniki ptaka nakręcacza”, czy „Norwegian Wood”. Murakami także w ubiegłym roku był jednym z najoczywistszych kandydatów do szwedzkiej nagrody. Cóż… będę trzymała kciuki także za rok 🙂

Ngugi wa Thiongo

ngugi

Dużą szansę na literackiego Nobla miałby również kenijski pisarz Ngugi wa Thiongo. Kiedyś pisał po angielsku jako James Ngugi. Teraz tworzy w języku kikuju, którym posługuje się lud Kikuju. Mówi w tym języku około 6 milionów osób. W Polsce także znana jest twórczość Ngugi wa Thiongo np. książki „Chmury i łzy”, czy „Ziarno pszeniczne”.

Philip Roth

phillip_roth

Kolejny typ zakładów bukmacherskich to amerykański pisarz Philiph Roth. Ta wysoka lokata wynika, między innymi, z tego, że pisarze z USA nie byli docenieni przez ostatnie 20 lat. Do tej pory jedynie ośmiu amerykańskich literatów otrzymało Nagrodę Nobla.

Podobnie, jak kilku faworytów z tej listy, Philip Roth wymieniany jest od lat jako kandydat do Literackiej Nagrody Nobla. Zdobył już wszystkie prestiżowe nagrody w USA, jest jednym z najbardziej cenionych współczesnych amerykańskich pisarzy, więc nic dziwnego, że wielu czeka, aż Nobel zwieńczy jego dorobek literacki. Jego zdaniem najlepsze powieści, jakie napisał, to „Amerykańska sielanka”  i „Teatr Sabata”.

Ismail Kadare 

ismail_kadare

Pisarz pochodzący z Albanii. Studiował literaturę w Tiranie i w Moskwie. Był dziennikarzem, zajmował się też polityką. O jego literackim Noblu mówi się od prawie dwudziestu lat. W powieściach Kadare zaczytuje się cały świat. Ismail Kadare porusza ważne i trudne tematy. Jego książki przenoszą do kraju pod dyktaturą Envera Hodży. Pokazuje, jak wygląda życie w państwie totalitarnym odciętym od reszty świata. Pisze o polityce i miłości. Z jego bogatego literackiego dorobku tylko niewielka część ukazała się w języku polskim. Można przeczytać między innymi „Córkę Agamemnona”, „Wypadek”, czy „Pałac snów”.

Joyce Carol Oates 

joyce_carol

Na Oscara świata literatury miała szansę także amerykańska pisarka Joyce Carol Oastes. Choć Amerykanie przestali wierzyć w sukces na tym polu, to światowe media spekulowały, że tym razem szwedzkie wyróżnienie trafi do rąk Joyce Carol Oates. To wszechstronna autorka poruszająca się między horrorem, a książkami dla dzieci. Napisała m.in. „Blondynkę”, „Po to żyłem”, czy „Czarną topiel” za które otrzymała Nagrodę Pulitzera. Jej najnowsza powieść to „Ofiara”. Książka ukazała się we wrześniu.

Jon Fosse 

Jon Fosse

To jeden z najwybitniejszych współczesnych dramatopisarzy. Tłumaczył na język nynorsk (jeden z dwóch oficjalnych języków, obowiązujących w Norwegii) dramaty m.in. Lorki, Bernharda, Harrowera, Kane, Norena. Jon Fosse napisał 25 utworów dramatycznych i przetłumaczono je na ponad 40 języków. Dramaty Fosse’go wystawiano w ponad 120 teatrach na całym świecie.

Szwedzka Akademia lubi zaskakiwać i już kiedyś przyznała laur dramaturgowi. Było to w 1997 roku, a laureatem był Dario Fo. Przypadek sprawił, że zmarł on 13 października 2016 w Mediolanie, czyli w dzień ogłoszenia laureata tegorocznej Literackiej Nagrody Nobla.

Adonis 

adonis

Kolejny mocny kandydat to syryjski poeta i krytyk literacki na stałe mieszkający we Francji. Jego twórczość ceniona jest na świecie, bywa jednak, że rodacy krytykują go, a jego dzieła budzą niechęć i dzielą arabskie społeczeństwo. Adonis, czyli Ali Ahmad Sa’id Isbir, jest na liście kandydatów do literackiego Nobla od kilku lat. To autor m.in. tomu wierszy „Witając wiatr i drzewa”.

Kolejni nazwiska obstawiane w zakładach bukmacherskich to (wg Ladbrokes):

Peter Handke  – austriacki pisarz i tłmacz.
Peter Nadas  – węgierski pisarz, dramaturg i eseista
Amos Oz  – izraelski pisarz, eseista i publicysta
Ko Un  – poeta południowokoreański
John Banville – powieściopisarz i dziennikarz
Adam Zagajewski  – polski poeta, eseista, prozaik
António Lobo Antunes – portugalski pisarz, psychiatra
Juan Marsé  – hiszpański pisarz, dziennikarz, scenarzysta

Wśród potencjalnych laureatów wymieniana była też Olga Tokarczuk  z wynikiem 50:1 (Unibet 30:1). Bob Dylan również był typowany, stawka wynosiła 50:1.

Oficjalna lista kandydatów do nagrody Nobla jest tajna, a dokumenty dotyczące wyboru noblisty ujawniane są dopiero po 50 latach.

W ubiegłym roku Literacką Nagrodę Nobla zdobyła Swietłana Aleksijewicz: „Nobel dla Swietłany Aleksijewicz! Co jeszcze trzeba wiedzieć o tej nagrodzie?”. W tym wpisie znajdziecie też wszystko co warto wiedzieć o Literackiej Nagrodzie Nobla, czyli różne ciekawostki 🙂

Jestem bardzo ciekawa komu Wy przyznalibyście Literacką Nagrodę Nobla w tym roku? Podzielcie się swoimi opiniami w komentarzach, zachęcam!

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Aleksandra

Aleksandra

Prowadzi podwójne życie - to w realu i we śnie. A śni tak, że tylko siadać i spisywać. Jej pasją jest m.in. literatura. Czyta wszędzie, zawsze ma zaczęte kilka książek. Ostatnio nie jest to jednak łatwe, bo... giną jej zakładki. Znajduje je po jakimś czasie w pokoju córeczki, a mała "złodziejka" robi niewinną minkę. Kolejna pasja to film...