Aktualności Archiwum

„Człowiek nie pies i czytać musi!”, czyli Big Book Festival

Aleksandra
Napisane przez Aleksandra

      Drodzy, było już o polskich festiwalach muzycznych, będzie o filmowych, a teraz jest czas na Big Book Festival, który odbędzie się w dniach 12-14 czerwca w Warszawie. Hasło tegorocznej trzeciej edycji to „Człowiek nie pies i czytać musi!”. Brzmi nieco przewrotnie, ale takie też jest założenie organizatorek wydarzenia. Opowiedzą one o relacjach pisarzy i psów, bo wielu twórców łączyła ze zwierzakami głębokie relacje 🙂 A żeby było jeszcze ciekawiej, to w niedzielę, 14 czerwca w samo południe, w centrum stolicy będzie ustanawiany rekord w liczbie osób i psów czytających razem. Każdy pies otrzyma numerek a właściciel książkę.

     Ten festiwal to niekonwencjonalny i bardzo bogaty program – kilkanaście bloków tematycznych, w ramach których odbywają się dyskusje, panele, spotkania, wystawy i warsztaty. A w tym wszystkim najważniejsza jest promocja różnych form czytania. Można go bowiem doświadczać na mnóstwo sposobów, przeżywać, czy też łączyć literaturę ze sztuką, ludźmi a nawet nowymi technologiami.

    Tegoroczny Big Book to też gwiazdy światowego formatu. W tym roku gościć na imprezie będą m.in.: Swietłana Aleksijewicz, Zadie Smith, Sofi Oksanen, Lars Saabye Christensen, Władimir Sorokin, Hanif Kureishi, Herbjoerg Wassmo, Iljas Churi, Sophie Hannah, Jeet Thayil, Michael Hjorth & Hans Rosenfeldt. Większość z nich po raz pierwszy odwiedzi Polskę. Niektórzy z pisarzy przyjęli zaproszenie tylko dlatego, że odpowiada im otwarta formuła wydarzenia i będą mogli bezpośrednio porozmawiać ze swoimi czytelnikami. Na imprezie nie zabraknie oczywiście naszych polskich autorów.

     Spotkania z pisarzami nie będą przebiegały w konwencji mistrz – uczeń. Na tym festiwalu dzieje się znacznie więcej i nie macie co liczyć, na to, że sobie leniwie posiedzicie. Na przykład, twórcy kryminałów zdradzą tajniki swoich warsztatów i zaangażują zebranych do współpracy. Będzie można też w 120 minut napisać kryminał razem z Gają Grzegorzewską. Fajnie brzmi też hasło „Zjeść bibliotekę” 🙂 O co chodzi? Słuchacze zgłębią dawne księgi kulinarne, autorzy z kolei zinterpretują je na nowo, a na koniec wszyscy spróbują jak to smakuje.

      W programie imprezy jest też otwarcie multimedialnego spektaklu „Wieczorem. W poszukiwaniu Jerzego Pilcha” (reż. Krzysztof Czeczot). Pomysłodawczynie festiwalu chcą pokazać za pomocą tego obrazu polską literaturę w nowy sposób. Liczą, że dzięki temu zyskają zagranicznych odbiorców.

      Big Book to międzynarodowy festiwal literacki organizowany w Warszawie od 2013 roku. Pod taką nazwą można znaleźć go w Wikipedii. Organizatorki imprezy używają jednak nieco innego określenia. Uciekają od kojarzącego się z nudą słowa „literacki”. Wolą festiwal czytania, a dokładniej Duży Festiwal Czytania. Tak, czy inaczej wydarzenie powstało z inicjatywy dwóch dziewczyn, dla których życie literackie to coś więcej niż spotkania autorskie, czy rozmowy o czytelnictwie w kontekście liczb. Jedna z nich to menadżerka kultury Anna Król, druga to pisarka i publicystka Paulina Wilk. Działają jako fundacja „Kultura nie boli”. Twórczynie festiwalu chcą pokazać, że świat ludzi związanych z książkami, to nie jest zamknięty krąg, a obcowanie z literaturą nie jest trudne i nie wymaga specjalnych kompetencji.

      Ten wyjątkowy festiwal z humorem i dystansem bez wątpienia inspiruje do cieszenia się książką. To też ciekawy sposób spędzenia weekendu. Co Wy na to? Czy ktoś Was wybiera się na tę imprezę? A może ktoś odwiedził wcześniejsze edycje? Piszcie proszę 🙂

Zobacz podobne wpisy:

O autorze

Aleksandra

Aleksandra

Prowadzi podwójne życie - to w realu i we śnie. A śni tak, że tylko siadać i spisywać. Jej pasją jest m.in. literatura. Czyta wszędzie, zawsze ma zaczęte kilka książek. Ostatnio nie jest to jednak łatwe, bo... giną jej zakładki. Znajduje je po jakimś czasie w pokoju córeczki, a mała "złodziejka" robi niewinną minkę. Kolejna pasja to film...