Książki dla dzieci – super prezent! Oto, co lubią najmłodsi. Rady dla cioć, wujków i nie tylko

Gandalf.com.pl
Napisane przez Gandalf.com.pl
Brak komentarzy
Udostępnij:

      Na pewno każdy z Was ma dziecko, któremu trzeba będzie podarować jakiś prezent na Mikołajki i pod choinkę. Jeśli nie macie swoich dzieci, to z całą pewnością macie siostrzeńców, bratanków, chrześniaków, jesteście ulubionymi ciociami i wujkami pociech swoich przyjaciół… Trzeba w takim razie stanąć na wysokości zadania 🙂 Mali czytelnicy, wbrew temu co możecie sądzić, są bardzo wymagający.

Zebrałam najciekawsze propozycje książkowe dla najmłodszych Czytelników. Żeby ułatwić Wam zadanie podzieliłam ich na cztery grupy: maluchy (2-3 lata), starszaki (4-5 lat), uczniaki (6-9 lat), a ostatnia grupa to 10 +. Oczywiście nie musicie przywiązywać się do tego podziału, bo najważniejsze, żeby trafić w gust dziecka. Zapraszam do lektury.

  • MALUCHY (2-3 lata)

Czyli najmłodsi Czytelnicy. Sami sięgają po książki i to bardzo chętnie. Trzeba doceniać te piękne momenty, bo w wielu przypadkach po paru latach to się zmieni. Maluchy oczywiście przede wszystkim książeczki oglądają, choć zdarza się, że także „czytają”. Tak robi moja trzyletnia córeczka. Z poważną miną paluszkiem przesuwa po literach i… czyta, a ściśle mówiąc wymyśla swoją bajkę. Oczywiście dzieci w tym wieku potrzebują do czytania konkretnego narzędzia i nie mam na myśli okularów, tylko rodziców. To oni najczęściej wprowadzają swoje pociechy do świata bajek, gdzie dzieją się naprawdę niesamowite rzeczy.

1. Rymowanki, wierszyki

Serie o Panu Pierdziołce uważam za genialną i z doświadczenia wiem, że dzieci uwielbiają te powtarzanki, śpiewanki, wierszyki, rymowanki… Siała baba mak… Opowiem ci bajkę, jak kot…, Tańcowały dwa Michały… Pamiętacie? 🙂  Pan Pierdziołka spadł ze stołka. Powtarzanki i śpiewanki – praca zbiorowa, Wiejskie gryzmołki Pana Pierdziołki– praca zbiorowa.

     

2. Ilustrowane bajki i wiersze

To bajki i wiersze znakomitych pisarzy wzbogacone pięknymi ilustracjami. Książka „Poczytaj mi mamo” sprawi, że dziecko będzie miało frajdę, a rodzic przeniesie się do magicznej krainy dzieciństwa. Poczytaj mi mamo. Księga I-VI – praca zbiorowa

    

3. Książeczki dźwiękowe

Uważam, że świetnym pomysłem na prezent dla malucha jest książeczka dźwiękowa. Jedne wzbogacone są o rozmaite odgłosy, inne są czytane. Książeczki dźwiękowe  potrafią skutecznie przykuć uwagę dziecka. Wiem coś o tym 🙂 „Piękną i bestię” wybrałam jako przykład książeczki, w której baśń jest opowiadana. Trwa to kilka minut, więc pociecha nie zdąży się znudzić. Są oczywiście także inne tytuły – „Jaś i Małgosia” , „Królowa śniegu”, czy też książeczki z różnymi odgłosami, np. „Wóz strażacki spieszy na ratunek”, „Psotny piesek” , czy „Cudowny świat baśni” https://www.gandalf.com.pl/b/cudowny-swiat-basni/.   

      

4. Książeczki edukacyjne

Maluchy uwielbiają poznawać świat i uczyć się, dlatego dobrym i mądrym pomysłem na prezent są książeczki edukacyjne. Jedne uczą poznawania kolorów i kształtów, inne są do kolorowania, a jeszcze inne uczą odgłosów zwierząt. Dla każdego można wybrać coś dobrego 🙂

     

  • STARSZAKI (4-5 lat)

Już co nieco wiedzą o otaczającym świecie. Starszaki to takie małe mądrale, dlatego nie jest łatwe zaspokojenie ich oczekiwań. Dorośli chcąc wybrać odpowiednią książeczkę mają przed sobą nie lada wyzwanie. Dlaczego? Bo starszaki potrafią już używać słowa… „nuda”. Jedne książeczki są dla nich zbyt dziecinne, a do tych „poważniejszych” jeszcze nie dorosły, choć myślą inaczej 😉

