Recenzje

Książki na grudzień. Oto, co warto przeczytać

Aleksandra
Napisane przez Aleksandra

     Moi Drodzy, oczywiście warto nie tylko przeczytać te pozycje, ale też wybrane komuś podarować. Okazje przecież będą. Choć w zasadzie wcale nie są potrzebne święta, żeby obdarowywać bliskich prezentami. Każda okazja jest dobra, a jak to się mówi, brak okazji jest najlepszą okazją 🙂

    W grudniu wydawcy musieli spiąć się, żeby wszystko trafiło na półki jeszcze przed Bożym Narodzeniem. Pojawi się książka Jacka Piekary, antologia pod redakcją Georga R.R. Martina, książka dla dzieci Agnieszki Chylińskiej. Jest coś dla miłośników muzyki, fantasy, biografii.  Z racji tego, że grudzień jest wydawniczo „krótki”, znalazły się też wśród propozycji książkowe premiery z końcówki listopada. Zapraszam do lektury.

Ja, inkwizytor. Kościany GALEONJacek Piekara


Data wydania: 24.11.2015

Czytelnicy z niecierpliwością czekali na tę książkę, bo data jej wydania była zmieniana kilkukrotnie. I w końcu jest! „Ja, inkwizytor. Kościelny galeon” to kolejna, dziewiątą już książką serii o inkwizytorze Mordimerze Madderinie i piąta część cyklu „Ja inkwizytor. Jacek Piekara stworzył zupełnie nowy świat, w którym Jezus Chrystus nie umarł na krzyżu, ale zszedł z niego. Na tym nie koniec. Zemścił się na swoich oprawcach, zapanował nad światem i umocnił Kościół, dzięki czemu zyskał on bardzo szerokie i silne wpływy. Główny bohater Mordimer Madderdin jest oddany swojej profesji. Cynik i idealista uwielbiający kobiety… i nieznoszący kleru. Inkwizytor ma także niezwyłą umiejętność – potrafi widzieć umarłych. W najnowszej książce Jacka Piekary Madderin jest daleko na mglistych Farskich Wyspach, gdzie nagle musi zmierzyć się z najgorszym koszmarem, jaki mógł przytrafić się chrześcijaninowi… Ukazujące się obecnie książki cyklu inkwizytorskiego stanowią prequele do publikowanych w latach 2003-2006 pierwszych zbiorów opowiadań o Mordimerze.

Tequila z Marquezem. Tango z Cortazarem,
rozmawia Dariusz Wilczak
Marek Keller

Data wydania: 25.11.2015

Ta książka to wywiad rzeka z Markiem Kellerem kolekcjonerem i marszandem sztuki współczesnej. Keller opuścił Polskę na początku lat siedemdziesiątych. Mieszkał w w Paryżu, Mexico City i Warszawie. Mężczyzna nie ukrywa, że jest gejem i opowiada o swoim długim związku z pisarzem Jerzym Andrzejewskim. Publikuje też dotąd niepokazywane listy, które pisali do siebie. Wiele lat związany był również z Juanem Soriano – wybitnym malarzem i rzeźbiarzem XX wieku. Ta publikacja to także mnóstwo anegdot o przyjaciołach Kellera, żyjących i nieżyjących już. M.in. Cortazarze, Marquezie, Octavio Pazie, Fuentesie, Carlosie Slimie, najbogatszym człowieku świata, a z polskich artystów: Krystynie Mazurównie, Gerardzie Wilku, Krystynie Jandzie, Jerzym Połomskim, Wioletcie Villas…

Felix, Net i Nika oraz (nie)Bezpieczne DorastanieRafał Kosik

Data wydania: 25.11.2015

To już kolejna część cyklu książek science fiction dla dzieci i młodzieży. Tę serię książek Kosika można czytać już od 2004 roku. Do tej pory ukazało się aż 9 części, m.in: „Felix, Net i Nika oraz Świat Zero”, „Felix, Net i Nika oraz Nadprogramowe Historie”, „Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi”. Młodzież chętnie czyta powieści Kosika bo znajdą tam swój slang, a przede wszystkim swoich rówieśników, a dokładnie trójkę gimnazjalistów z Warszawy i ich niezwykłe przygody.

W najnowszej części akcja dzieje się w wakacyjnym Londynie. Neta spotkamy za ladą hotelowej recepcji, pojawią się też londyńskie szczury, agent Mamrot i… kłopoty z Niką. „W wakacyjną prozę życia bohaterów wedrze się technologiczna moc sztucznej inteligencji i biologiczna potęga nastoletnich hormonów. Bo to książka dla współczesnych nastolatków – będzie trochę strasznie i niebezpiecznie, czasem poważnie, a najczęściej… bardzo śmiesznie.” – zapowiedź wydawcy.

