Polecamy

„Księga nocnych kobiet” Marlona Jamesa – epicka powieść o terrorze, żądzy zemsty i wielkich marzeniach

Księga nocnych kobiet recenzja
Napisane przez Gandalf

„Księga nocnych kobiet” Marlona Jamesa to książka, którą trzeba przeczytać. Epicka powieść autora „Krótkiej historii siedmiu zabójstw” opowiada o cierpieniu, utraconej godności, wielkim pragnieniu zemsty i miłości, która może przytrafić się nawet tam, gdzie nie ma na nią miejsca. Tytuł jamajskiego pisarza, który ma na swoim koncie Nagrodę Bookera, zaskakuje i udowadnia, że James posiada niezwykłe umiejętności literackie.

Ocena Blog Gandalf:

Księga nocnych kobiet

„Księga nocnych kobiet” – kolejna powieść Marlona Jamesa

„Księga nocnych kobiet” to druga książka Marlona Jamesa – jamajskiego  powieściopisarza, o którym czytelnicy usłyszeli w 2015 roku, gdy jako pierwszy Jamajczyk otrzymał Nagrodę Bookera za powieść „Krótka historia siedmiu zabójstw”. Zadebiutował jednak 10 lat wcześniej, gdy w 2005 roku ukazała się książka „John Crow’s Devil”, którą wydawcy odrzucili wcześniej aż 78 razy. Historia biblijnych zmagań na odległej jamajskiej wyspie trafiła jednak po publikacji na listę finalistów Los Angeles Times Book Prize oraz the Commonwealth Writers Prize, co otworzyło pisarzowi drogę do międzynarodowej kariery.

Książki Laureata Nagrody Bookera

„Księga nocnych kobiet” ukazała się na rynku w 2009 roku, a 5 lat później Marlon James opublikował wspomnianą już „Krótką historię siedmiu zabójstw”. Książka zainspirowana autentycznymi wydarzeniami dotyczącymi próby zabójstwa Boba Marleya w latach 70. XX wieku prezentuje tak naprawdę 30 lat historii Jamajki, którą opowiada kilku narratorów. Za tak wielki i niewiarygodnie oryginalny tytuł, James – jako pierwszy Jamajczyk – został nagrodzony Nagrodą Bookera.

„Księga nocnych kobiet” – opis fabuły

Choć „Księga nocnych kobiet” to druga powieść Marlona Jamesa, na naszym rynku pojawiła się po spektakularnym sukcesie „Krótkiej historii…”. Czekać jednak było warto, bowiem to powieść epicka, wielopłaszczyznowa i zaskakująca pod właściwie każdym względem. Książka inspirowana prawdziwymi wydarzeniami opowiada historię buntu zorganizowanego i wznieconego przez ciemnoskóre kobiety pracujące na jednej z jamajskich plantacji. Lilit to kobieta, która urodziła się jako niewolnica, ale nikt nie potrafi zniewolić jej serca. Biała krew i krew Kromanti „gna w żyłach Lilit jak pożar lasu”, a inne kobiety na plantacji dostrzegają, że w dziewczynie drzemią pradawne moce. Zniewolone kobiety planują w pobliskiej jaskini rewoltę i chcą wzniecić bunt, by przeciwstawić się nadzorcom, batowym i znienawidzonemu massa. Niepokorna Lilit jednak wkrótce może stanowić zagrożenie także i dla nich…

Niesamowita powieść, która może stać się bestsellerem

„Księga nocnych kobiet” została przełożona na język polski przez Roberta Sudóła. Tłumacz w doskonały sposób odwzorował literacki kunszt Marlona Jamesa, który w swojej książce niezwykle realistycznie oddaje terror panujący na jamajskich plantacjach uprawianych przez niewolników. W fabule osadzonej na przełomie XVIII i XIX wieku, James kreśli historię zniewolonych kobiet, które pozbawione godności płoną żądzą zemsty. To opowieść o lojalności, wielkich marzeniach, pragnieniu bezpieczeństwa i wreszcie o miłości – tak bardzo nierealnej w tym miejscu, a jednocześnie tak silnej i prawdziwej.

I choć książka ta z pewnością nie należy do łatwych to jednak nie sposób się od niej oderwać. To skomplikowana, bardzo emocjonalna historia, w której James umieścił galerię wyjątkowych, świetnie skrojonych postaci. „Księga nocnych kobiet” wzrusza i chwyta za serce, momentami przeraża oraz niesie nadzieję. Doskonała, by zaszyć się z nią na kilka jesiennych wieczorów.

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Gandalf