1. Życie według DuniEva Eriksson, Rose Lagercrantz

Dunia spędza wakacje ze swoją koleżanką Fridą na wyspie. Choć bawi się świetnie każdego wieczoru znajduje czas na telefoniczną rozmowę z tatą. On z kolei ma dla córki niespodziankę i nagle zjawia się na wyspie. Czy dziewczynka się ucieszy? Ta historia pokazuje emocje i uczucia dziecka. Skierowana jest do początkujących czytelników zarówno ze względu na treść, jak i na formę. Bardzo przystępny język, duża czcionka, a do tego fajne ilustracje. Inne lektury o Duni to: „Moje szczęśliwe życie” , „Moje serce skacze z radości”
i „Kiedy ostatnio byłam szczęśliwa”.

     

2. Mikołajek  – Jean-Jacques Sempe , Rene Goscinny

Wszystkie dzieci uwielbiają Mikołajka, a jeśli któreś jeszcze go nie zna, to koniecznie musi poznać 🙂 To wyjątkowy chłopiec! Jest miły, ale lubi psocić i podpada nauczycielom. Lubi swoich kolegów z klasy, rodziców i… jest beksą. Mówiąc krótko Mikołajek to rozrabiający i uparty chłopiec. Ma głowę pełną dziwnych pomysłów i zabawny sposób bycia. Książki z jego przygodami zawsze sprawiają dzieciom radość. Jeśli ktoś nie miał jeszcze do czynienia z tym uroczym urwisem, to polecam zarówno te oryginalne wydania jak i te wydane na podstawie książek Gościnny`ego i Sempego (kolorowe ilustracje i duże litery – idealne na pierwsze czytanki)  Mikołajek”, „Rekreacje Mikołajka”, „Wakacje Mikołajka”, „Zima Mikołajka”, „Mikołajek ma kłopoty”.

     

3. Bajki Ezopa – praca zbiorowa

Bajki znane na całym świecie. Pewnie teraz zastanawiacie się… zaraz, zaraz… znam ) hmm, ale muszę sobie przypomnieć 🙂 Będzie więc okazja! Grecki bajkopisarz Ezop zabierze Was, a przede wszystkim dzieci do niesamowitego świata, gdzie zwierzęta mają ludzkie cechy, a z każdej historii wynika jakiś morał. Co Wy na to?

4. „Galeria bajek. Wiersze czytane obrazem”Rafał Olbiński , Michał Zawadka

To jedna z najbardziej oczekiwanych premier tej jesieni. Autor książki, Michał Zawadka tak oto mówi o tej publikacji: Galeria bajek” jest jak zaczarowana kraina. Jestem pewien, że w chwili kiedy poznacie zasady w niej panujące, zmieni się całe Wasze życie (…)”

„Galeria bajek. Wiersze czytanie obrazem” to swoistego rodzaju sztuka – sztuka połączenia w niesamowity, mistrzowski sposób, obrazu i słowa. 11 bajek to nie tylko piękne, ale i mądre historie. Uczą wrażliwości, wiary w siebie i doceniania innych. Książka pokazuje, jak powinny wyglądać relacje międzyludzkie i dobre, społeczne postawy. „Galeria bajek” powstała na podstawie obserwacji dzieci podczas autorskich warsztatów, w których wzięło udział ponad piętnaście tysięcy uczestników.

  • UCZNIAKI (6-9 lat)

Rozpoczynają swoją przygodę z książkami na własną rękę. Sześciolatki poznają litery i uczą się czytać. Ci, którzy mają już to w jednym paluszku sami sięgają po swoje pierwsze lektury. Oczywiście na początku tego etapu nie może obyć się bez pomocy dorosłych.