 Zezia i wszystkie problemy świataAgnieszka Chylińska

Data wydania: 26.11.2015

Popularna piosenkarka świetnie sobie radzi jako autora książek dla dzieci. Mali Czytelnicy doczekali się już trzeciej części przygód tytułowej Zezi. Poprzednie książki to „Zezia i Giler”  i „Zezia, Giler i owczarek”. Naprawdę dziewczynka nazywa się Zuzanna Zezik. To jej oczami dzieci poznają świat,. Tym razem ta wyjątkowa dziewczynka ma wrażenie, że spadają jej na głowę wszystkie problemy świata. Ciężko jest mieć tyle zajęć – spor, nauka i rodzina! Jak sobie z tym wszystkim poradzić? Jedenastoletnia Zezia musi znaleźć sposób, żeby sobie z tym wszystkim poradzić. Seria książek Agnieszki Chylińskiej o Zuzannie Zezik jest wyjątkowa – mądra, zabawna, ładna i ciepła … w sam raz na zimne dni 🙂

 Greta GarboDavid Bret

Data wydania: 01.12.2015

Światowej sławy aktorka. Wybitna, piękna, utalentowana – filmowa gwiazda wszech czasów. Zachwycała i olśniewała. Greta Garbo budziła też ciekawość i dla wielu była zagadką. W Hollywood pojawiła się po zagraniu w kilku europejskich produkcjach. Widzowie kochali ją, kiedy grała w niemych filmach i nie przestali jej uwielbiać, gdy pojawił się dźwięk. Jej kariera była pasmem ogromnych sukcesów, które do dziś ciężko powtórzyć. Greta jako artystka była spełniona. Czy jej życie prywatne też takie było? Nie miała męża, dzieci, podobno była biseksualna, unikała tłumów, bo nie była wstanie przebywać w większej grupie ludzi. Stroniła od wywiadów i nie chciała ujawniać swojej prywatności. Ostatni raz zgrała w filmie w 1941 roku, zmarła w 1990 roku…

Jej postać zainspirowała wielu biografów. Tym razem tajemnice Grety Garbo zgłębił David Bret. Co udało mu się odkryć w życiu najsłynniejszej aktorki w dziejach kina?

David Bret to autor skupiający się głownie na życiu prywatnym gwiazd. Napisał ponad dwadzieścia książek. Pisał między innymi o takich postaciach jak: Barbra Streisand, Elvis Presley, Rock Hudson, Joan Crawford, Clark Gable, Doris Day, Jean Harlow i Diana Dors.

Szalejący dżokerzyred. wybór George.R.R. Martin

Data wydania: 02.12.2015

Czterdzieści lat po pojawieniu się wirusa dzikiej karty geniusz zła przywołuje moce ciemności! Ulice Nowego Jorku eksplodowały radością, gdy nadszedł Dzień Dzikiej Karty, obchodzony corocznie 15 września, by wspominać umarłych i cieszyć się życiem. To dzień fajerwerków, ulicznych festynów, parad, politycznych wieców i bankietów, dzień picia i walk toczonych w zaułkach. Z każdym mijającym rokiem obchody są coraz bardziej szalone i zakrojone na coraz większą skalę. W roku 1986, gdy nadeszła czterdziesta rocznica pojawienia się wirusa, Dzień Dzikiej Karty zapowiadał się lepiej niż kiedykolwiek dotąd. Media i turyści zauważyli w końcu to święto i ruch w barach oraz restauracjach był większy niż kiedykolwiek… Pod ziemią ukrywa się jednak wypaczony geniusz, który nie dba o radość i świętowanie. Astronoma obchodzi tylko jedno: zniszczenie. Spragniony zemsty na wszystkich asach, którzy go pokonali, Astronom zabija kilku z nich przy pomocy swych sług, którymi są Zgon i Ruletka. Asowie i dżokerzy będą się musieli zjednoczyć, by przetrwać… zapowiedź wydawcy.

Koniec defilady. Czas zmianMadox Ford Ford

Data wydania: 02.12.2015

Christopher Tietjens dla wielu ma twarz Benedicta Cumberbatcha. To właśnie ten aktor wcielił się w rolę głównego bohatera sagi Forda „Koniec defilady”. Na jej podstawie telewizja BBC stworzyła popularny serial.

Christopher jest konserwatywnym, angielskim arystokratą. Kiedy on służy w armii jego żona zdradza go. Mężczyzna nie jest nawet pewien, czy jest ojcem dziecka, które urodziła Sylvia. pewny, czy jest ojcem dziecka, które urodziła. Wierny swoim zasadom tkwi w tym. Wszystko jednak zmienia się, gdy poznaje Valentine Wannop – nieustraszoną młodą sufrażystkę… Wybucha I wojna światowa i Tietjens rusza na front, by walczyć o lepszy świat. Czy w takich realiach będzie miejsce na honor, przyjaźń i wierność? Saga Forda Madoxa Forda uznawana jest za niezmiernie ważne dzieło literatury brytyjskiej.

Mężczyźni, którzy wstrząsnęli światem modyBertrand Meyer – Stabley

Data wydania: 03.12.2015

Te nazwiska zna cały świat. I nie mam co do tego wątpliwości. Christian Dior, Hubert de Givenchy, Pierre Cardin, Charles Frederick Worth, Paul Poiret, Jean Patou, Cristóbal Balenciaga, Yves Saint Laurent, Karl Lagerfeld, Jean Paul Gaultier, Christian Lacroix, John Galliano – najwięksi kreatorzy mody i jednocześnie najbardziej ekskluzywne, znane marki. Każdy z nich jest inny, ale łączy ich jedno – talent, pasja i genialne, wizjonerskie pomysły i projekty.