1. „Elementarz poczytam ci, mamo”Beata Ostrowicka

Ta książeczka to idealny prezent dla dzieci, które rozpoczynają naukę czytania. Powstała pod bacznym okiem metodyków, zatem możemy podejść do elementarza z zaufaniem. „Elementarz poczytam ci, mamo” składa się z trzech etapów dostosowanych do umiejętności dziecka. Najpierw uczniak opowiada, potem pojawiają się podstawowe litery alfabetu, a następnie zasada „tak się pisze, a tak się czyta”. Beata Ostrowicka zadbała o to, żeby nauka czytania była również świetną zabawą. Udało jej się to w 100% 🙂

2. „Magiczne Drzewo. Opowieść VII. Świat Ogromnych”Andrzej Maleszka

Nowe przygody znanej wszystkim ekipy! Tym razem Alik i Idalia wyruszają do Świata Ogromnych. Ich życie zmienia się diametralnie. Mieszkają w gigantycznym domu olbrzymów i chodzą do szkoły z pięciometrowymi dziećmi. Jakby tego było mało, każdy chce być jeszcze większy… Do Świata Ogromnych na ratunek Alika i Idalii rusza dzielna brygada: Kuki, Gabi i mówiący pies Budyń. Muszą znaleźć tam tajemnicze puzzle i ułożyć je. Jest na nich mapa z drogą do świata ludzi. To nie jest jedyna trudność, jaka ich spotyka… Jak sobie z tym poradzą?

Seria „Magiczne drzewo” ma już siedem części. Moje ulubione to: „Gra”, „Czerwone krzesło”, „Cień smoka”

     

2. Mały Książę – Antoine De Saint-Exupery

Tej pozycji nie trzeba specjalnie reklamować. Zna ją na pewno każdy dorosły, a warto, żeby i dzieci ją poznały, ponieważ to niekwestionowane arcydzieło literatury światowej. „Mały książę” to książka o dorastaniu, miłości i przyjaźni. Książka jest również w kilku wydaniach dla dzieci 🙂

 

3. Zaopiekuj się mną. Zimowy wilkHolly Webb

Amelia i jej rodzina spędzają Święta Bożego Narodzenia w starym, ogromnym domu. Dziewczyna postanawia zobaczyć co on kryje. Zwiedzając trafia na strych i znajduje ukryty tam stary pamiętnik. Dawno temu należał on do chłopca, który znalazł małego, samotnego wilczka, którym się zaopiekował. I nagle Amelia przenosi się do nieznanej krainy… mroźnej i odległej. Chłopiec pragnie, aby ktoś pomógł mu uratować wilczka i pewnego dnia… pojawia się tajemnicza dziewczynka…

4. Co znaczy… 101 zabawnych historyjekGrzegorz Kasdepke

 

Grzegorz Kasdepke piszący przede wszystkim dla dzieci i młodzieży, jest laureatem wielu nagród. Jego książka „Co znaczy… 101 zabawnych historyjek”, to zbiór krótkich i zabawnych opowiadań. Autor w przystępny, lekki i humorystyczny sposób tłumaczy najpopularniejsze związki frazeologiczne, z jakimi na co dzień spotykają się dzieci. Oczywiście ten pisarz absolutnie nie przynudza, jak by się mogło wydawać. Jest wręcz przeciwnie. Kasdepke potrafi naprawdę rozbawić 🙂 Jestem pewna, że ta lektura spodoba się zarówno dzieciom, jak i dorosłym.

5. „Dziennik cwaniaczka. Droga przez mękę” Część 9 – Jeff Kinney

Seria książek Jeffa Kinney’a opowiada o życiu 13-letniego Grega Heffleya, mieszkającego w USA. Greg jest gimnazjalistą, który w zabawny sposób opowiada o swoim życiu i tym, co dzieje się w szkole. A ma o czym opowiadać, bo tytułowy Cwaniaczek ma w sobie zdecydowanie więcej z pechowca niż z cwaniaka 🙂 W dziewiątej części „Droga przez mękę” Greg przedstawia swoją wakacyjną przygodę. Chłopiec wyrusza wraz z rodziną na długą samochodową wyprawę…

Pierwsze sześć części przygód Cwaniaczka również są pełne przygód, zabaw i cwaniactwa! Zapraszam do wpisu o tym Cwaniaczku >>

    

  • 10+

Ta grupa to całkiem poważni Czytelnicy. Mają już swoje indywidualne gusta, mogą nawet mieć ulubionych autorów. Potrafią sami zdecydować, co chcą czytać, co ich interesuje, a co nie. Dlatego wybierając książkowy prezent trzeba mieć przynajmniej minimum wiedzy o Czytelniku 10 +. Jedni wolą bowiem świat magii, inni zabawne historie, romantyczne, detektywistyczne albo z nutką dreszczyku. Oto co wybrałam dla grupy 10+:

1. Seria o Koszmarnym KarolkuFrancesca Simon

Żeby zobrazować Wam i przybliżyć trochę Karolka przytoczę kilka tytułów jego przygód: „Wszędobylskie wszy” , „Szczypta nieboszczyka”, „Wariackie wakacje”, „Wielka forsa i wielkie żarcie” albo „Szkaradne szkarady” . Myślę, że już wyłania Wam się obraz tego chłopca 😉 Karolek jest niesforny delikatnie mówiąc. W rzeczywistości jest, jak w tytule, koszmarny. I chyba właśnie za to dzieci go kochają. Według mnie przygody Karolka są dla tych „uczniaków” trochę starszych 8-9 lat. A Wy jak sądzicie? Seria Francescy Simon została zekranizowana i poza czytaniem, można oglądać przygody Karolka.

      

2. „Uniwersytet dziecięcy. Mądre odpowiedzi na trudne pytania”Ulrich Janssen , Ulla Steuernagel

Tym razem coś dla spragnionych wiedzy, ciekawskich, dociekliwych. Seria „Uniwersytet dziecięcy” to cykl wykładów dla dzieci, które prowadzą prawdziwi profesorowie. Ta lektura popularna jest dosłownie na całym świecie. W tej części młody człowiek pozna odpowiedzi na wiele nurtujących pytań, między innymi” „Dlaczego dinozaury wyginęły? Dlaczego wulkany zieją ogniem? Dlaczego jedni są biedni, a inni bogaci? Dlaczego śmiejemy się z dowcipów? Dlaczego ludzie umierają? Dlaczego człowiek pochodzi od małpy? Dlaczego muzułmanie modlą się na dywanach? Dlaczego szkoła jest głupia?” Czy pokusicie się sami, żeby na nie odpowiadać? 😉

    

3. „Jak wychować sobie rodziców, Jak wychować sobie nauczycieli”Pete Johnson

Ten dwupak na pewno będzie trafionym prezentem. Światowe bestsellery Peta Johnsona przetłumaczono na ponad dwadzieścia języków. O książce „Jak wychować sobie rodziców” The Guardian pisał: „Lekkie i bardzo śmieszne, ale humor skrywa głębszą emocjonalną prawdę. Dobra lekcja życia rodzinnego – również dla rodziców!” Książka napisana jest w formie pamiętnika, a jej bohater to dwunastoletni Louise. Poznajemy go, kiedy spędza pierwszy dzień w nowej szkole, która jest dość konserwatywna, a chłopiec marzy o jednym… żeby zostać komikiem. Swoje żarty ćwiczy wszędzie 🙂

„Jak wychować sobie nauczycieli” to druga część przygód Louise’a. Tym razem chłopiec dochodzi do wniosku, że szkoła to nuda i postanawia coś z tym zrobić. Wpada na pomysł zakładania się z kolegami… na przykład o to, ile razy nauczyciel metamatematyki podrapie się pod pachami. Powieść Johnsona została uhonorowana prestiżowymi nagrodami dla literatury dziecięcej: Leicester Children`s Book Award i Sheffield Children`s Book Award.

3. Komnata szeptów. Kroniki ArcheoAgnieszka Stelmaszczyk

Seria „Kroniki Archeo” Agnieszki Stelmaszczyk jest niesamowita i wciąga młodego czytelnika bez reszty. Bohaterowie Bartek i Ania zabiorą go do świata, w którym wszystko może się wydarzyć. Przygody, odkrywanie tajemnic, rozwiązywanie zagadek, czyhające pułapki i niespodziewane przeszkody… a do tego podróż do rozmaitych zakątków świata. W tomie „Komnata szeptów” akcje toczy się w Polsce, Szkocji i na Litwie. Ślub panny Ofelii lada chwila. „Tymczasem cienie z przeszłości opuszczają mroczne zakamarki i wychodzą na światło dzienne. Kto śledził Mary Jane na stacji King`s Cross? Jaki sekret skrywa stary Szkot Evan Swanson? I jaki z tym związek mają perły Barbary Radziwiłłówny?” Można to sprawdzić tylko w jeden sposób – odszukać Komnatę Szeptów…

     

      A zanim podejmiecie decyzję, którą książkę wybrać, może sprawdzić ile Wy macie jeszcze w sobie dziecka. Wystarczy rozwiązać test >>

ksiazka_dziecko

    Co sądzicie o tych propozycjach? Piszcie w komentarzach i podzielcie się tym, co czytają Wasze pociechy 🙂

Udostępnij:
18 listopada 2015

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.