„Mężczyźni, którzy wstrząsnęli światem mody” to lektura dla wszystkich, którzy chcą poznać historie dwunastu niesamowitych projektantów. Wybitni, odważni nonkonformiści. Wybitni artyści, którzy sprzeciwiający się schematom i kształtowali gusta milonów. Rewolucjoniści w świecie mody. Ta książka to opowieść o fascynującym życiu w świecie elegancji i luksusu. Są też w nim jednak różne trudności, przeciwności losu i wyzwania.

 

Star Wars. Koniec i początekChuck Weding

Data wydania: 04.12.2015

Gratka dla wielbicieli Star Wars. „Koniec i początek” to pierwsza część trylogii rozgrywającej się po Powrocie Jedi. Akcja książki toczy się na planecie Akiva. To tu odbywa się tajny zjazd niedobitków Imperium. Podczas niego zostaną wybrani nowi przywódcy. O spotkaniu dowiaduje się zwiadowca, kapitan Wedge Antilles. Niestety zostaje on schwytany zanim zdąży zawiadomić o wszystkim dowództwo Sojuszu. Na ratunek rusza mu dawna towarzyszka broni – Norra Wexley. Wróciła ona na Akiwę, żeby zabrać syna? Czy jej się to uda? Czu uratuje Wedge’a? Wszysko komplikuje się jeszcze bardziej, gdyż tworzy się specyficzny i nieoczekiwany sojusz… należą do niego Norra i jej syn, snajperka Jas Amari i Sinjira Ratha Vellusa. Fani Star Wars na pewno już zastanawiają się co łączy te postaci?

Książki z tej serii opowiadają historie nie tylko popularnych z filmowej sagi bohaterów, ale też mniej znanych postaci z uniwersum Star Wars. Prowadzą Czytelnika przez odległe galaktyki, wciągają w wartką akcję pełną politycznych rozgrywek, jak i bitew. Jest również miejsce na miłość i przyjaźń. Nie brakuje także Mocy.

Miles Davis. Ilustrowana biografia – praca zbiorowa

Data wydania: 04.12.2015

To wydanie spodoba się każdemu miłośnikowi muzyki. Dlaczego? Ponieważ dotyczy niekwestionowanego talentu, legendy i symbolu jazzu – Milesa Davisa. Ten artysta to jeden z najbardziej znaczących muzyków XX wieku, a jego płyta „Kind of Blue” jest zaliczana do najważniejszych albumów wszech czasów.

Davis zdolności muzyczne prawdopodobnie odziedziczył po matce, która grała na pianinie. Marzyła, żeby Miles został skrzypkiem. Jako dziewięcioletni chłopiec na szczęście dostał przypadkiem w prezencie trąbkę. Wiele lat później każdy już wiedział, że to prawdziwy geniusz, fantastyczny solista, a do tego człowiek mający intuicję muzyczną, dzięki której dostrzegał wyjątkowe talenty.

„Miles Davis. Ilustrowana biografia” to ekskluzywny album, który zawiera ponad 100 unikatowych fotografii – z sesji, koncertów, a także z prywatnych archiwów muzyków. Z kolei o jazzmanie opowiadają inni wybitni współcześni muzycy.

Gitary wszech czasów. 101 gitar, które odmieniły rockaDave Hunter

Data wydania: 04.12.205

Wyjątkowy album dla fanów rocka, bluesa i muzyki gitarowej. Idealny prezent. Pęknie wydany, mnóstwo zdjęć, a do tego same znamienite nazwiska i wyjątkowy materiał – gitary, na których grały sławy. Gitary, których dźwięki kształtowały muzykę wszech czasów, a melodie grane na tych instrumentach zapisały się w pamięci pokoleń.

Lucille B.B. Kinga, Blackie Erica Claptona, Number One Steviego Raya Vaughana, Pearly Gates Billy`ego F Gibbonsa i wiele innych, które trzeba poznać. To pierwsze wydanie na świecie pokazujące ilustrowaną historię gitar należących do największych muzycznych sław – od selmera należącego do Django Reinhardta, przez stratocastera spalonego przez Jimiego Hendrixa, po jazzmastera rocznik `59 – faworyta Nelsa Cline`a.  

 

       Która książkowa premiera jest Waszym zdaniem najciekawsza? Co macie ochotę czytać w grudniu? Czekam na Wasze opinie!

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Aleksandra

Aleksandra

Prowadzi podwójne życie - to w realu i we śnie. A śni tak, że tylko siadać i spisywać. Jej pasją jest m.in. literatura. Czyta wszędzie, zawsze ma zaczęte kilka książek. Ostatnio nie jest to jednak łatwe, bo... giną jej zakładki. Znajduje je po jakimś czasie w pokoju córeczki, a mała "złodziejka" robi niewinną minkę. Kolejna pasja to film...